Skip to content

Çiğdem Anad: Feminizm sosyalizm içinde ne kadar yer tutuyorsa, o kadar feministim

28 Ocak 2010, ekleyen efer ve san tab...

Sevdiğim, takdir ettiğim bir ekran yüzüdür kendisi. Gerçi ekran yüzü ne demek tam bilmiyorum, ama yine de seviyorum. Müjde Ar, Aysun Kayacı ve Pınar Kür'ün arasında da en çok onu severdim. Şimdi yeni onlunun arasında da durum aynı. Biraz önce gercekgundem.com sitesindeki söyleşisini okuyunca, haklıymışım sevmekte dedim. Sekiz parçalık kısa söyleşiden ilginç bulduğum üç parçayı hemen buraya yapıştırıverdim.

Çiğdem Anad ile söyleşen Başak Günsever

Son zamanlarda hep kadınlarla, kadın cephesinden bakan programlar yapıyorsunuz? Kadınlarla dayanışmak meslek hayatınıza ne kattı? 

Dört beş yıl öncesine kadar iki cinse de eşit mesafede dururdum. Hatta feminist arkadaşlarımla sık sık tartışırdık. Ancak feministler galip geldiler, kadına pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğine beni ikna ettiler. Kadınlarla dayanışma içinde olmak meslek hayatıma özel bir şey katmadı ama kadınları daha iyi anlamama faydalı oldu. 

Kadınlar açısından medya sektör olarak nasıl? Varsa, eşitsizliği kırmak için neler yapılabilir?

Her yerde olduğu gibi medyada da cinsiyetçilik var. Özellikle yüksek pozisyonlar için erkekler tercih ediliyor. Tabii ki istisnaları var, ben de istisnalar arasındaydım. CNN Türk haber koordinatörlüğünü 9 yıl boyunca sürdürdüm. Ancak kadınlar daha duygusal, daha açık sözlü olduğundan, daha çok ev, çocuk sorumluluğu üstlenmek zorunda kaldıklarından, daha az hırslı, daha az rekabetçi, daha az kavgacı olduklarından erkekler tercih ediliyor. Kadının üst pozisyonlarda görev yapabilmesi için işinde alternatif bütün erkeklerden daha iyi olması, çok direngen, fedakar, çalışkan, disiplinli, azimli olması gerekiyor. Hem işte, hem evde depar atarak koşan kadın erkeklerden iki kat fazla yoruluyor. Doğaldır ki yarı yolda havlu atan kadın sayısı az değil. Erkek yöneticilerin tercih edilmesi için kadınlar kadar üstün meziyetler taşımasına ise bakılmıyor.

(...)

Hazır yeri gelmişken soralım, feminist misiniz? 

Feminizm sosyalizm içinde ne kadar yer tutuyorsa, ben de o kadar feministim. 

(...)

Şimdi insan bu son soru ve yanıttan sonra, meselenin biraz daha açılmasını bekliyor değil mi? Maalesef açılmıyor. 

                       

Kaynak: http://www.gercekgundem.com/?p=249425

 

 

AdaptiveThemes