Skip to content

Bir ay-fon kullanıcısından ay-ped-tablet taktikleri

28 Ocak 2010, ekleyen Ali Mert

Malum, bugün bütün gazetelerin manşetlerinde, şuralarında, buralarında yeni bir teknolojik devrimin müjdesi var. Aylardır bekliyorduk zaten. Ay-fon'u ile mobil telefon dünyasını sallayan Elma kuruluşu (ve Siyu'ların Siyu'su Sitiv Caps), Ay-ped-tablet'i ile de bilgisayar alemini sallayacaktı. Ne zaman sallayacağını da açıklamıştı. Sözünü tuttu, salladı. Şimdi bu yeni harika cihazla neler yapabileceğimizi, daha doğrusu aynı şeyleri ne kadar farklı şekillerde yapabileceğimizi daha yakından anlayabilmek ve algılayabilmek açısından ve elbette siz devrim çağı çocuklarına yardımcı olabilmek kaygısıyla, bazı tiyolar vermenin yerinde olacağını düşündüm. İki aydır yandan yandan ay-fon kullanıcısı sayılırım. Yani, bir "teknoloji devi"nde çalışan eşim sayesinde, akşam vakitleri eve gelen o kutsal şeye parmağımı sürdürüp oynayabiliyorum. Bu eşsiz deneyimimden yola çıkarak şu hususları belirtmekte bir sakınca görmüyorum:

                               

+ Artık ekrandaki yazıları büyütmek yahut küçültmek istediğinizde, dış fare ya da klavye faresi kullanıp, ilgili programların büyütme seçeneğine doğru gitme zahmetine katlanmayacaksınız. Parmaklarınız var. Onlarla ekrana dokunup komik komik hareketler yapıp büyültme/küçültme sağlayabilirsiniz. Bunun için elinizi tuzluk gibi yapınız. Ondan sonra ekrana götürünüz. Tuzluğu böyle dışa doğru açar, ekranı süpürür gibi yaparsanız ekrandaki yazı büyür. Tuzluğu böyle içinize doğru çeker gibi yapar, ekranı büzüştürür gibi hareketlerde bulunursanız da ekran küçülür.

+ Aynı şekilde ekrandaki bir dokümanın sayfalarını çevirmek istediğinizde de, parmağınızı ekrana götürüp, aşağı yukarı çekiştirmeniz yeterli. Ana sayfalarda çıkacak çoklu seçenekler tek sayfaya sığmıyorsa, sağa sola taşıyorsa, aynı parmağınızı (genelde işaret parmağı oluyor, ileride serçe falan da bu işe alışır, evrim geçirir) sağa sola çekiştirmek suretiyle o taşan bölümleri de görebilirsiniz. (Hayatınızda) yeni yeni sayfalar açabilirsiniz. 

+ Anlamışsınızdır herhalde, artık ayrı bir klavye yok. Ekran üzerinde yine parmaklarınızı kullanma yöntemiyle klavyeyi çıkarttırır, sonra tuşlarına parmağınızın ucuyla dokunuverirsiniz. Sivri uçlu cisimler, pergel, iğne, kürdan, kalem vb. kullanmanıza gerek yok. Parmakla dokunuşlarınız ay-fon'un minicik ekranında bile doğru harflerin algılanmasına yetiyorsa, ay-ped-tablet'in görece geniş ekranında haydi haydi yeter. Peki, bunun f klavyesini de yaparlar mı, hiç sanmam. 

+ Neyse f klavye de neymiş. Burada çok daha büyük bir devrim oluyor: Artık tuvalette büyük ihtiyaçlarınızı karşılarken, dergiyle, gazeteyle, kitapla, ansiklopediyle oyalanma dönemine son. Yolda, otobüste, gemide, şurada, burada, insanlarla sohbet etme, manzaraya bakma, kitap okuma gibi ilkel alışkanlıklar da bütünüyle ortadan kalkacak nihayet. 

+ Devrimsel dönüşümün daha minimal ölçekli faydalarına dönecek olursak; bir ay-fon'u ne şekilde tutarsanız, ekrandaki yazılar/şekiller de sizin tuttuğunuz şekle göre uyum gösterirler. Enine, dikine vb. Ay-ped-tablet'te de bu muhteşem özelliğin korunmuş olmasını diliyoruz. Ötesinde, çaprazlama bakmak istiyorum, şaşı bak şaşır, "şu sözcükleri bana tersten oku bakiyim" gibi özelliklerin de geliştirilmiş olması fena olmayacaktır. Göreceğiz.

+ Ay-fon'da bütün işinizi cırt pırt ekrana dokunarak yaptığınız için parmak izlerinin ekrana çıkıp kirli bir görüntü oluşturmaması, hatta belli bir süre sonra sizi hiçbir iş yapamaz hale getirmemesi önemli. Bunun için ekran koruyucu özelliğine sahip, böyle ince plastik zar gibi cici koruyucular satıyorlar. 100 lira falan verip onlardan alıp ekranınıza yapıştırıyorsunuz. Ay-ped-tablet'te kimbilir kaç para bayılırsınız? Ama zaten ay-ped'e bayıldıktan sonra, onun ne önemi var ki, değil mi Sitiv Caps?..    

 

 

AdaptiveThemes