Skip to content

Baykal tasfiye mi ediliyor?

9 Mayıs 2010, ekleyen ulas_ulas

CHP lideri Deniz Baykal ve yine bir CHP’li kadın vekile ait video, başta yobaz Vakit gazetesi olmak üzere, internet ortamında yayınlandı. Olay, özellikle kişinin özel yaşamının ifşa edilmesi ve siyasette bel altı vurma noktalarında tartışıldı. Deniz Baykal hala sessizliğini korurken, CHP genel sekreteri Önder Sav yeni bir iddia ortaya attı. İddiaya göre, Şişli Belediye Başkanı ve aynı zamanda Türkiye Değişim Hareketi’nin lideri Mustafa Sarıgül, bir tetikçiyle, Deniz Baykal’ı dizlerinden vurması için 750 bin dolara anlaştı. Kaynak

Video görüntülerinin hemen ardından gelen bu açıklama, ‘CHP olayın üstünü örtmeye, gündemi değiştirmeye çalışıyor’ yorumlarına neden oldu. Ama görüntilere dair hayli ilginç iddialar da dolaşmaya başladı.
 
Milliyet gazetesi yazarlarından Fikret Bila, olaya dair CHP içindeki genel kanının, parti içindeki veya dışındaki muhaliflerin ötesinde, bunları aşan bir boyutunun olabileceği yönünde olduğunu aktarmış. Kaynak
 
Vatan gazetesi yazarı Zülfü Livaneli, söz konusu kasetin sekiz sene öncesine ait olduğunu belirtmiş. Livaneli’ye göre de olayın çok daha derin boyutları olabilir:
 
Mantığım bana bu işi AKP’nin ya da ona yakın çevrelerin yapmadığını söylüyor.

Çünkü seçim öncesinde değiliz.

Ayrıca Tayyip Erdoğan’ın bu yayına tepki göstererek sitelerden kaldırtması, Gül’ün üzüntülerini belirtmesi, RTÜK’ün ve yargının acele biçimde yayın yasağı getirmesi bunu açıkça ortaya koymakta.

Geriye kalıyor iki seçenek:

Ya CHP’ye yakın bazı çevreler sızdırdı bu kaseti 
ya da CHP’de değişim isteyen bazı uluslararası güçler.

Çünkü önümüzde kurultay var.

Kasetin zamanlaması 14 ay sonraki seçimle değil, bu ay içindeki kurultayla ilgili.

Belki de Baykal’ı istifaya zorlayarak CHP’nin başına yeni bir kişiyi geçirme niyetinin başlangıç hamlesidir bu. 

Böylece önümüzdeki seçimlerde CHP’yi iktidara getirme hesapları yapılıyor olabilir.

Uluslararası bazı çevreler de yapıyor olabilir bu hesabı.

Yani İran’la yakınlaşan ve İsrail’e kafa tutan Erdoğan’ı tasfiye edebilmek için önce Baykal’ı ortadan kaldırmaya yönelik bir satranç oyunun ilk hamleleri.

Uluslararası siyasetin bir satranç gibi yürütüldüğünden kimsenin kuşkusu yoktur herhalde. Bunlar ilk hamleler. Bakalım daha neler göreceğiz.

Kaynak
 
 
Bir başka Milliyet yazarı Derya Sazak da, ‘Baykal operasyonu’ başlığıyla kaleme aldığı yazısında benzer bir argümanı savunmuş ve CHP’de ‘post Baykal döneminin’ inşa edildiğini yazmış:
 
CHP yönetimi olayın bir ‘komplo’ olduğunu savunurken, Ankara kulislerinde de, AKP karşısında bir iktidar seçeneği oluşturmak üzere planlanmış bir ‘operasyon’dan söz ediliyor.
Baykal, Ergenekon’a, darbe planlarına inanmıyordu, suikast iddialarını hafife alıyordu ama ‘AKP’yi bitirme planı’na benzer bir darbeyle şimdi kendisi karşı karşıya. Kaseti ortaya atanların CHP kurultayına dönük bir zamanlama yaptıkları çok açık.
Ankara’da konuşulan senaryo şudur:
“Baykal kaldıkça AKP’ye alternatif çıkmıyor. Baykal giderse Erdoğan da gider! Ancak CHP’deki değişim, AKP’yi iktidardan eder. Kaset, Baykal’ı bitirme planıdır. Muhtemelen arkası gelecek ve Deniz Bey’i istifaya mecbur bırakacaklar.”
Post-Baykal dönemi mi inşa ediliyor?! Kaynak
 
Amaçlananın Baykal’ı tasfiye edip ‘yeni bir CHP’ yaratma planı mı, yoksa Sarıgül’ün önünü açmaya çalışmak mı olduğu ileriki günlerde netleşecektir.  Videonun sonundaki “Varan 2 Çok yakında’ notu bu olayın ileriki günlerde de, ve muhtemelen daha hararetli bir şekilde, gündemi işgal edeceğini gösteriyor.

 

Yorumlar

Referandum öncesi

10 Mayıs 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 3286

Bu kasetlerin veya dosyaların değişik kişiler hakkında, değişik içeriklerde bolca bulunduğu ve gerektikçe kullanıldığı konuşuluyor. Buradan birçok siyasinin anlaşılmaz tavırlarına da açıklama getirilebilir. Etkili dosyası olmayanların veya dosyayla hizaya gelmeyenlerin içeride veya Ukrayna'da, ABD'de vs. ecelsiz öldüğü, bakmasını gören gözlerin kolay fark edebileceği bir detay. (Alternatif veya köstek olan-olabilecek Mehmet Gül, Gündüz Aktan, Ömer Lütfü Mete, Muhsin Yazıcıoğlu, Özdemir Özok vb.) Bunların da kitabı bir gün yazılır. Bazı solcuların garip davranışlarına da ileride bazı açıklamalar bulunabilir.

Tahminen, önceki kayıkçı dövüşlerinden ve AKP'ye su taşıyan karşı kampanyalardan farklı olarak; AKP'nin iktidara gelişinden beri ipinin çekilmesini sağlayacak en ciddi adım olan referandum öncesinde Baykal'a bazı anlaşmalar hatırlatılıyor.

CHP hiçbir koşulda tek başına iktidar olamaz. MHP ile koalisyon yaparak olması ise şu halde bile mümkün. Buradan bakınca sorun, Baykal'ı değil, CHP'yi küçültmek. Gelebildikleri en geri noktada bile kemalistler yeni dünya için sorunlu bir çizgi. Tasarlanan geri geleceği varın siz düşünün; CHP bile fazla geliyor bunlara.

Baykal

10 Mayıs 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 3289

Kanaatimce bu kaset olayı tamamen yeni bir iktidar hükümet oluşturma çalışmalarıdır.Ak PARTİ iktidara geldiğinden beri,kapkaççılar gibi hareket etmektedir bize verilen süre içerisinde ne kadar kaçırabilirsek kardır şeklinde koşturup duruyor..Geçmiş olaylara baktığımızda Demokrat Parti en büyük benim benden büyük yok dediği anda ihtilal,solcular yarın devrim olacakmış gibi bir durum almışlardı ki 12 Eylül darbesi.Aynı şey AK parti için de yapıldı,şu anda AK parti de yaşasın ben ne dersem o oluyor havasında. derin güçler AK partiye son karaı aldı.insanları baykalla CHP de toplamak mümkün değil dolayısıyls Baykal da tasviye ediliyor.Şimdi CHP nin başına öyle biri getirilmeliki oylar orada toplanabilsin.mUhtemelen Kemal Kılıçdaroğlu olur.İleri seneler için şididen CHP,MHP koalisyonuna kendimizi alıştıralım.Belediye seçimlerinde de zaman zaman bu iki parti birbirini omuzlamıştır.İğne Baykala batırıldı gibi asıl iğne AK Partiye batırıldı.İğnenin çuvaldız olup olmayacağını ileriki günlerde göreceğiz.Acı olan yine bize Kırk katır mı kırk satır mı olayı düştü.

Son yıllarda ekonomik gücün

12 Mayıs 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 3303

Son yıllarda ekonomik gücün islami sermayeye aktığını gören liberal kanatın bir oyunu gibime geliyor.CHP nin vitrinini yeniden oluşturma çabası.

 

 

AdaptiveThemes