Skip to content

Cahit Berkay, Ağrı Dağı Efsanesi’ni Ömer Çetin için de çalar mı şimdi?

25 Ağustos 2010, ekleyen Ali Mert

Bu kahrolası düzen böyle, “ne alaka” bağlantıları kurdurup, acılı ölümlerin, eşitsizliğin doğurduğu katliamların “habercisi” yaptırıyor bizi! Ağrılı öğretmen adayı öğrenci / Ağrı Dağı Efsanesi / İnşaat işi / Batı Ataşehir’de Rotary Lisesi / Cahit Berkay / Ağrılı öğretmen adayı işçinin Rotary Lisesi inşaatında ölmesi / ne alaka değil mi?

                                            

Ağrılı bir kardeşimizin ölüm haberi geldi şimdi. Öğretmen adayı idi. Yoksul idi. Muğla Üniversitesi’nde Fen Edebiyat Fakültesi’nde Çağdaş Türk Edebiyatı 2. Sınıf öğrencisi idi. Harç parasını denkleştirebilmek, yoksul ailesine yardım edebilmek için inşaatlarda çalışıyordu yaz aylarında.
 
Ağrılı Ömer Çetin, ölümüyle içimize yeni ağrılar, bilincimize yeni öfkeler yükleyen öğretmen adayı Ömer Çetin, çalışa çalışa lise inşaatında çalışıyormuş, tesadüf bu ya!..
 
Belki de mezun olduğunda, öğretmenlik yapabilmeyi umduğu liselerden birinin inşaatında...
 
Kalıp tahtalarını sökerken, inşaat gürültülerinden çok, yakında orada öğrencilik yapacak, belki de ondan çağdaş Türk edebiyatı dersi alacak çocukların seslerini gizliden gizliye duyabildiği bir inşaatta!..
 
Batı Ataşehir’de, Ağaoğlu’nun, Soyak’ın, Varyap’ın dev dev sitelerinin, lüküs konutlarının, havuzlu, güvenlikli ve konforlu binalarının yanı başında, Rotary Lisesi inşaatında...
 
Temeli 13 Mayıs 2010’da atılmış bir lisenin yapımında…
 
Bölge Rotary Kulüpleri’nin - mason derneklerinin ‘hayırsever vitrinleri”nin ya da -  desteğiyle yükselen bir binada…  
 
İşçi lazım değil mi, yapıcılar gelmeyecek mi, yapı yükselmeyecek mi; Ağrılı, Karslı, Adıyamanlı, Tuncelili Kürt işçilerin, aralarında öğretmen adayı Ömer Çetin’le, vasıfsız işçi olarak günlük 30 lira yövmiyeyle yükselttiği inşaatta…
 
24 Ağustos 2010, Ömer Çetin işe ve ölüme gelmiş, haberi şöyleymiş:
 

“Üniversitede ilk yılını tamamlayan Çetin yaz tatilinde okul masraflarını çıkarmak ve ailesine katkı sağlamak için yollara düştü. Şansını İstanbul’da deneyecekti. Pi-Yapı Sanayi Turizm tarafından inşa edilen Batı Ataşehir’deki Ataşehir Rotary Lisesi’nin inşaatında amele olarak iş buldu. Parasını biriktirmek için geceleri inşaattaki derme çatma barakada yatıp kalkıyordu. Çetin’in tüm zorluklara göğüs gererek sürdürmeye çalıştığı eğitim mücadelesi ve hayalleri dün sabah çalıştığı inşaatta son buldu. Sabah erkenden işine giden Çetin dördüncü kattaki kalıp tahtalarını sökmeye başladı. Bu sırada dengesini kaybeden Çetin, yaklaşık 15 metreden beton zemine çakıldı.
Ağır yaralanan Çetin’i gören arkadaşları hemen 112 Hızır Acil Servisi’ne haber verdi. Ama artık çok geçti... Sağlık ekibi, talihsiz gencin öldüğünü tespit etti. Genç üniversitelinin memleketi Ağrı’nın Tutak ilçesinde  toprağa verileceği öğrenildi.” 

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/ogretmenlik-hayaliyle-oldu-/yasam/haberdetay/25.08.2010/1280564/default.htm

Bundan üç ay kadar önce, Çetin henüz inşaatta değil de Muğla’da öğretmen olabilmek için dersteyken, 13 Mayıs 2010’da atılmış Rotary Lisesi’nin temelleri. Temel atma törenine bölge Rotary dernekleri yöneticileri ve uluslararası başkan Ray Klinginsmith katılmış. Aynı derneğin, bir önceki etkinliği ise Moğollar’dan Cahit Berkay için organize edilen etkinlikmiş. Berkay, etkinlikte Ağrı Dağı  Efsanesi’ni de çalmış, ikisinin alt alta yer alan haberleri şöyleymiş:
 

2420. Bölge Rotary Kulüpleri tarafından inşaatı yaptırılacak olan Rotary Lisesi'nin temel atma töreni 13 Mayıs 2010 günü Batı Ataşehir'de yapılmıştır. Törende 2010-2011 Dönemi Uluslararası Rotary Başkanı Ray Klinginsmith katıldı. (…)28 Aralık 2009 tarihli toplantımızda Konuk konuşmacımız Moğollar Grubunun Kurucusu Sevgili Cahit Berkay bizlerleydi. Kulübümüzle birbirinden ilginç hikayelerini paylaştı ve bizlere Ağrı Dağı Efsanesi, Selvi Boylum Al Yazmalım ve son bestelediği bir müziği sazı ile çaldı.

Kendisinin hem sohbetini hem de müziğini dinlemek çok keyifliydi. Ayrıca o günün en şanslısı Sevgili Başkanımız Ceyda'ydı. O gün onun doğum günüydü ve doğum günü şarkısını Sevgili Cahit Berkay sazı ile çaldı. Ve Cahit Berkay bir itirafta bulundu. ‘Hayatımda ilk kez birisine saz ile iyi ki doğdun çaldım’ dedi.

Kaynak: http://www.kurucesmerotary.org/

Ağrılı öğretmen adayı öğrenci / Ağrı Dağı Efsanesi / İnşaat işi / Batı Ataşehir’de Rotary Lisesi / Cahit Berkay / Ağrılı öğretmen adayı işçinin Rotary Lisesi inşaatında ölmesi / ne alaka değil mi?
 
Peki, Cahit Berkay, Ağrı Dağı Efsanesi’ni, Ömer Çetin için de çalar mı şimdi? Rotary etkinliğinde “Hayatında ilk kez birisine saz ile iyi ki doğdun çalmış” iken, şimdi, Rotary Lisesi’nin inşaatında ölen Ağrılı işçi için ağıt formunda olabilir mi?...
 

 

 

AdaptiveThemes