Skip to content

Copla kafaya vurmanın estetiği ve bilimi!

30 Ağustos 2009, ekleyen alicenk

BBC Türkçe servisi, İngiltere'deki bir grup sanatçının sualtı konser turnesini  haber yapmış. Turnedeki sanatçılar ve konserlere katılan dinleyicilerle yapılan görüşmelere de yer verilen haberde, konserleri dinlemek için mayo giyip havuza girmek gerekitiği belirtiliyor. Habere göre sualtı konseri özellikle işitme sorunları yaşayanlar için elverişli bir müzik dinleme ortamı sunuyor. Bunun nedeni havuz içine yerleştirilen hoparlörlerden çıkan sesin hava yerine suyun titreşimi yoluyla duyulabilir hale gelmesi. Yani "mesaj", kulak yoluyla değil kafatasındaki kemikler yoluyla beyine ulaşıyor.

Haberi dinleyince, bir eylemde "dağılın!" uyarısını duyma sorunu çekenlerin kafalarına cop yemelerinin nedeni demek ki bu kadar basitmiş diye düşünüyoruz.

Ayrıca sualtındaki konseri dinleyip de beğenenlerin bu kez de alkışlama sorunları ortaya çıkıyormuş. Sanatçıların çözüm önerisi alkış yerine beğeni derecesiyle doğru orantılı olarak hava kabarcıkları çıkartılması.

Bu çözüme dair yorumumuz da şöyle: Sesin kulakla duyulmadığı bu konserlerde hava kabarcıklarının da ağızdan ya da burundan çıktığına emin olmak zor olmalı.

Not: BBC'nin haber kaydında konser haberinden önce başka bir  haber yer alıyor. "After the Fall-Yıkımdan Sonra" ismini taşıyan sanat projesi Berlin Duvarı'nın yıkılmasının 20. yıl dönümü nedeniyle tiyatrocuların düzenlediği bir etkinlik. Aşağıdaki bağlantıyı tıklayıp sadece konser haberini 7.41 dakikadan itibaren dinleme şansınız var.

Kaynak: http://www.bbc.co.uk/turkce/multimedya/2009/08/090828_aud_arts.shtml

 

 

 

AdaptiveThemes