Skip to content

Dr. Vinay Goyal uydurmacasına (grip yalanlarına) dikkat!

28 Ekim 2009, ekleyen Erkin Özalp

İnternet’te bir süredir dolaşımda olan ve “Dr. Vinay Goyal” tarafından hazırlandığı iddia edilen “Domuz gribinden kurtulmak için etkili önlemler” başlıklı bir e-mektup var. Özgün metni İngilizce olan e-mektubun Türkçe versiyonu bazı haber sitelerine de eklenmiş durumda. Dahası, Halk Sağlığı Uzmanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve Halk Sağlığı Anabilim dalı uzman doktoru Prof. Dr. Hilal Özcebe, e-mektupta geçen önlemleri, kendi önerileriymiş gibi aktarmış! (http://www.cumhuriyet.com.tr/?im=yhs&hn=90412)
 
Ancak, söz konusu e-mektup, gerçek Dr. Vinay Goyal tarafından hazırlanmamış (http://urbanlegends.about.com/od/medical/a/dr_vinay_goyal_swine_flu.htm). Başlangıçta imzasız olarak dolaşıma çıkarılan e-mektup, daha sonra, etkisini artırmak için, Dr. Vinay Goyal tarafından hazırlanmış gibi sunulmuş. Dahası, yine aynı önlemlerin altına, yine gerçeklere aykırı olarak, Dr. Subbash Mehta’nın ve Dr. Mehmet Öz’ün imzalarını atanlar da olmuş.
 
Söz konusu önlemlerin bilimsel geçerliliğine gelince... Sıralanan altı önlemden ilk ikisi neredeyse tüm sağlık kuruluşları tarafından doğru bulunmakla birlikte, geri kalan dördünün işe yarayıp yaramayacağı tartışmalı. Özellikle de üçüncü, dördüncü ve altıncı önlemler, bazı hekimler tarafından savunuluyor olsa da, başka hekimler tarafından saçma bile bulunabiliyor.
 
Kısacası, bu metin, sadece, domuz gribi vesilesiyle yaratılan panik havasına katkıda bulunuyor ve kafa karışıklıklarını artırıyor.
 
İlgili e-mektup şöyle:
 
DOMUZ GRİBİNDEN KURTULMAK İÇİN ETKİLİ ÖNLEMLER...
 
Aşağıda okuyacağınız önlemler Dr. Vinay Goyal tarafından herkesin yararlanabilmesi için yayınlanmıştır.
 
Dr. Vinay Goyal: Yoğun bakım ve Tiroit uzmanıdır. MBBS, DRM DNB.
 
20 yıldan fazla klinik tecrübesi vardır.
 
Hinduja Hastanesi, Bombay hastanesi, Saife Hastanesi, Tata Memorial hastanesi gibi önemli kurumlarda görev yapmıştır.
 
Şu anda Malad’da, Riddhiviayak Cardiac and Critical center’da Nükleer ilaç departmanı ve tiroit klinikleri şefi olarak görev yapmaktadır.
 
* Mikrobun vücuda giriş noktaları yalnızca burun delikleri, ağız ve boğaz yoluyla olmaktadır. Çok bulaşıcı bir yapıya sahip olmasından dolayı her türlü önleme karşı H1N1 virüsüyle temas etmekten kaçınmak veya korunmak imkânsızdır. H1N1 virüsüyle temas etmek virüsün vücutta çoğalması kadar önemli değildir.
 
* Sağlığınız yerinde ve H1N1 hastalık belirtileri göstermiyorken virüsün vücutta üremesini, belirtilerin daha da şiddetlenmesini ve ikincil enfeksiyonların gelişmesini önlemek için dikkatimizi N95 veya tamiflu gibi ilaçları stoklamaya vermek yerine çoğu bildirgelerde bahsedilmeyen bazı çok basit önlemleri uygulayabiliriz.
 
1. Ellerin sıklıkla yıkanması ( Bütün bildirgelerde bahsedilmiştir)
 
2. “Hands-off-the-face” “Ellerinizle yüzünüze dokunmayın” yaklaşımı. Yemek, banyo ve yara bakımı gibi zorunluluklar dışında yüzünüzün herhangi bir yerine dokunmaktan kaçınınız.
 
3. Ilık tuzlu suyla günde iki kere gargara yapınız (tuza güvenmiyorsanız listerin kullanınız). H1N1’in boğaz ve burun boşluklarında çoğalıp enfeksiyona sebep olarak karakteristik belirtileri göstermesi için 2 -3 güne ihtiyacı vardır. Sağlıklı bir kişinin ılık, tuzlu suyla gargara yapmasının etkisi hastalığa yakalanmış olan bir kişinin tamiflu kullanması ile aynıdır. Bu basit ucuz fakat güçlü önleyici yöntemi küçümsemeyiniz.
 
4. Burnunuzun içini en az günde bir kere ılık tuzlu suyla temizleyiniz. *Günde bir kere burnunuzu sümkürün ve sonra ılık tuzlu suya batırılmış pamuk tamponlarla silerek temizleyiniz. Bu yolla burnunuzda bulunak virüs sayısını etkili bir şekilde azaltmış olursunuz.
 
5. Narenciye suları gibi C vitamin bakımından zengin olan yiyecekler kullanarak doğal bağışıklığınızı güçlendiriniz. Eğer ilave olarak C vitamin kullanmak zorunda iseniz emilimi artırmak için mutlaka Çinko ile birlikte alınız.
 
6. Bitkisel çaylar, çay, kahve gibi sıcak veya ılık içeceklerden içebildiğiniz kadar çok içiniz. * Sıcak içecekler içmek gargara yapmakla aynı etkiye sahiptir fakat ters yöne doğru. Sıcak içecekler virüsleri yaşamaları mümkün olmayan ortama sahip olan mideye doğru yıkayarak götürürler. H1 N1 virüsü mide’de çoğalamaz, herhangi bir zarar veremez ve hayatiyetını devam ettiremez. (http://blog.milliyet.com.tr/Domuz_gribi_ve__bireysel_korunma_yontemleri___/Blog/?BlogNo=209637)
 
DOMUZ GRİBİ HAKKINDAKİ SAYISAL GERÇEKLER:
 
http://www.haberveriyorum.net/haber/domuz-gribi-hakkindaki-sayisal-gercekler
 

 

 

AdaptiveThemes