Skip to content

Bir komüniste hakaret eden Ardıç hakkında ortak yazı

27 Ağustos 2010, ekleyen Hasan Duru

Özellikle Sabah gazetesine transfer olup "yandaş yazarlık" yapmaya başladığından bu yana ilgili ilgisiz her vesileyle sola ve solculara saldıran Engin Ardıç'ın 23 Ağustos 2010 tarihli yazısında Mehmet Bozışık (Boz Mehmet) hakkında yazdıkları, onu tanıyanların ortak bir kınama yazısı yazmalarına neden olmuş. Zafer Aydın, Muzaffer Demirci, Erhan Kaplan, Erdoğan Aydın, Cemal Polat ve Aziz Çelik, Ardıç'ı özür dilemeye çağırırken, Bozışık'ı bilen ve tanıyan insanların da tepkilerini yazarak ilgili e-posta adreslerine iletmelerini istemiş. 6 imzalı metin şöyle: 

 

ENGİN ARDIÇ YALAN SÖYLÜYOR ve MEHMET BOZIŞIK’A HAKARET EDİYOR
 
Zafer Aydın, Muzaffer Demirci , Erhan Kaplan, Erdoğan Aydın, Cemal Polat, Aziz Çelik
 
Sabah gazetesi yazarı Engin Ardıç 23 Ağustos 2010 tarihinde Sabah gazetesinde yayınlanan “Korkma yavrum, öcü değil, yalnızca sandık... Isırmaz!” başlıklı yazısında ülkemizin emektar komünistlerinden Mehmet Bozışık’a (Boz Mehmet) hakaret etti. Engin Ardıç Mehmet Bozışık hakkında düpedüz yalan ve tahrifat dolu şu satırları yazdı:
 
“Bir zamanlar ‘Boz Mehmet’ diye bir adam vardı, ‘eski tüfeklerden’, gizli TKP üyesi, sıkı komünist. Boz Mehmet aynı zamanda bir fabrikatördü. İzmir'de fabrikası vardı.
 
İşçiyi de üç otuz paraya çalıştırırdı. İşçiler zam istedikleri zaman da onlara şöyle derdi: ‘Acele etmeyin... Yakında devrim patlayacak... O zaman bu fabrika zaten sizin olacak... Şimdilik dayanın...’
 
Bu tür yaratıklar beni hep çok eğlendirdiler. Durup durup beni haklı çıkardıkları için de aslında onlara teşekkür borçluyum.”
 
Ardıç hakaret etmek için yalan uydurmakta sonra o yalana dayanarak hakaret etmektedir. Ardıç, 1998 yılında yaşamını yitirmiş ve bu yalanlara yanıt veremeyecek bir insana saldırmaktadır. Bozışık, bu iddialara yanıt veremeyeceği için son yıllarında onunla birlikte olan bizler Ardıç’a yanıt veriyoruz:
 
Ardıç’ın bu satırlarında doğru olan tek şey Bozışık’ın “sıkı komünist” olduğudur. Bunun dışındakı her şey yalandır. Bozışık ömrü mücadele ile geçmiş, işkencelere maruz kalmış ve 16 hapis yatmış, defalarca sürgün cezasına çarptırılmış başı dik bir komünistti. Türkiye Komünist Partisi Merkez Komitesi üyesi olan Bozışık, ayrıca Türkiye Birleşik Komünist Partisi, Sosyalist Birlik Partisi ve Birleşik Sosyalist Parti’de kuruculuk ve yöneticilik yaptı. En hasta olduğu dönemde bile üretkenliğini yitirmedi, anılarını, tecrübelerini Ürün dergisi aracılığıyla yeni kuşaklara iletmeye çalıştı. Ömrünün son günlerine dek, Cumartesi anneleri ile birlikte kayıpların bulunması mücadelesi içinde oldu.
 
Bozışık ömrü ekonomik sıkıntı içinde geçmiş ve son yıllarında emekli aylığından başka geliri olmayan bir komünistti. Bozışık’ın İzmir’de fabrikası olduğu iddiası yalandır. Bozışık İzmir’de kısa bir süre işçi olarak çalışmış ve İzmir'de olduğu dönemde bir işçi hücresi kurmaya çalışmıştır. Bozışık ömrünün son yıllarını yoldaşlarının desteği ve yardımıyla geçirmiştir.
 
Küfürbaz Engin Ardıç, Bozışık’ık fabrikatör olduğu yalanının uydurmuş ve ardından onun işçileri üç otuz paraya çalıştırdığını iddia etmiştir. Ardıç yalanla Bozışık ve onun şahsında solcuları, sosyalistleri, komünistleri karalamaya kalkmıştır. Küfürbazlıkta sınır tanımayan Ardıç, Bozışık’a “yaratık” diyerek kendince hakaret etmeye kalkmıştır. Ardıç böylece kafatasçı bir düşünce yapısına sahip olduğunu da ortaya koymuştur.
 
Engin Ardıç, yıllar önce de Bozışık ve diğer emektar komünistlerle “ömürlerini bir vehme kurban edenler” diye dalga geçmişti. Engin Ardıç gibi küfürbaz ve yalancılar silinip gidecek ama Bozışık bu ülkenin aydınlık geleceği için mücadele eden insanların gönlünde hep yaşamaya devam edecektir. Kimse bir gün Ardıç gibilerin küfürlerini hatırlamayacak ama ömrünü savaşsız ve sömürüsüz bir dünya idealine adayan Bozışık ve arkadaşları unutulmayacaktır.
 
Mehmet Bozışık’ı ömrünün son yıllarında tanıyan, ilerlemiş yaşına rağmen mücadele azmine ve gözlerindeki ışıltıya tanıklık eden bizler tahrifat ve yalanlarından dolayı Engin Ardıç’ı kınıyor ve protesto ediyoruz.
 
Mehmet Bozışık hakkında yazdığı yalan ve hakaretlerden dolayı Ardıç’ı özür dilemeye çağırıyoruz.
 
Mehmet Bozışık’ı tanıyan ve bilen insanları, Ardıç’ın ve Sabah gazetesinin aşağıda yer alan e-posta adreslerine tepkilerini içeren mesajlar yollamaya çağırıyoruz.
 
Engin Ardıç: eardic@sabah.com.tr
Yavuz Baydar/Okur Temsilcisi: okur@sabah.com.tr
Erdal Şafak/Yayın Yönetmeni: erdal.safak@sabah.com.tr
 
Kaynak: http://www.sendika.org/yazi.php?yazi_no=32347
 
İLGİLİ YAZILAR: 
 
ERDAL ŞAFAK: Özür benden (Sabah) (Ardıç'ın yazısıyla ilgili özür yazısı)
 
Cahil, eşek, piçkurusu, hayvan vs... Engin Ardıç
 
Engin Ardıç sola küfretmeden duramıyor
 
Engin Ardıç'tan 'yeni sol oluşum'a destek
 

Yorumlar

Ürün Sosyalist Dergi'den Engin Andıç'a

28 Ağustos 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 4356

Sahibinin sesi Engin Ardıç, yalancısın

Sabah gazetesinde yazan Engin Ardıç 23 Ağustos 2010 tarihli Sabah gazetesinde yayınlanan “Korkma yavrum, öcü değil, yalnızca sandık... Isırmaz!” başlıklı yazısında ülkemizin emektar komünistlerinden Mehmet Bozışık’a (Boz Mehmet) hakaret etti.

http://www.urundergisi.com/haber.php?newsid=7404

parazit...

28 Ağustos 2010, yazan Serhan Safatlı,
Yorum no: 4359

toplumumuzda sıkça görülen bu asalak tipler arasıra saldırgan bir tutum gösterebiliyor maalesef... genellikle kanalizasyon sularında yaşayan bu canlılar bulundukları ortama hızlıca ayak uydurabiliyorlar...yalnızca boşaltım ve sindirim sisteminden oluşan bu parazit türlerinden sakınmanın en kolay yolu yaşam alanlarını, bataklıkları ve kanalizasyon şebekelerini onlar için yaşanmaz bir hale getirmektir...ağzı ile kıçı bir olan bu parazitlerin çenelerini kapatmak, insanlık adına çok iyi bir iş olacak...

Erdal Şafak'tan Ardıç yazısı nedeniyle özür

29 Ağustos 2010, yazan Fatih Polatlı,
Yorum no: 4369

Sabah gazetesinin genel yayın yönetmeni Erdal Şafak, Engin Ardıç'ın yazısıyla ilgili olarak aldıkları tepkiler hakkında bilgi vermiş ve gazete adına özür dilemiş: 

http://www.haberveriyorum.net/yorum/erdal-safak-ozur-benden-sabah

Engin Ardıç'tan uyduruk özür

30 Ağustos 2010, yazan Fatih Polatlı,
Yorum no: 4378

Düşmanlarımdan ben de özür dilerim

Şu İzmir'de fabrikası olan komünist meselesi... "Boz Mehmet" diye hatırlıyordum, değilmiş. Düzeltir ve özür dilerim.

Ama böyle bir adam var. Olduğundan kesinlikle eminim. Attila İlhan da anlatmıştı. Seksenli yıllarda hakkında yazılar da çıkmıştı. Kaç gündür hafızamı zorluyorum, gerçekte kim olduğunu araştırıyorum, bulup da hatamı düzeltmeme fırsat vermediler.

Zarar yok. Düşmanlarıma kırk yılda bir "Engin Ardıç'ın açığını yakaladık" keyfini tattırmak da benim için bir zevktir. Sosyaldemokrat yöneticiler hukukta "sanığın da savunmasını almak" şeklinde bir uygulama olduğunu hatırlayınca daha da mutlu olacağım.

http://www.sabah.com.tr/Yazarlar/ardic/2010/08/30/dusmanlarimdan_ben_de_ozur_dilerim

Ya rica edeceğim çekin şu

30 Ağustos 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 4379

Ya rica edeceğim çekin şu adamı gözümüzün önünden allah aşkınıza. Cevap verildi bitti. Haberini okuduk yetti. Kim ki bu kaale alalım bu kadar? En adi çamurdan yalandan başka hiçbir cephanesi kalmamış ahlaksızın teki. Adından böyle söz ettirebiliyor ancak. Çanak yalayıcılığını böyle sürdürebiliyor. Ciddiye alınmak kazanç kapısını açıyor bu alçağın. Boşverin koyverin gitsin. Daha inceden daha beceriklice saldıranları var bunların, iş onları deşifre etmek. Onların işlerini takip etmek. Bu saray korucuları salyalar akıtırken, bankaların çok uluslu şirketlerin sponsorluğunda düzenlenen bizlere kapalı ve soru soracakların bile önceden belirlendiği uluslararası konferanslarda kimler konuşuyor, Türkiye hakkında ne diyor, emperyalizmin "değişim" projesinde nasıl pazarlıyor bu ülkenin geleceğini, kimler "evet"in garantisini veriyor, solcu görünümlü hangi ahlaksızlar inceden inceye altını oyuyor devrimci ideolojinin, hangi pisliğe bulanmış solcu kılıklılar kafalarını bulandırıyor gençlerimizin, ucu akılsızca uzlaşan kariyerist sosyalist solun bir kısmına dokunsa da asıl onlara bakın siz. Bunlar onların ayaktakımı. Bunlar o kalburüstü pazarlamacıların arabesk yüzü, sistem çalışkanlarının örtüsü, kalkanı bunlar. İstedikleri bu zaten. Öfkemizi niye bunlar üzerine boşaltalım? Bu beceriksiz akılsız dürzülerden düşman bile olmaz ki saldırılarını küfürlerini ciddiye alalım. Ne diye göz göregöre hedef saptırmalarına kanalım?

engin ardıç

31 Ağustos 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 4388

bu engin ardıç var ya bir zamanlar da uzanların tw sinde yorum yapardı. hep böyle basit düzeysiz yorumlardı bu zatı bazı çevreler para vererek devrimci demoratlar saldırtıyor, özlü bir ata sözü var '' it ürer, kervan yürür'' diye bay engin ardıç tam bu ata sözüne uygun bir porte , bir kişilik çiziyor.

Engin Ardıç'ın yazısı

1 Eylül 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 4397

Biraz zekası, biraz aklı, biraz da bilgisi olsaydı keşke

 

 

AdaptiveThemes