Skip to content

EDP'den Kılıçdaroğlu açıklaması: 'Zamana ihtiyaç var'

19 Mayıs 2010, ekleyen Hasan Duru

Taraf gazetesinin "Seninle dönebiliriz" başlıklı haberinde, Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP genel başkanı olması durumunda "Baykal küskünleri" olarak anılan Kemal Derviş ile Mustafa Sarıgül'ün bu partiye dönebileceği iddiasına yer verilirken, EDP hakkında da şunlar söyleniyor: "Kılıçdaroğlu’na yakın bir milletvekili, Kılıçdaroğlu’nun kurultayda eski CHP’lilere 'evine dön' çağrısı yapmasının gündemde olduğunu kaydetti. Kulislere göre çağrı yapılacak isimler arasında Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP) yöneticileri de var. EDP’nin Genel Başkanı Ziya Halis, SHP döneminde Çalışma Bakanı olarak görev yapmıştı. SHP eski Genel Başkanı Murat Karayalçın’ın da kurultayda görev alabileceği belirtiliyor." (Kaynak). Ziya Halis, bu haberle ilgili basın açıklamasında, EDP'nin "CHP küskünlüğü" üzerine kurulmuş bir parti olmadığını belirtmekle birlikte, "Değişim dönemleri karışık duygu ve düşüncelerin içiçe geçtiği dönemlerdir. Bugün de durum budur. O nedenle de herkesin zamana ihtiyacı vardır" diye ekleme gereğini duymuş:

“EDP ‘CHP KÜSKÜNLÜĞÜ’ ÜZERİNE KURULMUŞ BİR PARTİ DEĞİLDİR”

Bugün gazetenizde yer alan Cumhuriyet Halk Partisi’ndeki gelişmelerle ilgili “Seninle dönebiliriz” başlıklı haberde başkanı bulunduğum Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin de bir çeşit “CHP Küskünleri” arasında zikredildiğini ve çağrı yapılacak isimler arasında benim de adımın geçtiği “EDP yöneticileri”nden sözedildiğini okudum.

Bu vesileyle sizin aracılığınızla kamuoyuna hatırlatmak isterim ki bugün Eşitlik ve Demokrasi Partisi adını almış partimiz “CHP küskünlüğü” üzerinden kurulmuş bir parti değildir. CHP’den çok daha farklı bir kadro, çok daha farklı siyasi iddiaları olan sol ve demokrat bir partidir. CHP’nin bugüne dek sürdürdüğü “statükocu” ve “çatışmacı” politikalar yerine “değişimci”ve “barışçı” politikalar öneren bir partidir. Ülkemizin kangrenleşmiş “Alevi sorunu”, “Kürt sorunu”, “Başörtüsü sorunu” gibi sorunlarına gerçek bir demokrasiyle çözüm arayan bir partidir.

Bu nedenle de eğer Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun liderliğinde Cumhuriyet Halk Partisi de değişir bizim savunduğumuz siyasi anlayış ve önerdiğimiz çözüm yollarına yönelen bir parti haline gelirse bundan benim şahsım, partim ve ülkem adına yalnızca sevinç duyacağımı bilmenizi isterim.

Değişim dönemleri karışık duygu ve düşüncelerin içiçe geçtiği dönemlerdir. Bugün de durum budur. O nedenle de herkesin zamana ihtiyacı vardır. Ama bilinmesini isterim ki EDP’nin programında vücut bulmuş ilkeleri ve değerleri ülkemizin ihtiyacı olan ilke ve değerlerdir ve EDP her durumda bu ilke ve değerlerin oluşturduğu yoldan yürümesine devam edecektir.

Ziya Halis

EDP Genel Başkanı

Kaynak: http://www.edp.org.tr/sayfa.php?uid=44

İLGİLİ HABERLER:
 
ÖDP'li O. Müftüoğlu: 'CHP'deki değişim olumlu'
 
TKP'den Kemal Kılıçdaroğlu'na açık mektup
 
EMEP ve ESP: ‘CHP’de değişen bir şey yok’
 

 

 

AdaptiveThemes