Skip to content

Bulgaristan’da 20. yüzyılın en önemli olayı

11 Ocak 2010, ekleyen Ayşe K.

Bulgaristan Ulusal Televizyonu tarafından gerçekleştirilen bir anketle, ülkede 20. yüzyılın en önemli olayı belirlenmiş.

İnternet üzerinden ve mobil telefonların kısa mesajları yoluyla yapılan ankette, pek çok farklı olay içinden seçim yapan katılımcıların %24.29’u, geçen yüzyıla damgasını vuran en önemli olayın 1944 yılındaki anti-faşist ayaklanma ve sosyalistlerin iktidara gelmesi olduğunu belirtmiş.

1943 yılında, kitle eylemleri, 43 Bulgar parlamenterin kararlı tutumu ve Çar Boris’in Hitler karşısında direnmesi sonucunda  50 bin Bulgar Yahudisinin Nazi ölüm kampına gönderilmekten kurtarılması, %22.03 ile ikinci en önemli olay seçilmiş.
 
Üçüncü sırada ise 1908 yılındaki bağımsızlık ilanı bulunuyormuş.
 
Bulgaristan’da geçtiğimiz Temmuz ayında yapılan seçimlerde eski Sofya belediye başkanı, ABD destekli, sağcı Boyko Borisov başbakan seçilmişti. İktidara geldikten sonra, 1944-89 "baskıcı" döneminin “suç”larından sorumlu tuttuğu Komünist Parti’nin devamı olduğu gerekçesiyle Bulgaristan Sosyalist Partisi’ni yasaklama girişiminde bulunan, bu nedenle kendisinden umutlu Avrupa sosyalistlerinin de tepkisini çeken Borisov’un bu sonuçları nasıl değerlendireceği merak konusu.
 
"Kapitalizm geri zekalılar tarafından yaratıldı"
 
Kaynak: Sofya Haber Ajansı

 

 

AdaptiveThemes