Skip to content

Ankara'dan bize kalan direnç, ayaz ve proleter namusu

24 Şubat 2010, ekleyen Muzaffer Osmanoğlu

O kadar Ankaralara gittik. TEKEL direnişçileriyle dayanıştık, sabahladık, onu yaptık, bunu yaptık. Gelin görün ki, şurada iki kelam çiziktirmeye üşendim... Kabahati kabahatle kapatmak gibi olacak ama, şu aşağıdaki ekşisözlük entrisini araklamadan edemedim:

"muş ovası"nda sohbetlere katılmak. diyarbakır çadırında "yurttan sesler işçi korosu" konseri. modifiye türküler. "arınç'ın gözyaşlarııı, leey leey lümü lümü ley". bitlis çadırında işçi abinin elleriyle ürettiği sigarayı ikram etmesi, sigaranın izmaritini yere atamamak, cebe koyup eve götürmek. dayanışma çadırı'nda dillerini katlayıp resim yapan çocuklar. mersin'de beraber eyleme durduğunuz velet orada işte, "naber len?" hatay, iskenderun çadırında oyun havaları, göbek havaları. chp milletvekilleri gelmiş, kime ne? yandan yandan. çadırdan çadıra yürü yürüyebilirsen, mecidiyeköy otobüsü gibi. oturan işçiler alkışlıyor seni bak, slogan atıyorlar sana. gözler doluyor, boyunlar eğiliyor, ama yumruklar kalkıyor. ağlamak üzeresin, ses çatallanıyor, topla kendini, haykır!

"fabrikalar tarlalar, siyasi iktidar, her şey emeğin o-la-cak!"

istanbul'dan, izmit'ten dostların gelmiş bak. en son televizyonda ögb'lerle dalaşırken gördüğün arkadaşın değil mi o? koş lan koş, kortej gidiyor, yakala, hasret gider. vay be, yine bir aradayız. "olm makro iktisadı daha veremedin mi lan?"

gece oldu, uyku fena. otobüste de uyuyamadık ki anasını satayım. "modern times"ı gösteriyorlar, acık ayakta izleyeyim de uykum açılsın. yoldaşlar evden börek yapıp getirmişler. oh patatesli mis gibi.

ne polis, ne faşist. bu alan direniş alanı. anca birkaç haplanmış it salarlar üzerimize, haydi paket hepsi aynen. bir de işçi çadırlarına gidip moral bozmaya çalışan badem bıyıklı sinsi köpekler. siktirin lan gevşekler, dinleyen mi var sizi be? duymadınız mı, bu alan direniş alanı.

saat sabah 3, sağ göz problemli zaten, 40 saatlik uykusuzluk, kapalı tutayım ben bu gözü en iyisi. hoop uyku. sabah 5'te uyan, fakat? oha, napıyorsunuz lan siz?! "mirkut binin vi yali... vi yali..." yok artık ama, yok artık. hadi sen de katıl halaya! yok yoldaş ben almayayım. otobüste şeyedemedim, uyusaydım... sabahın 5'inde halay çekiyor bu manyaklar, nasıl bir direnç, nasıl bir ateş gözlerde. uykuya halayla direnmek, dalga geçer gibi.

öğlen oldu, basın açıklamamızı yapıp eylem düzeninde terk ediyoruz alanı, hoşçakal'lar, haftaya burdayız'lar, eller, eller, dayanın aslanlar. otobüse dönüş, "oradaydım" demek ve gurur ve uyku.

ankara'dan bize kalan direnç, ayaz ve proleter namusu...

Kaynak: http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?id=18288284

 

 

AdaptiveThemes