Skip to content

Dalay Lama, dolaylı ama marksistmiş sonuçta

21 Mayıs 2010, ekleyen Ali Mert

Sırf içinden ses oyunu geçen bir başlık buldun diye haber girilir mi, ayıp! Hele hele söz konusu olan "Tibet'in sürgündeki ruhani lideri" Dalay Lama ve marksizm ise, iki kere ayıp! Ayıp ama haber: 

                                   

Çin'e karşı ABD kozu olarak kullanıla kullanıla, "insan hakları" söyleminin arkasında ne gibi çıkarlar saklanıyor sorusuna yol aça aça, diğer nitelikleri unutulan yahut hiç bilinmeyen ruhani lider Lama, meğer (ruhen) marksist imiş.

Dört günlük ABD ziyareti sırasında, paralı bir konferansa katılmadan önce basın toplantısı düzenleyen Budist rahip,  "Marksizmin, servetin eşit dağılımı konusuyla ilgilenen, tek, doğru etik ekonomi sistemi olduğunu" belirttikten kelli, "Ana amacı 'nasıl kâr edilir' olan kapitalizmi reddeden bir Marksist olduğunu" söylemiş. 

Bazı dostları kendisinden hâlâ bir Marksist olduğunu söylememesini rica ederlermiş ancak Budist-Marksist Lama,  "Pek çok Batı demokrasisinin amacının, sosyal hastalıklara katkı sağlayan ekonomik eşitsizlikleri yaratarak 'sadece kâr etmek' olduğuna inandığı için Marksist olduğunu" belirterek bu dostlarını da bir kez daha kırmış. 

Basın toplantısında sormuşlar, "İyi, öyle diyorsun da, buraya konferans verip para kazanmaya geldin, buna ne diyorsun?" Tibet'in sürgündeki lideri de yanıtlamış: "Bu organizatörlerle ilgili bir durum. Benimle ilişkisi yok. Benimle çalışan organizatörlere her zaman biletleri düşük fiyattan satmalarını söylüyorum, ben de hiçbir zaman ödeme kabul etmiyorum, elde edilen gelirin bir kısmını açlıkla mücadele ve diğer sahalarda faaliyet gösteren yardım kuruluşlarına bağışlıyoruz." 

Lama son olarak, Çin'e de dokundurarak marksizm açısından farklarını ortaya koymuş: "Ancak Çin'de olduğu gibi otoriter hükümetlerce uygulanan Marksizm, bağımsız yargının, hür basının ve Çin yönetimindeki Tibet'teki Budistlerin insan haklarının bulunmaması nedeniyle baskıcıdır." 

Kaynakhttp://haber.gazetevatan.com/ruhen-marksistim/306835/30/Dunya

 

 

AdaptiveThemes