Skip to content

Din tüccarları Duman'ın 'Rezil' şarkısından rahatsız!

7 Mayıs 2010, ekleyen Fatih Polatlı

Duman müzik grubunun Selçuk Üniversitesi'nde vermeyi planladığı konser, din tüccarlarının tepkisiyle karşılaşmış. Grubun son albümündeki "Rezil" adlı şarkıda din düşmanlığı yapıldığı iddia ediliyor. Oysa eleştiri konusu olan "Lem yelid ve löp yutar" ifadesinin yer aldığı kıta, Duman'ın dinsel inançları değil din tüccarlarını hedef aldığını açıkça gösteriyor: 

Ortada bir dergah var
Devrilir başın yarar
Arkasında tezgah var
Lem yelid ve löp yutar

Aslında, Duman grubuna yönelik eleştiriler bir yıldan uzun süre önce başlamış. 14 Mayıs 2009'da haber7.com'da çıkan haberde şu bilgiler verilmiş:

Duman Grubu'nun, yeni albümdeki "Rezil" isimli parçada, Kuran'da yer alan İhlas suresindeki "Lem yelid velem yuled" ayetinin "Lem yelid ve löp yutar" şeklinde seslendirmesini dine hakaret olarak nitelendiren Anadolu Gençlik Derneği, grubun Antalya'ya gelmemesi için kampanya başlattı.

Antalya Gürtaş Oteli'nde yapılan basın toplantısında Anadolu Gençlik Derneği'ne Cansuyu Derneği, Diyanet-Sen, Antalya İmam Hatip Mezunları Derneği, Özgür-Der, Hukuk Der, Tek-Der gibi bazı sivil toplum örgütleri de destek verdi. Yeni albümün ardından ilk konserlerini 18 Mayıs'ta Antalya'da vermeyi planlayan gruba karşı başlatılan kampanya kapsamında telefon ve e-mail yoluyla da boykot çağrısında bulunuldu. (Kaynak)

Oysa, Duman grubunun solisti Kaan Tangöze, ayetle alay etmediklerini, dinsel inançların suistimal edilmesini eleştirdiklerini söylemiş ve bu konudaki sözleri 14 Nisan 2009'da haber7.com'da bile yayınlanmış:

"Forumlarda İhlas suresiyle dalga geçtiğimizi iddia ediyorlar. Oysa dinin suistimal edilmesini eleştiriyoruz. Dinle dalga geçmek kimsenin haddine düşmez. Anlatılmak istenen ayet değil, ayete bir gönderme söz konusu değil. Burada anlatılmak istenen bir tezgahın döndüğü ve bir şeyler üzerinden çıkar sağlandığına ilişkin bir eleştiri yapılıyor." (Kaynak)

Buna karşın, 6 Mayıs 2010'da, Konya merkezli haber portallarından birinde, Duman'ın Selçuk Üniversitesi'nde konser vermeyi planladığı haberi, "Kim nasıl izin verdi?" başlığını taşıyor:

Bir albüm çıkardılar, ayetle alay ettiler, büyük tepki gördüler, şimdi de Konya’ya geliyorlar... Evet, Duman grubundan bahsediyoruz. Son albümlerindeki Rezil adlı parçada İhlas suresi ile alay eden grup, 24 Mayısta Konya’da konser vermeye hazırlanıyor. Grubun konseri vereceği yer Selçuk Üniversitesi 19 Mayıs Stadyumu...

Rock grubu Duman'ın çıkardığı son albümde yer alan 'Rezil' adlı şarkı ortalığı çok karıştırmıştı. 'Rezil' şarkısındaki 'lemyelit ve löp yutar' sözleriyle İhlas Suresi'ndeki 'Lem yelid velem yûled' ayeti dejenere edilmiş, grup o dönemde büyük tepki görmüştü.

Tepkilerin hedefindeki bu grup, 24 Mayıs’ta Konya’ya geliyor. Grubun konser vereceği yer ise Selçuk Üniversitesi kampusü içindeki 19 Mayıs Stadyumu...

Konserin biletleri kurulan stantlarda satışa çıkmış durumda. Yani, Allah’ın bir ayetine dil uzatan rock grubunun Konya’ya gelmesi için izinler çoktan alınmış, biletleri satışları da bu izinler doğrultusunda yapılıyor.

Bu izinlerin, ilgilileri tarafından nasıl verildiğini merak ettiğimizi belirtip, hemen şu örneğe dikkat çekiyoruz.

“Duman Grubu, yeni albümlerini çıkardıktan hemen sonra Antalya’da bir konser verecekti. Rezil isimli parçadaki Rezilliği gören kentin sivil toplum kuruluşları hemen bir araya geldi. Cansuyu Derneği, Diyanet-Sen, İmam Hatip Mezunları Derneği, Özgür-Der, Hukuk Der, Tek-Der ve Anadolu Gençlik Derneği gibi kuruluşlar, grubun Antalya'ya gelmemesi için kampanya başlattı.”

Bakalım, 24 Mayıs’ta, Selçuk Üniversitesi 19 Mayıs stadyumundaki konser için Konya kamuoyu ne yapacak? (Kaynak)

Benzer haberler üzerine, Selçuk Üniversitesi, konsere izin verilmeyeceğini açıklamış:

Selçuk Üniversitesi (SÜ) kampüsünde düzenleneceği belirtilen Duman Grubu'nun konserine yönelik herhangi bir izin alınmadığı, bu nedenle böyle bir konsere izin verilmeyeceği bildirildi.

Selçuk Üniversitesinden yapılan yazılı açıklamada, bugünkü bazı basın-yayın organlarında, üniversitenin Alaaddin Keykubat Yerleşkesi'ndeki 19 Mayıs Stadyumu'nda 24 Mayıs 2010 tarihinde bazı öğrenci gruplarının organizasyonuyla Duman Grubu'nun konser vereceği yönünde haberler çıktığı anımsatıldı.

Konsere yönelik üniversite rektörlüğünden alınmış resmi ya da yazılı bir iznin söz konusu olmadığı vurgulanan açıklamada, “Grubun üniversitemiz bünyesinde konser vermesine izin verilmeyecektir” denildi. (Kaynak)

Din tüccarları sayesinde ülkemiz pek bir demokratikleşiyor hakikaten...

"Rezil" şarkısının sözleri şöyle :

Ortada bir yanlış var
Yanlışı yapan yanar
Arkasında sandık var
Değmesin akıncılar

Geri kaç geri kaç, oğlancık
Senin de başın yanar
Ortada bir yanlış var
Memleket uyurgezer

Aldırma geldik oyuna
Kandır beni, kandırsana
Rezil kandırsana

Ortada bir dergah var
Devrilir başın yarar
Arkasında tezgah var
Lem yelid ve löp yutar

Geri kaç geri kaç, oğlancık
Senin de başın yanar
Ortada bir dergah var
Memleket uyurgezer

Aldırma geldik oyuna
Kandır beni, kandırsana
Rezil kandırsana

Ortada bir gerçek var
Gerçeği gören de var
Arkasında mercek var
Ve muhtelif sakıncalar

Geri kaç geri kaç, oğlancık
Senin de başın yanar
Ortada bir gerçek var
Memleket uyurgezer

Aldırma geldik oyuna
Kandır beni, kandırsana
Rezil kandırsana

Kaynak: http://dumanlive.com/Lyrics.aspx?tid=77

video: 

Yorumlar

ozgurder'le ortak eylem

8 Mayıs 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 3270

ozgurder'le ortak eylem yapanlar utansın. ama utanmazlar çünkü özgürder'le mazlumder'le ortak eylem yapmak için utanmaz olmak lazım. ama bu utanmazlar yok homofobi yok zomofubi zart zurt ederler. asap bozmaktan başka bişeye yaradıkları görülmemiştir. ama en çok onlar vırvır eder gene. asap bozucu işte!

 

 

AdaptiveThemes