Skip to content

Dünya Tuvalet Günü yanlış adla yanlış günde kutlandı

17 Kasım 2009, ekleyen Fatih Polatlı

Türkiye'de, "Dünya Tuvalet Günü" (World Toilet Day), herhalde tuvalet işletmecilerinin daha uygun görmesinden dolayı, "Dünya Tuvaletler Günü" diye kutlanmış. Tuvalet işletmecileri, söz konusu günün adını değiştirmekle kalmamış, tarihini de değiştirmişler... Dünyada 19 Kasım'da kutlanan gün, Türkiye'de 17 Kasım günü kutlanmış: 

Dünya Tuvalet Günü'nün 19 Kasım'da kutlandığını görmek isteyenler, şu (İngilizce) sayfaya bakabilir: http://worldtoiletday.com/

Merak edenler için, Türkiye'deki kutlama hakkındaki daha ayrıntılı bir haber: 

Türkiye Tuvaletler Birliği, Dünya Tuvaletler Günü'nü (World Toılet Day) kutlamak için Beyazıt Camii tuvaletinde basın açıklaması yaptı. Derneğin, Türkiye ve dünyadaki tuvalet kültürünü yaymak amaçlı olarak kurulduğunu belirten dernek başkanı İmdat Habip; "Tuvaletten çıkarken dön arkana bak" diyerek, tüm dünyaya tuvalet kültürünü yayanın Türk toplumu olduğunu belirtti.

Beyazıt Camii umumi tuvaletinde, "Dünya Tuvalet Günü" sebebiyle Türkiye Tuvaletler Birliği tarafından basın açıklaması yapıldı. 2004 yılında kurulan ve bu yıl ilk kez "Tuvaletler Günü"'nü kutladıklarını belirten asıl mesleği gemi makinisti olan dernek başkanı İmdat Habip, tüm düntada tuvalet ve hijyen kültürünü yaymak için kurulduklarını belirtti.

Dünyadaki temsilcisi olan TWCWORLD Derneği ile birlikte çalıştıklarını belirten İmdat Habip, Türkiye ve dünyada modern tuvalet kültürünü yaymak için mücadele verdiklerini belirtti. 2010 Avrupa Kültür Başkenti projesi kapsamında tuvaletlere daha çok önem verilmesi ve hijyen açığının kapanması için faaliyetlerine hız kattıklarını belirten İmdat Habip; "Ülkemizi ziyaret edecek olan yabancı turistlerin 2010'da gönül rahatlığıyla kullanabileceği tuvaletler yapacağız.

Tuvalet kullanmayı bilmemek bir kültür sorunudur. Biz dünyaya tuvalet kültürünü aşılamış bir toplum olarak bu konuda gerekeni yapacağız" dedi. Dernek çalışmalarının camiler, müzeler, park alanları, gezi ve koşu alanları, mesire alanlarındaki W.C.'lerin temizlenmesiyle başlayacak olan çalışmaların tüm Türkiye'ye yayılacağı da belirtildi. Derneklerinin tuvalet temizliği konusunda yapılan her türlü girişimi destekleyeceğini belirten İmdat Habip, konu ile ilgili herkesten destek beklediklerini de söyledi. Derneklerinin şu anda 86 üyesi olduğunu belirten İmdat Habip, ülke çapındaki kayıtlı 40 bin tuvalet işletmesinin de bilinçlendirileceğini söyledi.

"DERNEĞİMİZLE DALGA GEÇİYORLAR"
İnsanların kendileriyle dalga geçtiğini de söyleyen İmdat Habip, kendilerinin insan sağlığı için ciddi bir iş yaptıklarını söyledi. Basın açıklamasının yapıldığı Beyazı Camii tuvaletinin sahibi Veli Karataş ise, artık tuvaletini daha sık dezenfekte ettiğini söyleyerek "Dünya Tuvaletler Gününü" sevinçle kutladığını söyledi. Basın açıklamasına, Almanya'nın ZDF kanalına bağlı 3 kişilik bir ekip gelerek İmdat Habip'le röportaj yaptı.

Kaynak: http://www.kanaldhaber.com.tr/haberdetay.aspx?haberId=55026&catId=34

Yorumlar

Boktan yorum!

18 Kasım 2009, yazan cansu fırıncı,
Yorum no: 1323

Resmen içine ettilerdiydi canım günün

Sevgilime hediye, tuvalet kağıdı aldıydım da o gün

Bir başıma kalakaldıydım da bugün

 

 

 

AdaptiveThemes