Skip to content

Chrome 2'den daha da hızlısı Chrome 3

15 Eylül 2009, ekleyen Fatih Polatlı

23 Mayıs’ta, Google’ın ücretsiz web tarayıcısı Chrome’un 2. sürümünün çıkmasıyla ilgili olarak, “Chrome’dan daha hızlısı yine Chrome” başlıklı bir haber yapmıştık. Google’ın resmi blog’una biraz önce eklenen bir habere göre, geçtiğimiz yılın Eylül ayında genel kullanıma giren Chrome’un 3. sürümü çıkmış ve bu yeni sürüm Chrome 2’den de hızlıymış.  

Chrome'un 1. doğum günü vesilesiyle kesilen pasta (http://chrome.blogspot.com/2009/09/google-chrome-turns-1.html)

Ağustos ayında dünya genelindeki kullanılma yüzdesi yüzde 2,84’e ulaşan (http://marketshare.hitslink.com/browser-market-share.aspx?qprid=1) Google Chrome’un bugün çıkarılan yeni sürümü, Google tarafından yapılan açıklamaya göre, Java uygulamalarını çalıştırmak konusunda önceki sürümlerden daha başarılı. Bu da, web sayfalarının daha hızlı açılması anlamına geliyor. Google tarafından yapılan testlere göre, Chrome 3’ün Java uygulamaları performans düzeyinde, Chrome’un ilk beta sürümüne göre yüzde 150’lik, Chrome 2’ye göre ise yüzde 25’lik bir yükseliş sağlanmış.
 
Chrome 3’le birlikte gelen yeniliklerden biri, (şimdilik) daha çok web sitesi tasarımcılarını ilgilendiriyor: Zengin Metin İşaret Dili’nin (HTML) son sürümü olan HTML5’in desteklenen özelliklerinin sayısı artırılmış. Bunun dışında, yeni sekme sayfasının biçiminde ve hem web sayfalarının adreslerini girmek hem de arama yapmak için kullanılan “omnibox” adlı çok amaçlı kutunun özelliklerinde bazı değişiklikler yapılmış. “Tema kullanma” olanaklarının zenginleşmesi de Chrome kullanıcılarının bazılarını sevindirebilir.
 
Chrome kullananlar, yeni sürümü indirip yüklemek için, adres-arama satırının sağındaki somun anahtarı resminin üzerine tıklayıp “Google Chrome Hakkında” bağlantısına tıklayıp, eğer yeni sürüm henüz yüklenmemişse, yükleme seçeneğini işaretleyebilir.
 
Henüz Chrome kullanmayıp da denemek isteyenler için:
 
http://www.google.com/chrome
 
 
Kaynak: http://googleblog.blogspot.com/2009/09/google-chrome-after-year-sporting-new.html
 

 

 

 

AdaptiveThemes