Skip to content

Cemaatçilerden yasadışı 'Evet' broşürü

7 Eylül 2010, ekleyen Fatih Polatlı

Türkiye’de sol örgütlerin yasal broşür ve bildirilerini dağıtmalarının önüne bile fiili engeller çıkarılırken, Fethullah Gülen’in referandum konusundaki değerlendirmelerinin yer aldığı, 16 sayfalık, kuşe kağıda basılmış yasadışı bir broşür, anlaşıldığı kadarıyla serbestçe dağıtılıyor. Broşürde, bu basılı belgenin kimler tarafından hazırlanmış olduğu konusunda hiçbir bilgiye yer verilmiyor. Ancak “Evet” denmesi için, bir yandan Gülen’in sözleri aktarılırken, tıpkı Zaman gazetesinin hazırlamış olduğu referandum ekindeki gibi, “Evet demeyenler” sayfasında Doğu Perinçek ve Abdullah Öcalan’ın fotoğrafları kullanılmış.  

 
Nâzım Hikmet’ten, “Hz. Mevlana”dan ve “Hz. Ali”den alıntılı, Turan Dursun’un ve Uğur Mumcu’nun fotoğraflarının da bulunduğu, “aşırı evetçi” olunmadığı izlenimi uyandırmayı hedefleyen, ama sonuçta “evet”in savunulduğu bir broşür...
 
 
Dördüncü sayfasında, “ASLA yetmez ama...” başlığı altında, Fethullah Gülen’den değerlendirmeler... Örneğin:
 
“Bizim milletimiz devletler muvazenesinde; yönlendiren, gözünün içine bakılan bir muvazene unsuru olamayacaksa; ne Avrupa Birliği yasaları, ne ABD ne Çin umrumuzda olmayacaktır.
 
Bu açıdan milletimizi o ufka götürebilecek her gayret alkışlanmalı ve takdir edilmelidir.”
 
Fethullah Gülen, kendi sitesindeki aktarımla, şunları söylemişti:
 
“Benim milletim devletler muvazenesinde yönlendiren, gözünün içine baktıran bir muvazene unsuru olmayacaksa şayet, ne Avrupa umurumda benim ne Amerika ne Çin ne de Maçin. Bu açıdan da, milleti oraya götürebilecek her gayret alkışlanmalı.” (Kaynak)
 
Tıpkı Zaman gazetesinin referandum ekinde olduğu gibi, “Evet” diyen ünlüler ile “Evet demeyen” ünlüler (yani “Hayır”cılar ve “boykot”çular), resimleriyle birlikte sıralanmış... Ama “Evet”çilere ağırlık verilirken (üç sayfa), “Evet demeyen”lere sadece bir sayfa ayrılmış... Ve bu son sayfada, Doğu Perinçek ve Abdullah Öcalan’a da yer verilmiş...

Broşürden:

Zaman gazetesinin ekinden:

(Kaynak)

Ölülere bile oy kullandırmak isteyenler, bu referandumdan “Evet” sonucunun çıkması için her yola başvuruyor... Bir tarafta ne şekilde finanse edildikleri belli olmayan yasadışı broşürler varsa, diğer tarafta yasal yayınların sürmanşetine çıkarılan yalanlar var:
 

 

 

 

AdaptiveThemes