Skip to content

Arpad Pusztai olayı: Fare mi kıt, GDO’lu patates mi?

7 Kasım 2009, ekleyen Erkin Özalp

GDO teknolojisine toptan karşı çıkanların en sık verdiği örneklerden biri, Arpad Pusztai’nin deneysel çalışmaları... Söz konusu çalışmaların 1995-1998 yıllarında yapılmış olmasına ve aradan 11 yılın geçmiş olmasına karşın, hâlâ bu çalışmalardan söz ediliyor...  

Örneğin, şöyle söyleniyor: “İskoçya’nın Rowett Enstitüsü’nden Dr. Arpad Pusztai’nin GDO’lu patates ile beslediği farelerin tümünün iç organlarında küçülme, sindirim sistemlerinde bozukluk, bağışıklık sistemlerinde çökme, kan yapılarında bozulma ve mide çeperlerinde kalınlaşma görüldü” (http://www.evrensel.net/haber.php?haber_id=60510).
 
Ne kadar açık ve net değil mi?
 
Ama madem bu kadar açık ve net, aradan geçen 11 yıllık süre içinde neden aynı deneyler yapılıp benzer sonuçlara ulaşılamadı?
 
Fare kıtlığı mı var, GDO’lu patates kıtlığı mı, yoksa araştırmacı kıtlığı mı?
 
Yapılması gereken deneylerin büyük bir zorluğu da yok... İki grup fareniz olacak... Bir grup fareye GDO’suz patates yedireceksiniz, ikinci gruba GDO’lu patates... Sonra da farelerin başına nelerin geldiğini inceleyip yazacaksınız... Gerekirse, farklı uzmanlık alanlarından bilimcilerin katkılarıyla...
 
Dahası, GDO’lu patates kullanma şartı da yok... Soya, kanola ya da mısır da kullanılabilir...
 
Üniversitelerde GDO karşıtı çok sayıda bilimci var... Bunların bir bölümü de, bu tür araştırmaların yapılabileceği bölümlerde yer alıyor... Neden benzer araştırmalar yapıp sonuçlarını yayımlamıyorlar? Bu sayede çok daha inandırıcı olmaz, GDO karşıtlığına çok daha güçlü katkılarda bulunmuş olmazlar mı?
 
Bu arada, Pusztai’nin çalışmaları hakkındaki olumsuz iddialar, GDO’ya toptan karşı çıkanlar tarafından (doğal olarak) hiç anılmıyor. Örneğin, GDO’cuların iddialarından birine göre, Pusztai’nin deneylerde kullandığı GDO’lu patateslerin genetik yapıları, zaten, besin değil zehir üretmek amacıyla değiştirilmiş (http://www.guardian.co.uk/education/2008/jan/15/academicexperts.highereducationprofile).
 
KONUYLA İLGİLİ BAZI YAZILARIMIZ:
 
GDO karşıtları, gericiliklerinin farkında mı?
 
GDO’ya Hayır Platformu’na göre sadece insan yemeliyiz
 
'Terminatör tohum' gerçeği: Henüz kullanılmadılar!
 

 

 

 

AdaptiveThemes