Skip to content

Aydınlar 27 Mayıs için zamanında neler demişler?

15 Nisan 2010, ekleyen samata

Yaşar Nabi Nayır'ın yönetiminde çıkan Varlık Yıllıkları'nın 1961 yılında çıkan kitabında, dönemin çeşitli aydınları sorulan şu soruyu yanıtlamışlardı: 27 Mayıs Devriminin anlamı sizce nedir? Biz de bu soruya verilen yanıtlardan bazılarını aktarıyoruz:

İhsan Akay: Hak ve hürlüğün verilmediğinde zorla alındığına bir delildir.

Talip Apaydın: 27 Mayıs devrimi; yüzü geriye, kötüye, karanlığa çevrilmiş bir yönetimin çökertilişidir.

Yusuf Atılgan: Bu ülkede hiç değilse birkaç bin yürekli insan kaldığına bile inanmayan, namusluyu sindirip, namussuzun arkasını sıvazlayan, bilnçli ve bilinçsiz çıkar düşkünü yandaşlarından aldığı korkmazlıkla bütün ulusla apaçık alay eden bir siyasi demagojiye karşı girişilip başarılan iyi niyetli bir hareketti 27 Mayıs. Kitlenin yaşama- düşünme düzeni kısa zamanda değişmeyeceğine ve kamuoyunu kazanmanın en kolay yolu demagoji olduğuna göre bu iyi niyetli hareketin- çoğu yukarıdan aşağı devrimlerdeki gibi- ereğini yitirmesini; kolaya kaçarak bir başka düzene dönüşmemesini umalım.

Mehmet Başaran: 27 Mayıs düşünen yanımızın, diri gücümüzün zaferi. 

Selahattin Batu: 27 Mayıs fikir uğruna çarpışmaların Türkiye'de de başladığını göstermiştir.

Nurullah Berk: Bir kelime ile hür yaşayabilmek.

Reşat Nuri Darago: 27 Mayıs devriminin anlamı istibdada, diktatörlüğe karşı nefret ve isyandır.

Zahir Güvemli: 27 Mayıs devrimi, bir uyanışın, bir şuurun her türlü insan haklarını baskı altında tutan savruk bir sistemsizliğe karşı ayaklanışın ifadesidir.

Attila İlhan: 27 Mayıs devrimi Atatürk devrimciliğinin sürekliliğine inananların eseridir.

Muhtar Körükçü: Bence 27 Mayıs devrimi bu ülkede hiç olmazsa 2. Mahmud çağından beri aydınlar ile yobazlar arasında süren tahtaravalli oyununda aydınların bir kere daha ve inşallah tam olarak kazanışının belirtisidir.

Haldun Taner: 27 Mayıs hukuk düzenini çiğneyen, anayasayı unutan, ulusu hiçe sayan, zorba bir gidişin gençlik, basın, aydınlar ve subaylar tarafından bertaraf edilişidir.

Hasan Ali Yücel: 27 Mayıs Devrimi, baskıya dayanan, kötü bir idareye isyandır. Bir halk tepkisinden ziyade bir aydınlar davranışıdır.

Tahsin Yücel: Ulus adına insanı, sağduyuyu, özgürlüğü ve adaleti kısaca ulusu çiğneyen, en yüce, en kutsal haklarımızı bir bir kendi avuçlarında toplamak isteyen bir zorbalar sürüsünün kirli ellerinden haklarımızı geri almak, daha insanca, daha soylu bir yaşamın kapılarını aralamak.

Kaynak: Varlık Yıllığı 1961, Varlık Yayınları, Ankara Caddesi, İstanbul 1960.    

 

 

AdaptiveThemes