Skip to content

Braille 200 yaşında ama Türkiye'de körler için neredeyse kitap yok

29 Ekim 2009, ekleyen Ali Mert

Körlere kitap okuma imkanı sağlayan Braille alfabesinin kurucusu Louis Braille'in 200. yaşı kutlanırken, ülkemizde bu alfabeyle yayınlanan kitapların çok yetersiz olduğunu ve çoğaltılması gerektiğini düşünen bir grup, yarın (30 Ekim Cuma) bir basın toplantısı gerçekleştirecek. Grubun, meramını da anlattığı, toplantı duyurusu şöyle:

Körler nasıl okur yazar? “Braille” ile…

Braille’in yaygınlaşması, körlerin okuyabilmeleri ve yazabilmelerinin bir şartı.

Braille basım kitaplar ise gerek körler gerekse yazarlar için çok önemli. Braille’ın unutulmaya başlanması, yazar ve okur arasındaki doğrudan ilişkiyi aksatacak nitelikte, çünkü yazarların kitapları ancak Braille baskılarıyla görme engellilere, ilk elden ulaşıyor.

Çeşitli koşulların etkisiyle Braille alfabe gittikçe daha az kullanılıyor-öğretiliyor. Körlerin “okuryazarlıkları” ellerinden alınıyor; bu onları pasifleştiriyor. Tüm dünyada yapılan “Braille 200” kutlamaları, bu bağlamda özel bir değer kazanıyor…

Çünkü,

Kraliyet Milli Körler Enstitüsü (The Royal National Institute for the Blind) Londra'da, her yıl 100.000 adet kitap, 395.000 gazete, 130.000 dergi basarken,

Tataristan’da kütüphanelerde 350.000 Braille basım kitap varken,

Türkiye’de sadece Milli Eğitim Basımevi’nde ilköğretim öğrencileri için ders kitabı basılıyor.

Louis Braille’ın 200. doğum yılı nedeniyle 30 Ekim 2009 Cuma günü 19.00-20.30 saatleri arasında Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek toplantıyla Kör Fotoğrafçılar Projesi, yazarları, görme engellileri, edebiyat dostlarını buluşturmayı ve daha çok Braille yayın basımı, Braille’nin daha çok gündelik hayatta kullanımı için kamuoyu oluşturmayı amaçlıyor.

"Sizin de katılımınızı ve daha yüksek katılım için duyuru desteğinizi bekliyoruz. İlginiz için şimdiden teşekkür ederiz."

Nuri Kaya

Kör Fotoğrafçılar Projesi Küratörü

Galata Diyalog Derneği Başkanı

 

 

 

AdaptiveThemes