Skip to content

Cuma gecesi 30 dakika göğe bakın, şaşırın

26 Ağustos 2009, ekleyen Ali Mert

“İnternet ortamında elektronik mektup yoluyla yayılan haberler” dünyasında değil miyiz; böyle eşek kadar, dana kadar, deve kadar, o da olmadı dolunay kadar Mars görme hakkımız yok mu? Yokmuş, TÜBİTAK öyle buyurmuş.
 
İnternet ortamında elektronik mektup yoluyla yayılması engellenemeyen haberimizle başlayalım önce:
 
“Subject (yahut konu, olmadı mevzu): 27 Ağustosta iki adet ay göreceksiniz (Yeterince ilgi çekici bir subject, yahut konu, olmadı mevzu başlığı, ilgilenelim hadi)
 

UNUTMAYIN: 27 AĞUSTOS 2009 (Böyle büyük harfle, bağırarak gireceksiniz ki, kimse unutmasın. Cuma gecesi için herkes parmağına ip bağlasın.)

27 ağustos gecesi 30 dakika gökyüzüne bakın (Olur, bakarız da, süre çok uzun değil mi? 5, 10 dakika baksak anlamaz mıyız yani? Hangi zaman diliminde bakacağımızın da pek bir önemi yok sanki. İsteyen 23’de baksın, isteyen sahur vakti.)

Mars, Yıldızlı gökyüzünde en parlak gezegen olacak. Dünyamızdan 34,65 milyon mil uzaklıkta olmasına rağmen Dolunay kadar büyük olacak. (Yıldızlı yıldızsız gökyüzü ayrımı bir kenara, bu ne yahu, dolunay kadar.)
 
Dünyanın sanki 2 Ay'ı!!!!! varmış gibi çıplak gözle görebileceğiz. (Dolunay kadar olunca, iki ay gibi düşünceğiz zaten. Birini Ay, öbürünü UFO olarak düşünenlerimiz de olabilir tabii. Ayın da dolunay vaktine denk gelseydi keşki, oysa hilaldi dün gece sanki)
 
Bu olay gelecek sefer 2287 yılında gerçekleşecek. (2287 yıl sonra gerçekleşmesinden yeğdir. Torunumuzun torununun torununun torununa mektup yazsak kâfi.)
 
Bu bilgiyi arkadaşlarınızla paylaşın zira şu anda hayatta olan hiç kimse bu olayı ikinci kez göremiyecek ... (Biz de öyle hesapladık.)”
 
 
Böyle bir elektronik mektup alınca heveslenirsiniz tabii. “Dolunay kadar ha! Vay canına” dersiniz. Siz böyle saf saf düşünürken, hemen ardından münasebetsiz bir başka elektronik mektup gelir:
 
“Bu haber dün TÜBİTAK tarafından yalanlandı.

http://haber.mynet.com/detay/guncel/tubitaktan-mars-dedikodularina-yalanlama/463969

 
Tüh be dersiniz, tıklarsınız mecburen:
 
“Antalya'da bulunan TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi, 27 Ağustos gecesi Mars'ın dolunay kadar büyük olacağı ve Dünya'nın etrafında sanki iki Ay varmış gibi görüneceği yönündeki haberleri yalanladı.

Mars gezegeninin 27 Ağustos gecesi, 30 dakika boyunca Dünya'dan 34,65 milyon mil uzaklıkta olmasına rağmen dolunay kadar büyük olacağı, Dünya etrafında sanki iki Ay varmış gibi çıplak gözle görünebileceği, gökyüzünün en parlak gezegeni olacağı ve bu olayın bir daha ancak 2287 yıl sonra gerçekleşeceği yönünde internet ortamında elektronik mektup yoluyla yayılan haberlerin doğru olmadığı bildirildi.

Antalya'da bulunan TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi, internette dolaşan eloktronik mektupta anlatılanların gerçeği yansıtmadığını açıkladı. Mars gezegeninin Ağustos'tan itibaren gökyüzünün en parlak cismi olacağı yönündeki iddialarında yalanlandığı açıklamada, parlaklık olarak mukayese bile edilemeyeceği, o tarihlerde Mars ile eşzamanlı olarak gökyüzünde yer almayacak olan Ay'ın, Ağustos sonunda akşamları batı ufkunda kısa süreyle gözlenebileceği kaydedildi.

Mars'tan çok daha parlak olarak Venüs gezegeninin olacağını dile getiren TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi yetkilileri, ‘Venüs Mars'tan 175 kez daha parlak olacak. Sabaha karşı doğacak olan Ay ise akşam saatlerinde batmış olacak ve Mars'tan 8 bin 300 kere daha parlak olacak’ açıklamasını yaptı.”

 
Hevesiniz kursağınızda kaldı değil mi?
 
Olsun siz yine de gözlemleyin göğü 27 Ağustos gecesi.
 
Öyle 5, 10 dakika değil, 30 dakika boyunca aya bakın en iyisi.
 
Hilal falansa da, tamamlayıverin canım imgelem dünyanızda Dolunaya.
 
Aydede olsun diye üzerine de bir dede.
 
Marx olabilir o halde, Mars olmayacağına göre:
 
                                               
 
 İyi seyirler hepinize...
 

  

 

 

AdaptiveThemes