Skip to content

Bursaspor'un yeni stadyumu ve isim tartışmaları

25 Ekim 2009, ekleyen Kaptan

Bursaspor'un yakında yapımına başlanacak olan yeni stadyumumun ismi konusunda ciddi tartışmalar yaşanıyor.
Büyükşehir Belediyesi ve neredeyse tüm herkesçe Timsah Arena ismi kesinleşmiş gibi gözükürken, buna karşı duranların sesi bu güne kadar çok az çıkmıştı.
Bursaspor'un simgesi olan ve onunla özdeşleşen Timsah'ın stadyumun dizaynında da kullanılacağı da bilinen bir gerçek.
Bursaspor'a prestij kazandıracağı öngörülerek çoğunluk tarafından savunulan Timsah Arena ismi karşısında taraftarlar belirli bir duruş sergilemeye ve tartışmalar yaşamaya başladılar.

          

Bursaspor'a prestij kazandıracağı ve modernlik açısından, Bursaspor'a özgü olması açısından stadın ismini belirli bir kesim desteklerken, diğer bir kesim ise Bursa Atatürk Stadı'nın isminin değiştirilmesine karşı duruyor.Gerekçesi ise Bursa'daki Atatürk Stadı'nın diğer şehirlerdeki Atatürk Stadyumları'ndan manaca ve maneviyet olarak farklı olması.
Konuyla ilgili olarak, Cuma akşamı OlayTv'de yayınlanan Stüdyo Lig programına konuk olan taraftar temsilcileri arasında da bazı tartışmalar yaşandı. Program esnasında Bursaspor'un Divan Kurulu toplantısında da stad ismi konusunda tartışmalar yaşandığı bilgisinin geçilmesi üzerine başlayan tartışmalar devam edecek ve stadyum tamamlanıp resmi bir karar çıkana kadar da devam edecek gibi duruyor.
Programdan sonra programda söylenenler ve stad ismi konusunda yaşanan tartışmalar üzerine yapılan değerlendirmelerden birkaçı;

 

'' Mevcut stadımız yıkılıp yerine Bursasporumuzun kendi ayakları üstünde durabileceği imkanlar yaratacak yeni bir stadyum sahibi olmamıza çok az bir süre kaldı.
Stad isminin şimdiden belirlenmesi, stadın yapıldıktan sonra ki zamana bırakmaktan çok daha iyi olacağı kanaatindeyim lakin yapılırken x stadının yapımına başlandı, tamamlandıktan sonra birden bire a stadı oluvermesin.
Büyük merakla televizyon karşısına oturup beklediğim Stüdyo Lig programını aşağıda söylenenlerin ardından büyük üzüntüyle kapattım.

Stad Timsah silüetinde olacak TİMSAH ARENA ismiyle özdeşleşerek presiji daha fazla olacak!
Ahmet Özen

Hayır efendim, bu stadın silüeti timsah şeklinde olduğu zaman adının timsah olmasıyla prestij kazanacağımıza hiç inanmıyorum Bursa Atatürk Stadyumu nun içerisinde ATATÜRK ismindeki prestij hiç bir şekilde yakalanamaz.

Atatürk Caddesine hangimiz Atatürk Caddesi diyoruz bas baya Heykel e çıkalım mı? diye soruyoruz hep birbirimize ATATÜRK ismi bizim kalbimizde bazı şeyleri putlaştırmayalım, fazla abartmayalım
Fatih Öğreten

Aman abi, sen ozaman ona da Atatürk Caddesi deyiver bak Uğur Dündar ı silivermişin televizyondan kendi vicdanın rahatmış madem, heykel e ATATÜRK Caddesi deyiver yine vicdanın rahat olsun.
Abiler , sizlerin asla Atatürk ü sevmediğini düşünmüyorum bunu tüm samimiyetimle söylüyorum.
Bırakın stadın ismiyle oynamayalım. Bursa Atatürk Stadı olarak kazanılamayacak prestij, TİMSAH ARENA gibi tarzanca olan bir tamlamadan kazanılacak prestij daha değerlidir.
Bırakalım gençlerin kafasında soru işareti oluşturmayı, kaldı ki o gençlerin Türkçe yi hangi şekilde kullandığını hepimiz biliyoruz gelin stadın metrekaresine kadar tartışalım hepimiz bir olarak istediğimiz her ne varsa o stadyumda sahip olalım ama Allah rızası için bırakın hep beraber aynı şeyi bağıralım.
Bursa ATATÜRK Stadı.'' S.T.

'' Timsah Arena nedir? Neyin prestijidir. Bursaspor denildiğinde akla zaten Timsah gelmemekte midir? Temellerini Atatürk kendi elleriyle atmışken kemiklerini sızlatmanın bir anlamı yok...
Nasıl ki stad şehir dışına taşındığında ''Yeni çiçek pasajları kurulur'' dendiğinde ''hiç biri altıparmakta ki pasajın yerini tutamaz'' dediysek. Hiç bir isim ''Bursa Atatürk Stad'ı'' isminin de yerini tutamaz'' S.Y.

'' Atatürk'ü putlaştırmayalım demek ne demektir.
Bu bir siyasi söylemdir.
Ve bunu söyleyenler Atatürk isminin Bursaspor'un prestijini sağlayacak olduğuna inandıkları ismin önünde bir engel olduğunu düşünüyorlar.
Bunları söyleyenler, bu stadın isminin diğer şehirlerdeki Atatürk Stadyumları'ndan farklı bir mana ile Atatürk konulduğunu araştırıp öğrenmekten acizmidirler?
Diğer şehirlerde bu devletin kurucusu olduğu için Atatürk ismi stadlarda yaşatılıyor olsa da, Bursa böyle değil.
Atatürk'ün Bursa ziyareti esnasında bir vatandaşın talebi üzerine,valiyle konuyu görüşen Atatürk'ün stadın yapılması için bizzat emir verdiğini kaçınız biliyor?İlk para, temel parası da Ulu Önder'in cebinden çıkmıştır.

Şimdi, Atatürk ismini Bursaspor'un prestij'inin önünde bir engel olduğunu savunanlara, açık açık söylemeye dilleri varmasa da baklanın ucunu gösterenlere açıkça söylüyoruz.
Bu bir prestij değil, onur,gurur ve bilinç meselesidir.
Bilinci,onuru ve geçmişine saygısı olmayanların prestiji ikiyüzlülüklerini gösterme çabalarından ileri gidemeyecektir.
Açıkça söylemek gerek, nasıl ki onlar ''herşey Atatürk be oğlum'' diyorlarsa hala
biz de diyoruz ki;
Atatürk Stadyumları birer birer yıkılıp yerlerine Rize'deki gibi RTE Stadyumları yapılıyor, buna şehrimizde izin vermeyeceğiz!
Bursa bu değişime ve ucuz müdahalelere alet olmayacaktır'' G.S.

''Kemalizmi ve milliyetçiliği facebookta yaşayanlar tabiki timsah arenayı isterler! '' S.Y.

kaynak: www.teksas.org

 

 

AdaptiveThemes