Skip to content

EDP'li ABF yöneticilerinden referandum kıvırtmaları

1 Ağustos 2010, ekleyen Hasan Duru

Alevi Bektaşi Federasyonu'nun (ABF) yönetimi, 12 Eylül'de düzenlenecek olan referandum hakkında "kıvırtma" yoluna gitmeyi tercih etmiş... Başlangıçta açıkça "hayır" diyen ABF yöneticileri, kurucuları arasında yer aldıkları Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nin (EDP) "evet" kararı alması sonrasında, konuyu yeniden tartışmaya açmış... Dahası, bu tartışmaların sonunda da "hayır" denebileceğini hesaba katarak ertelemecilik yoluna gitmiş, son kararın alınacağı toplantının 15 Ağustos'ta yapılmasına karar vermişler...

ABF Genel Başkanı Ali Balkız, 30 Mayıs 2010'da ABF 5. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada şunları söylemişti: 

"Şimdiden ilan ediyoruz: Bu oylamada 20 milyon Alevi 'Hayır' diyecektir." (Kaynak)

Bir haber ajansına göre, Ali Balkız, ABF'nin "hayır" kampanyası düzenleyeceğini açıklamıştı. (Kaynak)

Ancak, aralarında Ali Balkız'ın da bulunduğu ABF yöneticilerinin katılımıyla kurulan EDP'nin "evet" deme kararını alması üzerine, federasyon yöneticileri, yeni bir tartışma süreci başlatmış. Alevi Haber Ajansı'nın ilgili haberi şöyle:

ABF Danışma Kurulu 15 Ağustos'ta Hacıbektaş'ta toplanacak

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF)’nun Genel Kurul sonrası ilk Danışma Kurulu toplantısı, 15 Ağustos 2010 Pazar günü Saat 13.00’de Hacıbektaş’ta yapılacak.

ABF’ye bağlı kurumların dernek başkanları ve yönetim kurulu üyelerinin katılacağı ABF I. Danışma Kurulu Toplantısının ana gündem maddesini “Anayasa Referandumu konusunda tavrımız ne olmalı?” sorusu oluşturacak. 12 Eylül tarihinde yapılacak referandum öncesi Alevi hareketinin nasıl bir yol izleyeceği masaya yatırılacak. Referandum konusunda Danışma kurulundan nasıl bir sonuç çıkacağı ise merakla bekleniyor. Toplantıda ayrıca “Alevi Hareketinin yakın geleceği- Geleceğe ilişkin perspektifler ve ön görüler” başlığı ele alınacak. (Kaynak)

 

 

AdaptiveThemes