Skip to content

Çarşı lideri Alen isyanda; 'laik Beşiktaşlılar' mutlu

5 Şubat 2010, ekleyen Ömer Faruk Yalçın

Beşiktaş'ta seçim bitti, tartışması bitmedi. Tribünler "Yıldırım Demirören Yeter" tezahüratıyla inlerken, araya Murat Aksu'lu, AKP'li, Fethullahlı tartışmalar girmişken, kongre "yetmez" dedi, tartışmalar yeniden alevlendi. Bu haftasonu oynanacak maçta, protestolar mı olacak, kavgalar mı belli değil. "Tribün lideri" olarak bilinen Çarşı amigosu Alen, seçimlerde Demirören'e destek verdiği için eleştirilen isimlerden. Çarşı'nın sitesi forzabesiktas.com'da isyan ve sitem dolu bir yazı yazmış. AKP'li yönetimden çekinen laik Beşiktaşlılar ise memnun, "biz kazandık" metni yazmışlar, internette dolaştırıyorlar. Her iki metin de şöyle: 
 
 
Alen'in isyanı:
 
Şansıma;
 
İyi bir amigoluk dönemi geçirdim. Hem benim öz arkadaşlarım çatal yürekti,  hem tribünü bırakanlar dışarıdan da ejderha.  Hem bizim bir alt jenerasyon tribün fırlamasıydı. Hem ben bu işi harbiden seviyordum. İnsanlar beni seviyordu. Ben onları.
 
Sonra bu insanlar birilerinden korkmaya başladı. Korktular. Beni sevdiler. Sonra korktuklarını, sevdiklerine tercih ettiler. Ve çöküş böyle başladı. İnsanlar küsmeye, insanlar kusmaya, insanlar susmaya başladı.Tribünden insanlar kaçmasın diye ödün vermeye başladık. Taviz?
 
Dedikodu tacirleri striptiz yapmaya başladı. Bu arada Çarşı, almış başını gidiyordu. Bireysel çabalar, 24 saat çırpınış, hepsi bu tribünün şanı içindi. Dedikodu dedik de en kötüsü ne biliyor musunuz? İnsanların inanmak istediğine inanması, hâlbuki gerçekler çırılçıplaktı.
 
İlk defa ben, bu internet sitesinden, kendi çocuğum, tarafından sorgulandım, Alen Markaryan’a açık mektup diye. Tam 25 sayfa soru soruldu. Ve ben de onları cevapladım. İşte polemikler böyle başladı. Oysa tribün liderliğinde esas aşırı gizlilikti.Çiğnendi mi, helva olurdunuz. E – oluyoruz yavaş yavaş.
 
Bir gün hiç unutmam. Taksiye bindim. Şoför harbi kanamalı. Ben zaten modumda değilim. Adam bülbül maşallah! Sonra “Alen” falan diye zırvalamaya başladı.Gayri ihtiyari ne olmuş Alene dedim. Tamda o sırada Kazan birahanesinin önünden geçiyoruz. Şu birahane var ya onun. Bir jipe biniyor aklın durur dedi. Sen tanıyormusun “Aleni” dedim. Elimizde büyüdü kereta demez mi. “Utandım”.
 
Bu tribüne bu kadar çaba harcamamıza rağmen demek ki çivisini iyi çakamamıştık. İşte bu taksici bu dedikoduların eseriydi. Bilmiyor ki adam Alen 25 senedir kazana bir kere ayağını bastı. O da işemek için
 
Sonra cin ama bir o kadar hin yöneticiler türedi. Burunlarını, hatta ayaklarını tribün içine soktular. Her yöneticinin bir amigosu olmaya başladı. Ve çöküş böyle başladı. Hiyerarşi darmadağın oldu. Bu sefer tribünün kalbi ruhen, omurgası fiziken çöktü. Düşünme yetisini kaybetti tribün.
 
Sonra gazeteler işi kaşımaya başladı. Çarşı Demirörenci söylentileri mide bulandırmaya başladı. Herkesin bilinçaltı felç olmuştu. En olmadık yerde bir kıvılcıma yenik düşüyordu tribün. Müdahale şansımız sıfırdı. Ne yapıyorsunuz diye elimi kaldırsam bak Alen milleti susturuyor oldu. Localardan dürbünle gözetliyorlardı.Dürbünle!!!
 
Sermayeden bayağı yedik.  Ölümüz bile diğer tribünlerden etkiliydi. Bu sefer tribüne uygulanan bölme ve yönetme işleminin seneryosu “başkan” tarafınada uygulanmaya başladı. Tribündeki hiyerarşinin bozulmasından kaynaklanan herkesin başına buyruk olması hepimizin elini kolunu bağladı. Biz bunlarında üstesinden gelirdik ama kongre ve uzantıları menfaatlerine tribünü harcamaya başladılar. Zaten klübün profesyonel kısmı şampiyonluk kutlamalarında yapılan anonslarda taraftar tarafından alkışlanmadığı için bunun sebebini bizden bildiler. Ne kompleks ama !!!
 
Ama dedik ya insanlar inanmak istediklerine inanıyor. Bakmak istedikleri pencereyi açıyorlardı. Sonucu aylar öncesinden belli kongre bitti. Cadı yalan hamurunu yoğurmaya başladı. Neymiş. Alen mali kongrede yönetimi ibra etmiş!!! Yani her Beşiktaşlının yapması gerekeni yaptık. Ayrıca ibra etmeyince ne oluyorsa!!! Neymiş Alen kongrede Demirörenin 7 sıra arkasında oturmuş. Otursam oturdum derim de. Asıl sormanız gereken nedir biliyor musunuz? Alenin olması gereken yerde neden olmadığı.Eğer hakikaten bizim taşıdığımız ruhu taşıyorsanız buna isyan ederdiniz.
 
Lakin biz bu olacakların “aynısının tıpkısını” 7-8 ay önce Sn.Demirörene bizzat ilettik. Birçok şeyin yanlış olduğu ve yürüdüğüne dair tüm bildiklerimizi. Neymiş seçim sonucu 22:30’da belli olmasına rağmen Alen Markaryan 01:00’e kadar orada oturmuş. Ya arkadaşlar seçim sonucu 1 ay öncesinden belli idi. Oturduğumuz yer tarafsız bölge duruş nedenimiz stratejikti.
 
Benim bu iftiralara maruz kalıp açıklama yapmam bile yukarıda bahsettiğim çöküşün başlangıcıydı. Ve beni hala tanıyamamış bazı arkadaşların kelamı üzerine madem destekleyecektin “Yeter Demirören” i niye organize ettin suçlaması iftirası ve safsatasına ben ve arkadaşlarımın bu tezahuratı başlattığına yada ağzını bu yönde oynattığına dair; bir tek Beşiktaşlı gösteremezsiniz.  Çocuklar her şeyi eksik bildiğiniz gibi, birçok şeyi de bilmiyorsunuz.  Diyeceksiniz ki,  ozaman siz de açıklama niye yapmıyorsunuz.
 
İyi de Delikanlı daha bizim açıklama yapmamızı beklemeden elinde “ bok” çuvalları ile dolaşanlar var. “Hemen fırlatıveriyorlar”. Bir kere inanacaksın. Ne olursa olsun doğru neyse onu yapıyorlar diyeceksin. Tatmin olmuyorsan…. Her zaman diyorum buyur gel çayımı iç yemeğimi ye ama her şey Face to Face. Kusura bakmayın ama içimizde çok bilmişler var. Ortalığı karıştırmak isteyen sahte linkle dolaşan onlarcası var.
 
Ben bir gün bir televizyonda Galatasaray seyircisinin her maç 1 dk yaptığı başkan protestosuna istinaden, Biz yönetim istifa dersek Yönetim ertesi gün gider dedim.“Ama biz bağırırsak.” “Rant” şemsiyesinin altına girerek herkesi boklayan bir girdabın içine düştük.
 
Bu rant herkesin ağzında. Nedir bu rant. Adamın teki çıkıyor şu kadar para diyor. Ooooh! Bütün şövalyeler altına dolduruyor. Yaz babam yaz. Sanki ben bilmiyorum herkesin istediğini yapıp “yönetim istifa”demeyi. Siz biliyorsunuz. Ben bilmiyorum!!!
İnanın ki bu sefer başka yerden mamalanıyorlar , Beşiktaşı satıyorlar diyeceklerdi. Ben hepimizi düşünerek nötr kalmaya çalıştım.
 
Düşünsenize Kayseri, Bolton, Sivas maçlarını
 
Satılmış Çarşı dediler be!
 
Alen
 
 
"Laik Beşiktaşlılar"ın tavrı:
 
Beşiktaş Türkiye’nin en köklü ve büyük spor kulüplerinden biri.
 
Nasıl Galatasaray, Fenerbahçe,  Trabzonspor yönetiminin seçimi önemliyse Beşiktaş kulüp başkan ve yönetim kurulu üyelerinin de seçimi önemlidir.
 
Bakmayın siz  "Spor kulubüdür.  Siyaset olmaz. Sporda siyasete yer yoktur" diyenlere. Hele  söz konusu olan  4 büyükse…
 
Açık açık söylenmez ama seçimlerde   siyasetin  en ciddi mücadelesinin  verildiği yerdir bu kulüpler.
Nitekim,  BJK’nın geçen hafta sonu yapılan genel kurulunda da kıran kırana  "BJK dışı" iktidar muhalefet mücadelesi yaşandı ve mücadeleyi muhalefet kazandı.
Nasıl mı?
 
Biliyorsunuz AKP ‘nin ikinci adamı Abdülkadir Aksu’nun oğlu Murat Aksu,  BJK  başkanlığına aday oldu. Karşısında ise babasının desteği ile başkanlığa seçilen Yıldırm Demirören vardı.
 
Gerçi Demirören iki dönemdir başkanlık koltuğunda oturuyor ama başarıları hep tartışılıyor. İşte bunu fırsat bilen cemaat adamları aracılığı ile BJK genel kuruluna asıldı.
Görev  ise kendisi başka bir kulübün  üyesi olmasına rağmen partileşme süreci içinde olan malum belediye başkanına verildi.
 
Başkanın adamları da, geçici genel Başkanı da dahil olmak üzere AKP’li Abülkadir Aksu’nun oğlu avukat Murat  Aksu’yu destekledi.
 
Mustafa Sarıgül’ün başkan olarak tanıttığı Hikmet Çetin,  Başbakan Yardımcısı  Bülent Arınç birlikte hareket etti ve Aksu’ya destek verdi. Kendi oyları dışında başkaları üzerinde de baskı kurdular…
 
Ama olmadı…
 
Cemaat planı  Sarıgül ekibine rağmen tutmadı. Farklı kaybettiler. 20 sandığın 20 sinde de Demirören fark atarak kazandı.
 
Ben çok önemsedim. İncelenmesi gereken bir konu olarak değerlendiriyorum. 
 
Bilmeyenler için anımsatalım:
 
Bir dönem BJK Futbol şubesi yöneticiliği de yapan ve "Allah Nasip ederse" BJK Başkanı olabileceğini saklamayan armatör İhsan Kalkavan,  Fetullah Gülen cemaatinin en etkili ismiydi.
 
Cemaatle iş dünyası ve cemaat spor arasında ilişki kurmakla görevliydi.
 

 

 

AdaptiveThemes