Skip to content

Dünya tarihinin en onursuz gollerinden birinin videosu (Şili-SSCB)

28 Haziran 2010, ekleyen Erkin Özalp

Şili'de, Salvador Allende'nin başkanlık ettiği Halk Birliği (Unidad Popular) iktidarı 1973 yılında faşist general Augusto Pinochet liderliğindeki askeri darbeyle devrilmişti. Darbenin ardından yaklaşık 40 bin kişi başkent Santiago'daki Şili Stadyumu'nda toplanmış ve aralarında dünyaca ünlü müzisyen Victor Jara'nın da bulunduğu çok sayıda kişi burada işkence görmüş, öldürülmüştü...

Aynı yıl, Sovyetler Birliği'nin, 1974 Dünya Kupası elemeleri için aynı stadyumda oynaması gereken bir maç vardı. Sovyetler Birliği söz konusu stadyumda maç yapmayı reddedince, Şili takımı sahaya tek başına çıkmış. Tribünlerde ise yaklaşık 15 bin asker ve darbeci rejimin davetlileri yerlerini almış.

21 Kasım 1973'teki maç, Avusturyalı hakem Erich Linnemayr'ın düdüğüyle başlamış. Şilili oyuncular, aşağıdaki videoda görülebildiği üzere, paslaşarak rakip takım kalesine doğru ilerlemiş ve takım kaptanı Francisco Valdes Şili'yi 1-0 öne geçmiş. Dönemin kuralları gereğince, karşı takımın santra yapmaması üzerine maç sona erdirilmiş ve maç skoru 2-0 olarak kayda geçirilmiş. (Kaynak)

Daha önce sitemizde Erinç Yeldan'ın bu maçla ilgili bir yazısına yer vermiştik: 

http://www.haberveriyorum.net/icerik/erinc-yeldan-21-kasim-1973-santiago-stadyumu-sili-1-sovyetler-birligi-0-cumhuriyet

Ve o onursuz golün videosu (Kaynak)... 

video: 

Yorumlar

daha uzun video

29 Haziran 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 3742

şu videoda stattan sesler ve gol sonrası görüntüleri var:

http://www.youtube.com/watch?v=3PhZY3-30LQ

gol ofsayt

1 Temmuz 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 3760

Vikipedi'deki tanıma göre

"kafasının, vücudunun veya ayağının herhangi bir bölümünün rakibin kale çizgisine toptan ve son rakipten daha yakın olduğu anlamına gelmektedir"

o halde bu pozisyonda ileriye doğru verilen her pas bir ofsayttır. bu durumda üstüste defalarca ofsayt görülmediği için kural hatası yapılmıştır ve maç tekrar oynanmalıdır (mümkünse tarafsız bir sahada)...

 

 

AdaptiveThemes