Skip to content

Avcılar'da metrobüs zammına karşı solun ortak eylemi

19 Kasım 2009, ekleyen Hasan Duru

İstanbul'un Avcılar ilçesinde sol yapılar tarafından son metrobüs zammına karşı ortak eylem düzenlenmiş. Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), Türkiye Komünist Partisi (TKP), Halkevi, Demokratik Haklar Federasyonu (DHF), Gençlik Muhalefeti ve Öğrenci Kolektifi tarafından düzenlenen eyleme Emek Partisi (EMEP) ve Ezilenlerin Sosyalist Platformu (ESP) destek vermiş. odp.org.tr'den: 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından metrobüs biletlerine yapılan %33'lük zamma karşı Avcılar emek ve demokrasi güçleri bir yürüyüş ve basın açıklaması düzenledi. ÖDP, TKP, Halkevi, DHF, Gençlik Muhalefeti ve Öğrenci Kolektifinin düzenlediği eylem için Marmara caddesinde bulunan anıtta toplanılarak buradan Avcılar metrobüs durağına yüründü.

Yapılan açıklamada zamların geri alınması talep edilirken AKP‘nin halk düşmanı politikları teşhir edildi. Eyleme Emek Partisi ve ESP destek verdi.

Kaynak: http://www.odp.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=1488&tipi=2⊆=0

DHA ise bugün şu haberi yapmış: 

Avcılar Cumhuriyet Anıtı önünde 19.00'da bir araya gelen çeşitli parti ve kurumlara üye yaklaşık 200 kişilik grup metrobüse yapılan yüzde 33'lük zammı protesto etti.

'Metrobüs zamları geri alınsın' yazılı pankart açan grup, alkışlar ve sloganlarla Avcılar metrobüs durağına kadar yürüdü. Yürüyüş sırasında " AK Parti elini vatandaşın cebinden çek, ulaşım hakkı satılamaz, metrobüse değil emekçiye zam" sloganları atan grup basın açıklaması yaptı. Grup adına yapılan basın açıklamasında "Büyükşehir çalışıyor diye reklamını yapıyorlar fakat biz anlıyoruz ki halk büyükşehir'e çalışıyor." denildi. Grup basın açıklamasından sonra dağıldı.

Kaynak: http://www.dha.com.tr/n.php?n=metrobus-zammina-avcilarda-protesto-2009-11-19

 

 

AdaptiveThemes