Skip to content

Birgün: Aleviler, Sarıgül ve EDP'den CHP'ye dönebilir

21 Mayıs 2010, ekleyen Hasan Duru

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) çizgisinde yayın yapan Birgün gazetesi, Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP genel başkanı olma ihtimalinin artması sonrasında, Alevilerin bu partiyle ilişkilerinin ne şekilde değişebileceğiyle ilgili bir haber yapmış. Ufuk Uras'ın girişimiyle kurulan ve ÖDP'den ayrılanlardan oluşan Özgürlükçü Sol Hareket'in de katıldığı Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nin (EDP) kurucuları arasında, Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) yöneticileri de bulunuyordu. Birgün'ün haberine göre, Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu, Tuncelili Kılıçdaroğlu'nun CHP başkanlığına seçilmesi durumunda, Alevilerin CHP'ye desteğinin artabileceğini söylemiş: 

Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP Başkanlığına adaylığın açıklaması Alevi kamuoyunda gündemin birinci konusu. Onur Öymen’in Dersim Katliamı’nı öven sözlerinin ardından CHP’ye karşı Alevilerde bir tepki oluşmuştu. Kılıçdaroğlu seçildiği taktirde Kürt ve Alevi kimliği nedeniyle Alevilerin CHP’ye desteğinin artacağı görüşü hakim.

'ALEVİLERDE KIRILMA OLACAK'
Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu, Kılıçdaroğlu’nun adaylığını değerlendirdi. "Türkiye siyasetinde Alevilerin bir genel başkanlığı söz konusu olduğu zaman Aleviliğinden dolayı bir engelleme söz konusuydu” diyen Kenanoğlu, Kılıçdaroğlu’nun seçilmesinin bu durumu değiştirebileceğini söylüyor. Kenanoğlu, “Alevi tabanında Kılıçdaroğlu’nun CHP’nin genel başkanlığına seçiliyor olması son derece olumlu bir hava estirmiştir. En azından Aleviler arasında şu kırılmaya sebeb olacaktır: ‘Demek ki Alevi inancına mensup bir insan büyük bir partinin genel başkanı olabiliyor.’ Bu anlamda olumlu değerlendirme var” diyor.

'TEZLERİ HAVADA KALACAK'
Son dönemde Türkiye siyasi hayatına iki parti daha katılmıştı: “Alevi Partisi” olarak değerlendirilen Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP) ve Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün başkanlığında Türkiye Değişim Hareketi (TDH). İki parti de Alevilere yönelik söylemi ile dikkat çekiyor. Kılıçdaroğlu’nun başkanlığının bu iki partiyi nasıl etkileyeceği sorusuna Kenanoğlu, “Çok ciddi anlamda olumsuz etkileyecektir” cevabını veriyor. Kenanoğlu, “EDP ve Sarıgül içerisindeki belli bir kanat sadece CHP’nin Alevilere yönelik kapısını kapattığı tezi üzerinden siyaset yapıyordu. Kılıçdaroğlu’yla birlikte CHP’ye yönelik EDP ve Sarıgül tarafından yapılan siyaset de havada kalmış olacak ya da onlar açısından geçersiz olacak. Bu iki oluşumda çok ciddi anlamda olumsuz etkileneceğini düşünüyorum” diyor.

Kenanoğlu , 'Aleviler yeniden CHP’ye mi yöneliyor' sorusunu ise şöyle yanıtlıyor: “Şimdilik net cevap vermek mümkün değil. Kılıçdaroğlu’nun nezlinde bugüne kadar bir takım onaylamadığımız politikalar, uygulamalar ne oranda değiştiğine bakmamız gerekiyor. Bunları görmeden Aleviler CHP’ye gidiyor gibi bir söylemde bulunmak için erken."

Kaynak: http://www.birgun.net/politics_index.php?news_code=1274341188&year=2010&month=05&day=20

 

 

AdaptiveThemes