Skip to content

CIA, sosyal ağları izleyen şirketin ortağı olmuş

20 Ekim 2009, ekleyen Fatih Polatlı

İnternet çağımızın en önemli “açık istihbarat” kaynaklarından biri (belki de en önemlisi) haline gelirken, CIA, blogları (günlükleri), farklı sitelerde yapılan yorumları, forum sitelerini, video/resim paylaşım sitelerini ve Twitter’a eklenen yazıları takip eden bir şirketin hissedarı olmuş.  

CIA’nın para yatırdığı Visible Technologies adlı şirket, “sosyal medya”yı izliyormuş. Günde 500 binin üzerinde Web 2.0 sitesini tarayan şirket, bloglarda ve forum sitelerinde yapılan sohbetlerin, Flickr, Youtube, Twitter ve Amazon gibi sitelerdeki yazışmaların kayıtlarını tutuyormuş. Facebok gibi kapalı sosyal ağlar ise (şimdilik) Visible Technologies tarafından taranmıyormuş. Tahmin edilebileceği üzere, taranan bilgilerin çözümlenmesi için, anahtar sözcüklerden yararlanılıyormuş. 
 
Şirketin olağan müşterileri, bu tarama hizmeti sayesinde, kendileriyle ilgili bilgilere anlık olarak ulaşabiliyormuş. Her bir mesaj, olumlu, olumsuz, karışık ya da nötr diye etiketleniyor ve İnternet ortamındaki sohbetlerin ya da yazarların ne kadar etkili oldukları ölçülüyormuş. Böylece, müşteriler, gerekli gördüklerinde, ilgili ortamlara müdahalede bulunabiliyor ya da farklı önlemler alabiliyormuş.
 
CIA’nın yatırım kolu olan In-Q-Tel, "stratejik ortaklık" kurduğu Visible Technologies’i, ABD dışındaki sosyal ağları da izler hale getirmeyi hedeflediklerini açıklamış. Böylece, uluslararası düzeyde önem kazanabilecek olan gelişmelerden daha erken haberdar olabileceklermiş...
 
In-Q-Tel ile Visible Technologies arasında kurulan ortaklığın mali boyutları hakkında ise bilgi verilmemiş...
 
Kaynaklar:
http://www.wired.com/dangerroom/2009/10/exclusive-us-spies-buy-stake-in-twitter-blog-monitoring-firm/
http://www.seattlepi.com/xconomy/411313_xconomy46557.html

 

 

 

AdaptiveThemes