Skip to content

Claude Chabrol 80 yaşında aramızdan ayrıldı

12 Eylül 2010, ekleyen samata

Fransız Yeni Dalgası’nın Jean-Luc Godard, Jean François Truffaut, Eric Rohmer ve Jacques Rivette gibi isimlerle birlikte anılan önemli ismi hayata veda etti. 11 Ocak 2010’da Eric Rohmer’in ölümünün ardından, Fransız sinemasının bir büyük ustası daha aramızdan göçtü.

 
Chabrol’un son filmi 2009 yılında çektiği ve başrolünde Gerard Depardieu’nün oynadığı Bellamy oldu. La Femme Infidele (Sadakatsiz Kadın), Le Boucher (Kasap) gibi 60’lı ve 70’lı yıllarda çektiği filmlerle çok başarılı olan yönetmen 1959 yılında çektiği filmi Les Cousins (Kuzenler) ile Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı ödülünü kazanmıştı. Ayrıca 2005 yılında Fransız Akademisi yönetmeni René Clair ödülü ile onurlandırdı. Yönetmenin 1991’de çektiği Madame Bovary ve 1995’de çektiği La Cérémonie filmlerinde oynayan İsabelle Huppert de son derece başarılı olmuştur. Yönetmenin diğer iki filmi Violette (Menekşe) 1978’de ve Poulet au Vinaigre (Sirke’de Tavuk) 1985’de Cannes’da Altın Palmiye’ye aday gösterildiler. Yönetmenin 1960’lı ve 1970’li yıllarda Godard ve Truffaut ile birlikte etkili sinema dergisi Cahiers du Cinéma’da yazdığı yazılarla sinema kuramına önemli yenilikler getirdiği söylenmektedir. Yönetmenin onlarca filmine aşağıdaki adresten ulaşmak ve daha fazla bilgi almak mümkün, sanat sinemasının bir büyük değerini daha yitirmenin acısıyla sözlerimize son verelim. 
 
Kaynaklar:
 
http://tr.wikipedia.org/wiki/Claude_Chabrol
 
http://www.liberation.fr/cinema/01012289680-claude-chabrol-est-mort
 
http://www.bbc.co.uk/news/entertainment-arts-11275980

 

video: 

Yorumlar

Chabrol ve burjuvazi

14 Eylül 2010, yazan samata,
Yorum no: 4557

Fransa ve dünya sinemasının devrimci öncülerinden Claude Chabrol'un ele aldığı konuların başında burjuvazi ve onun iki yüzlülüğü geliyordu. Bianet'de aktarıldığı gibi örneğin, "Fransız burjuvazisinin iki yüzlülüğünü ve kokuşmuşluğunu sergilediği filmlerinin ilki Le Beau Serge (Yakışıklı Serge) Yeni Dalga'nın manifestosu sayılıyordu." Daha sonraki pek çok filminde de burjuvaziyle uğraşmaya devam etti Chabrol. "Chabrol'ün, Fransız burjuvazisinin üzerindeki saygınlık örtüsünü kaldırarak, ikiyüzlülük, şiddet ve kokuşmuşluğunu sergileyen filmleri gerilim dozuyla Alfred Hitchcock'un yapıtlarıyla da karşılaştırılmıştı...24 Haziran 1930'da Paris'te bir eczacının oğlu olarak dünyaya gelen Claude Chabrol kendisi de filmlerinin kaynağı olan burjuva ortamdan gelen biri olmasa o filmleri çekmeye asla cesaret edemeyeceğini söylemişti." Yönetmenin La Cérémonie (Seremoni) (1995) filmi de döneminde son marksist film olarak tanıtılmıştır. Bu filmde de burjuvazi ne kadar iyi niyetli de görünse, ezilen sınıfın sonunda intikamını alacağı teması işlenmektedir:  http://vimeo.com/13960921 

Bir diğer filmi İkiye Bölünen Kız (La Fille Coupée en Deux) 2008'de yine burjuvazi ve entelektüellik ile inceden dalga geçmek üzerine kurulmuş ve televizyon yapımcılığı ve kültürüne dokunduran önemli bir son dönem yapıtıdır yönetmenin. Yönetmenin ölümünün ardından üzüntülerini dile getiren Fransız Komünist Partisi lideri Pierre Laurent'de yönetmenin bu yanını vurgularken, onun burjuvazinin gizlemeye çalıştığı saçmalığının, yalanlarının ve ikiyüzlülüğünün perdesini kaldıran büyük bir dahi olduğunu söylüyor. Son olarak Chabrol'un 2003 yapımı filmi La Fleur du Mal (Kötülük Çiçekleri) ni de önemli bir taşra bujuvazisi eleştirisi olarak unutmayalım.

Kaynak: http://bianet.org/bianet/dunya/124730-yeni-dalganin-oncusu-claude-chabrol-oldu

 

 

AdaptiveThemes