Skip to content

Biber gazı kimileri için öldürücü olabilirmiş!

26 Aralık 2009, ekleyen Erkin Özalp

Spiegel Online’ın haberine göre, polisin “toplumsal olaylar”a (ve bazen tek tek kişilere) müdahale etmek için kullandığı biber gazının, uyuşturucu bağımlıları ile anti-psikotik ilaç kullananlarda ölüme yol açma riski bulunuyormuş.  

Almanya’da, son altı aylık dönemde, en az üç kişi, polisin biber gazı püskürtmesinden kısa bir süre sonra ölmüş. Bu kişilerden ikisi uyuşturucu madde bağımlısıyken biri anti-psikotik ilaç kullanıyormuş. Spiegel Online, bu ölümlerin, uyuşturucular ve anti-psikotik ilaçlarla (özellikle kokain ile) biber gazının etken maddesi olan kapsaisin arasındaki bir etkileşimin ürünü olabileceğini yazıyor.
 
3 Temmuz 2009’da, Münih’te, 42 yaşındaki bir kokain bağımlısı, çıplak şekilde ve kan revan içinde sokağa fırlamış ve kafasıyla bir camı kırmış. Polisin biber gazı sıktığı kişi iki gün sonra ölmüş.
 
31 Ekim’de, Laucha kentindeki bir uyuşturucu bağımlısı, yine çıplak bir şekilde sokağa çıkmış ve çevredekilere saldırmış. Yüzüne biber gazı sıkılmasından kısa bir süre sonra yaşamını yitirmiş.
 
7 Ağustos’ta ise, Essen kentinde, psişik hastalığı bulunan bir kişi, sakinleştirici ilaç da almış olmasına rağmen, bakıcısına saldırmış. 43 yaşındaki bu kişi de, üzerine biber gazı sıkılmasından kısa bir süre sonra ölmüş.
 
San Francisco’daki Kaliforniya Pasifik Tıp Merkezi’nden John Mendelson, hayvanlarla yaptığı deneyler sonucunda, kokain ile kapsaisin arasında ölümcül etkileşimlerin bulunabileceği sonucuna varmış. Bir grup fareye yalnızca kokain, bir grup fareye de hem kokain hem de kapsaisin verilmiş. Biber gazının etken maddesini de alan grupta çok daha fazla ölüm gerçekleşmiş (haberde sayı verilmiyor).
 
Spiegel Online’a göre, biber gazından ölümlerin gerçek sayısı belli değil. Rostock Üniversitesi’nden adli tıp uzmanı Fred Zack, biber gazının ölüme yol açma olasılığının adli tıpçıların çoğu tarafından hiç dikkate alınmadığını söylemiş.
 
Biber gazı kullanımının başlatılması öncesinde, yetkililer, bu gazın ruh sağlığı bozuk ve uyuşturucu bağımlısı kişilere karşı kullanılmasını özel olarak tavsiye etmiş.
 
Kaynak: http://www.spiegel.de/panorama/justiz/0,1518,668996,00.html
 

 

 

 

AdaptiveThemes