Skip to content

Dikili'de 'su hakkı'na beraat!

29 Mart 2010, ekleyen Mehmet Güven

Çeşitli vesilelerle sitemize konuk olan Dikili Belediye Başkanı Osman Nuri Özgüven, yine sayfalarımızda…

Daha önce 15-16 Haziran’ı belediye işçileri için tatil günü ilan eden, toplu taşımayı ücretsiz, sağlık merkezlerinde muayeneyi 1 TL yapan, ekmeği yarı fiyatına satmaya kalkan ve bu “tehlikeli” fikirleriyle iktidarın da yargı ve mali yollarla dikkatini çektiği Dikili Belediyesi’nin aslında ilk eylemi suyun bedava dağıltılmasıydı.

Özgüven bu projenin gerekçesini açıklarken, ilk olarak suyun bir insan hakkı olmasından ve suyun kamu güvencesi altında halka ulaştırılması gerektiğinden bahsediyordu. Projeye göre tüketilen ilk 10 tondan hiç ücret alınmıyordu. 10 ton aşıldığında ise ilk 10 tonda ücretlendirilerek tüketen haneye fatura kesiliyordu. Bunun sonucunda bu proje ile Dikili’deki su tüketiminde tasarrufun da sağlandığı açıklandı.

Ancak açıklanan sadece bu değildi. Bu uygulamanın başlamasından kısa bir süre sonra, “Görevi kötüye kullanma” ve “kamuyu zarara uğratma” gerekçeleri ile Başkan Özgüven’in de aralarında bulunduğu 22 kişiye dava açıldığı da açıklandı. Gerekçe, 4736 sayılı Kamu Kurumlarının Hizmetlerine İlişkin Yasa’da “hiçbir kimseye, hiçbir kuruma, ücretsiz ve indirimli tarife uygulanamaz” ibaresiydi. Bunun dışındaki tüm uygulamalar için Bakanlar Kurulu’nun izni gerekmekteydi.

Daha önce 74 kez kararnameler ile delinen bu yasa, Dikili’de demoklesin kılıcı olarak Belediye Başkanı ve çalışanlarının tepesinde sallanırken, Belediye yeni kararını açıklamıştı: “İlk 10 ton 1 kuruş!”…

Bugün Dikili’de görülen dava sonucunda ise 22 sanık beraat etti. Yani suya erişim hakkının belediyeler tarafından ücretsiz olarak karşılanabileceği, mahkeme tarafından da kabul edildi.

Bunun sonucundaki ilk açıklamalar ise:

Dikili Belediye Başkanı Osman Nuri Özgüven:

“Bu mahkeme kararıyla suyun insan hakkı olduğu, ticarileştirilemeyeceği mahkeme kararıyla tescillenmiş oldu. Benim ceza almam veya almamam değil, bunun tescillenmesi önemli. Bundan sonra da uygulamayı genişleterek sürdüreceğiz. Daha fazla insanı bu uygulamanın içerisine almanın yollarını bulacağız. Herkesi ne kadar ihtiyacı varsa o kadar su kullanmasına teşvik edeceğiz.”

Özgüven’in avukatı Arif Ali Cangı:

“Belediyelerin ücretsiz suya erişim hakkı olduğu ortaya çıkmıştır. Bundan sonra tüm yurttaşların belediyelerinden 10 tona kadar suyu ücretsiz isteme hakkı doğmuştur.”

 

Yorumlar

Narh yetkisi

29 Mart 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 2519

Eskiden belediyelerin kendi sınırları içinde üst fiyat belirleme yetkisi vardı. İdare Hukuku derslerinde Edirne Belediyesi'nin 70lerde kadife pantolona üst fiyat biçmesiyle ilgili bir dava örnek verilirdi. Hala bu yetki varsa belediyeler o yetkiyi kullanmaya zorlanabilir. Tabi bunlara gelene kadar, belediyeler en önce taşeronu bırakmalı, ulaşımı insani fiyatlara çekmeli vs. vs.

Av.Arif Ali Cangı'nın savunma

29 Mart 2010, yazan Mehmet Güven,
Yorum no: 2520

Av.Arif Ali Cangı'nın savunma belgeleri kapsamında derlediği "muafiyetler" ile ilgili bölümde, bu kanunu 74 kez delen kararnameler sınıflandırılmış. En çok delen 3 sınıf şöyle:

11 Kararname; Dini Bayram  tatili nedeniyle bayram süresince otoyollar ve boğaz köprülerinden yararlananlar,

11 Kararname; Dini Bayram  tatili nedeniyle bayram süresince, belediyeler ile bunların kurdukları birlik, müessese ve işletmelerce yürütülen toplu taşıma hizmetlerinden yararlananlar,

6 Kararname;  Formula 1 Yarışı nedeniyle, otoyol geçişleri...

 

 

AdaptiveThemes