Skip to content

Anne Frank'ı ve hatıra defterini saklayan Miep Gies ölmüş

12 Ocak 2010, ekleyen Ali Mert

Nazizme ve ırkçılığa karşı direnişin sembol isimlerinden Anne Frank ve sembol metinlerinden "Anne Frank'ın hatıra defteri" hâlâ güncel. Anne Frank, bugün dünyada 65 ayrı dilde yayınlanan ve çok okunanlar arasında yer alan günlük defterlerini, Hollanda'nın Amsterdam şehri işgal altındayken, ailesiyle birlikte saklandığı bir mahzende doldurmuştu. İşte, Yahudi oldukları için ölüm tehdidi altında bulunan Anne Frank'ı ve ailesini saklayan, sonradan defterleri gün ışığına çıkaran Miep Gies, 100 yaşında aramızdan ayrılmış. 

Gies, 1942-45 yılları arasında sakladığı aileye, yiyecek, kitap ve erzak temin ederken Frank'a da 13. yaş gününde bir defter hediye etmiş. Frank'ın 2 yıl boyunca günlük notlar aldığı bu defterler, depoya polis baskını ve ailenin toplama kamplarına sürülmesinin ardından, Gies'in çekmecesinde kilitli kalmış. Anne Frank, özgürlüğe kavuşmasından sadece iki hafta sonra, henüz 15 yaşında Bergen-Belsen'deki "konsantrasyon kampı"nda tifo hastalığı nedeniyle ölürken, Gies de defterleri babası Otto Frank'a teslim etmiş.

1947 yılında ilk kez yayınlanan "Anne Frank'ın hatıra defteri", bugün, dehşeti bir çocuğun gözünden anlatan klasik bir eser haline gelmiş durumda.

Kaynak:  http://www.guardian.co.uk/world/2010/jan/12/miep-gies-anne-frank

 

 

 

AdaptiveThemes