Skip to content

BDP'de kadın kotasına ilave: Erkeklere de kota

4 Şubat 2010, ekleyen Erkin Özalp

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), yeni tüzüğünde, "kadın kotası"nın yerine "cinsiyet kotası"nı getirmiş. Artık, hem parti organlarının üyeleri hem de genel ve yerel seçim adayları belirlenirken, hem kadınlar hem de erkekler için yüzde 40'lık bir kota uygulanacakmış:

"Partinin her türlü organ seçimi ile genel ve yerel seçimleri aday belirlemelerinde yüzde 40 cinsiyet kotası uygulanır. Cinsiyet kotasında her iki cins esas alınır. Partinin organ ve kurulları dahil olmak üzere kadınlara parti yaşamının her alan ve düzeyinde pozitif ayırımcılık uygulanır. Eşit oy alan adaylardan biri kadın ise kadın aday seçilmiş sayılır. Pozitif ayırımcılık, herhangi bir organ ya da kişinin inisiyatifine bırakılamaz." (Kaynak)

Fırat Haber Ajansı'nın (ANF) haberinde, "Böylece, parti içinde kadın-erkek dengesinin korunması güvence altına alındı" deniyor... Parti üyelerinin oylarıyla seçilen kadınların oranının yüzde 60'ın üzerine çıkmasının ne gibi somut sakıncalar doğurabileceği konusunda ise herhangi bir açıklama yapılmamış...

Yorumlar

Bolivya'da yarı yarıya

5 Şubat 2010, yazan Yusuf Onaran,
Yorum no: 1887

Bolivya'da son kabine yarı yarıya erkek ve kadın olarak oluştu.

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetay&ArticleID=9765...

 

 

AdaptiveThemes