Skip to content

Doğal seleksiyonla oluşan 'evrimsel müzik'!

22 Aralık 2009, ekleyen solaruppras

Imperial College London'dan Prof. Armand Leroi ve Dr. Bob MacCallum işbirliğiyle oluşturulan DarwinTunes.org adlı sitede tamamen "evrimsel algoritma"lar kullanılarak müzik yapılıyor. İki akademisyen, bu yöntemle müziğin, yani "kültürün en eski ve en yaygın biçimi"nin, insan yaşamının başlangıcından bugüne nasıl evrimleştiği sorusunu yanıtlamayı ve genel olarak "kültürel evrim"in altında yatan dinamiklere ilişkin ipuçları yakalamayı amaçlıyor.

İlk başta sadece bir grup "sinüs dalgası" ile başlatılmış olan müzik, dinleyicilerinin doğal seleksiyonuyla çeşitleniyor ve değişime uğruyor. Müzik çok sayıda "loop"tan oluşuyor. Aynı anda onlarca kullanıcı bu loop'ları dinliyor (.pls formatındaki bu müziği dinleyebilmek için RealPlayer, VLC Player ya da iTunes gibi bir programa ihtiyaç var) ve çalmakta olan loop hakkındaki görüşünü puanlama yoluyla ifade ediyor. "Sevdim!" (I love it!) ile "Katlanamıyorum" (I can't stand!) arasında bulunan 5 seçenekten birini seçen kullanıcıların görüşleri müziğin akışını etkiliyor ve müzik bu beğenilere göre sürekli kendisini yeniliyor.

Kullanıcılar sitenin girişinde şu yazıyla karşılanıyor (naçizane çevirimizle):

"DarwinTunes'a hoş geldiniz!

"Organik dünya -hayvanlar, bitkiler, virüsler- doğal seleksiyonun sonucu olan Darwinci evrimin ürünleridir. Doğal seleksiyon, organizmaların (daha doğrusu genlerin) çeşitlenmesi düşüncesini ifade eder ve bu çeşitlenmenin sonuçları vardır. Bazı türler kötüdür ve nesilleri tükenir; diğerleri ise iyidir ve son derece iyi yaşarlar. 2 milyar yıldır tekrarlanan bu süreç bize dünya üzerindeki yaşamın ihtişamını sundu.

"O bize aynı zamanda insan kültürünün ihtişamını da kazandırdı. Bu cüretkar bir iddia gibi görünebilir, ama tartışmasız bir şekilde doğrudur. İnsanlar her zaman kültürel eserleri -kelimeler, şarkılar, resimler, fikirler- diğer insanlardan kopyalarlar.

"Kopyalama mükemmel değildir: 'Mutasyon' söz konusudur. Bazı kültürel mutantlar diğerlerinden daha çok yaşarlar: birçoğu ölür ama bazıları olağanüstü başarılı olurlar; tutunur ve hit haline gelirler. Oluşturduğumuz, söylediğimiz ve yaptığımız her şeyi bize elli bin yıldan uzun süredir tekrarlanan bu süreç kazandırdı; işte bu, 'kültürel evrim' sürecidir.

"Yine de, (sürecin) altında yatan mekanizmalar son derece zayıf bir şekilde anlaşılabildi. Örneğin, dinleyici seçimiyle kıyaslandığında insanın yaratıcı girdileri ne kadar önemlidir? İlerleme düz ve sürekli midir, yoksa basamaklı mıdır? Bizler müziğin, yani kültürün en eski ve en yaygın biçiminin evrimi için bir sınama ortamı olarak DarwinTunes'u kurduk ve sizlerin katılımı sayesinde kısa süre içerisinde bu sorular yanıt bulacaktır."

Sitenin yapımcıları -bu haberin girildiği an itibariyle- en son güncellemede 28.000 adet puanlamanın sonucunu yayınlamışlar ve ortaya son derece tatmin edici görünen şu sonuç çıkmış: http://darwintunes.org/28k-ratings. Son yayınlanan haber ise, bugüne kadarki puanlama sayısının 32.000'i geçtiğini duyuruyor: http://darwintunes.org/mentions/slashdot

Elbette evrimleşme halen devam ediyor ve kullanıcılar isterlerse siteye üye olmadan da çalışmaya katkıda bulunabiliyorlar. Ayrıntılı bilgi edinmek ve daha da önemlisi, bu evrimsel müziğe "doğal seleksiyon" yoluyla katkıda bulunmak isteyenler http://darwintunes.org/evolve-music adresine göz atabilirler.

Yorumlar

Evrim karşıtları (şimdilik) duymasın!

22 Aralık 2009, yazan Erkin Özalp,
Yorum no: 1536

Henüz ortaya pek ahım şahım bir eser çıkamamış gibi... Program indirmeden, yukarıda verilen bağlantılardan birine tıkladığımda karşıma çıkan sayfanın aşağılarında bir yerlerde bulduğum "çal" ("play") düğmesine tıkladığımda dinleme olanağını bulduğum müzik henüz pek tatmin edici değil gibiydi: 

http://darwintunes.org/28k-ratings

Yukarıdakileri yazdıktan sonra, haksızlık etmiş olabileceğim kaygısına kapılarak, önerilen programlardan VLC Player'ı indirdim. 

Çok da farklı olmayan bir müziği, sabırla, birkaç dakika dinledim... Daha uzun bir süre boyunca dinlemek de pek kolay görünmüyor...

Projenin gelecek vaat etmediğini söylemek için hem çok erken, hem de ayıp olur... Belki de sevdim/katlanamıyorum demek konusunda daha fazla çaba harcamalıyız... 

Ne var ki, projenin bir açmazı var sanki: Ne kadar popüler olursa, bugünün "popüler" tercihleri o kadar öne çıkacaktır... 

 

 

AdaptiveThemes