Skip to content

Bilgi Üniversitesi'nde tarih sohbetleri

18 Mart 2010, ekleyen samata

 

İstanbul Bilgi Üniversitesi Tarih Bölümü "SOHBETLERİ" çerçevesinde 25 Mart perşembe günü İkinci Meşrutiyet'te Matbuat Kapitalizmi ve Kadın konulu bir şöyleşi düzenleniyor:

İrvin Cemil Schick*
(Sabancı Üniversitesi, öğretim üyesi)
 
“İkinci Meşrutiyet'te Matbuat Kapitalizmi ve Kadın”
25 Mart 2010, PERŞEMBE
Saat: 17:00-19:00
Yer: Santral Kampüsü, E2-101
Eski Silahtarağa Elektrik Santralı
Kazım Karabekir Cad. No: 2/6 Eyüp
 (AKM önünden kalkan ücretsiz servis saatleri için:
http://www.bilgi.edu.tr/pages/statics.asp?id=44&mmi=44&stbl=sub16&lid=en )
 
Geleneksel toplumsal cinsiyet ve cinsellik normlarını eleştiren ve onlara alternatifler sunan yayınlar, 19. yüzyıl sonlarıyla 20. Yüzyıl başlarında Osmanlı İmparatorluğu’nda sayıları artarak yayınlanmağa başlamıştır. Görücü usülü evlenmenin ve çok eşliliğin yerildiği, eşler arasında dostluk ve sevgi bağlarının ve doyurucu bir cinsel hayatın vurgulandığı, kadınların eşlerini seçmeye ve cinsel doyuma hakları olduğunun savunulduğu, hatta evlilik dışı cinsel ilişkinin meşru addedilebildiği bu gibi yayınları konu edinen çalışmalar, bu güne kadar eserlerin yazarları, yazarlarının fikirleri, bu fikirleri şekillendiren etkenler gibi hususlara odaklanmış, söz konusu yayın patlamasına olanak veren kurumsal çerçeveyi ise genellikle kapsam dışı bırakmıştır. Özellikle kitap yayıncılığına eğilen bu çalışmada Osmanlı-Türk matbuat kapitalizminin ortaya çıkışı ve gelişimi belgelenmekte, kadınlarla erkekler arasındaki mahrem ilişkileri sorgulamaktaki rolü vurgulanmaktadır.
*İrvin Cemil Schick, Harvard Üniversitesi ve Massachusetts Institute of Technology’de uzun yıllar çalıştıktan sonra 2009 yılında İstanbul’a dönerek Sabancı Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdüren İstanbul doğumlu bir araştırmacıdır. Yazarın, Women in the Ottoman Balkans : Gender, Culture and History (Osmanlı Döneminde Balkan Kadınları: Toplumsal Cinsiyet, Kültür Tarih {İstanbul Bilgi Üniversitesi, 2009}), Avrupalı Esireler ve Müslüman Efendileri "Türk" İllerinde Esaret Anlatıları {Kitap Yayınevi, 2005}, Çerkes Güzeli: Bir Şarkiyatçı İmgenin Serüveni {Oğlak Yayınları, 2004}, The Erotic Margin: Sexuality and Spatiality in Alterist Discourse (Batının Cinsel Kıyısı: Başkalıkçı Söylemde Cinsellik ve Mekansızlık {Tarih Vakfı, 2002}) başlıklı kitapları bulunmaktadır.

 

 

AdaptiveThemes