Skip to content

Çin’den ‘yarışmalı eşcinsellik açılımı’

11 Ocak 2010, ekleyen Ali Mert

Özgürlükçü Batı’nın, “totaliter rejimler”le hesaplaşmasında piyasa/sosyalizm gibi “temel meseleler” çözüldükten sonra, “cinsel kimlikler” de önemli bir yer tutuyor. Bir dönem Küba’yla uğraşıp onun “baskıcı” karakterini ortaya koyan ve “terbiye” etmek için elinden geleni ardına koymayan sistem, son dönemde Çin’le de yakından ilgileniyor. Neyse ki, “piyasa” tercihinde tereddütsüz hareket eden Çin, bu konuda da hızla “terbiye” olmuş durumda. Çin’de bu Cuma günü ilk homoseksüel gösterisi/yarışması yapılacak ve burada birinci seçilecek kişi, Norveç’teki “Dünya Mr. Homoseksüel Yarışması”na katılacakmış.

                                   
The Guardian’ın haberi, Çin’de homoseksüelliğin 1997 yılına kadar yasak, ardından 4 yıl boyunca 2001 yılına kadar da zihinsel bir hastalık olarak kabul edildiği spotuyla başlıyor. O günlerden bugünlere, Şangay’da ilk homoseksüel yürüyüşünün yapılması, büyük şehirlerde “gay bar”ların resmi olarak açılabilmesi vb. gelişmelerin ardından, bugün gelinen noktada,  nihayet “gay yarışması”nın yapılabildiği bir olgunluğa erişiliyor.
 
Haberde daha sonra, yarışmanın ayrıntılarına ve yarışmacıların görüşlerine geçiliyor. Önce mayolarla geçiş bölümü var, ardından yarışmacıların şarkı söyleme ve dans yeteneklerini konuşturacakları, sorulan “zorlu” soruları yanıtlayacakları yetenek bölümü. Sekiz finalist Pekin’deki bir gece kulübünde bu yarışmaya katılacaklar. Birinci gelen Norveç yolcusu. Orada “Dünya Mr. Homoseksüel Yarışması”na katılacak, belki de dünya şampiyonu olacak.
 
Haberi kısaca verdik ama yanlış anlamalara karşı bir not da düşmek gerekiyor; insanların cinsel kimliklerine ve tercihlerine dönük kesinlikle hiçbir önyargımız bulunmuyor, sadece bunun metalaştırıldığı “yarışma” ve “şov”ların cinsel özgürlük olarak yutturulması dikkatimizi çekiyor! Özgürlükçü Batı, her tür özgürlükten, ne olursa olsun yarışma kültürünü ve piyasalaşmayı anlıyor...
 
Kaynak: http://www.guardian.co.uk/world/2010/jan/10/china-gay-pageant

 

 

AdaptiveThemes