Skip to content

Alman piyade tüfeği milli (ulusal) olmuş!

9 Şubat 2010, ekleyen Erkin Özalp

Alışkınız... Zamanında Alman savaş gemileri Goeben ile Breslau'yu Yavuz ile Midilli yapıp Birinci Dünya Savaşı'na katılmış bir milletin torunları değil miyiz? Şimdi de, bir Alman şirketi tarafından ABD işbirliğiyle geliştirilen bir piyade tüfeği için, "ilk milli (ulusal) piyade tüfeğimizdir" diye tanıtım toplantısı düzenlenmiş... Bazen "milli" denmiş, bazen "ulusal"...

Silah hakkında şu tür bilgiler verilmiş: 

Amerikan ordusunun standard piyade tüfeği M4 tüfeklerinin fazla ısınma problemi gaz piston sistemi ile çözüldüğünü açıklayan yetkililer, "M4, tam otomatik modda tüm şarjör bitirilince dokunulmaz hale gelecek derecede ısınmasına rağmen milli tüfek gövdesi çıplak elle dokunulacak kadar soğuk kalır" diye konuştu. (Kaynak)

Zannedersiniz ki, "Türk mühendisler" çözmüş, M4'lerin ısınma sorununu... 

Oysa, sözü edilen tüfek, Alman şirketi Heckler & Koch (HK) tarafından, ABD ordusuna bağlı bir özel birlik olan "Delta Force" ile işbirliği yapılarak geliştirilmiş olan HK 416. M4'lerdeki ısınma sorununu gideren "gaz piston sistemi" ise, bu silahın ayırt edici özellikleri arasında yer alıyor (Kaynak).

Silahın üretilmesi için, pek doğal olarak, HK'dan izin alınmış (Kaynak).

Aslında, bu silahın bir de milli/ulusal adı var: Mehmetçik-1. Ve bu başlıklı uzunca bir Türkçe Vikipedi maddesi bile bulunuyor, yukarıdaki bilgilerin de verildiği: http://tr.wikipedia.org/wiki/Mehmetçik-1_Piyade_Tüfeği

Haberlerden anlaşıldığı kadarıyla, son tanıtım toplantısında, Mehmetçik-1 adı kullanılmamış. Ama, silahın milli/ulusal olduğu izlenimini yaratma çabası gösterilmiş:

TSK için HK 416'nin Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu tarafından tasarlanmış bir piyade tüfeği olduğunu belirten yetkililer, "Türkiye'nin ilk ulusal tüfeğidir. Standart olarak TSK'nin kullandığı G3'ün yerini alması planlanmaktadır. Terör örgütlerinin de kullandığı AK-47'ye karşılık büyük bir üstünlük sağlayacağı öngörülmüştür." dedi.

MKEK Genel Müdürü Ünal Önsipahioğlu ise kurumun gelişmesi ve bugünkü konumundan daha ileri düzeylerde olması için önemli çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

Önsipahioğlu, kurum ile Milli Savunma Bakanlığı, SSM ve Kalekalıp AŞ arasında yapılan sözleşme ile yapımı gerçekleştirilecek olan 'milli modern piyade tüfeğinin' ilk aşamada 50 adet, daha sonraki 30 aylık aşamada ise 200 adet üretileceğini bildirdi.

Tüfeğin tamamen yerli imkanlarla imal edileceğini kaydeden Önsipahioğlu, 30 ayda yapılacak tüfekle Türk Silahlı Kuvvetleri'nin eğitim ve muharebe alanında çok etkili olacağını kaydetti. (Kaynak)

Yorumlar

Eğer bahsedilen tüfek

9 Şubat 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 1916

Eğer bahsedilen tüfek resimdeki adamın elindeki tüfekse o bırakın AK47'nin, G3'ün yerini, G1'in yerini bile alamaz. Ama ZPT üstüne monte edilirse A1'in yerine geçebilir. Tüfeğin boyu ortalama Türk insanının boyuna yakın. Uzunluğu 1 metre yazıyor. Erin belini aşan tüfek bırak muharebeyi, tören silahı olarak bile yakışıksız kaçar. Üstelik gayrı nizami harp için yapılmış bir de. Alman ne anlar gayrı nizami harpten. Adamın derdi demir satmak. Şişirmiş demiri vermiş boyunu salmış gitmiş. Kırıkkaleli bir tornacıya versen daha iyi model çıkarır. Çıkardılar da zaten ama bizimkiler müzeye koydular. Ciddiye alan bile yok. Üstelesen azarlarlar, işten atarlar. Ayrıca Kalekalıp AŞ niye yapıyor tüfeği? Anahtarcıları silahçı yaptık çıktık. Çin kilitleri Kale'yi zora sokunca hükümet kurtarmaya çalışıyor galiba. Kırıkkale'de fabrikalar atıl duruyor. Aslında boş da durmuyorlar. Özel sektöre ürettirilen parçaların defolarını düzelttiriyorlar Kırıkkaledeki fabrikalara. Yamuk yumuk işleri Kırıkkale düzeltiyor. Kamu kuruluşu nasıl zarar eder sorusuna en güzel bir örnek. Yakında Kırıkkale silah fabrikalarına da Tekel muamelesi yaparlar. Bunun yolunu yapıyorlar.

aptal

10 Şubat 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 1927

[...] tabi ki o fotoğraftaki adamın elinde tuttuğu tüfek değil. bu haberi hazırlayan [...] yanlış fotoğraf koymuş. mehmetçik-1 budur: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/tr/9/94/Mehmetcik_1.jpg

habere dair eleştiri

11 Şubat 2010, yazan dalkan,
Yorum no: 1934

haberveriyorum.net'in yaptığı bu habere ekşi sözlük yazarlarından birisinden aşağıdaki aynen aktardığım eleştiri gelmiş.

"eski haberlerden yapılan derlemelerle gündemde yer edinmiş eski proje. fotoğraflarda yer alan silah, türk mühendislerinin çalışması olan 7,62 mm keskin nişancı tüfeği olup, 2009 yılı sonlarına doğru tasarımı tamamlanarak, mke silah fabrikasında üretimine başlanmıştır. eski haliyle jng 90, son haliyle asıl adı bora 12 olan keskin nişancı tüfeğidir. daha önceki haberlerde yer alan, mehmetçik 1 olarak anılan; 5,56 mm lik hk 416 silahı ise alman heckler koch firmasının ürünüdür. ilk düşünce patent parası vererek, daha önceki g3 ve hk33 ler gibi üretimini türkiye de gerçekleştirmek iken, mantıklı bir kararla biz neden kendi tüfeğimizi yapmıyoruz ki düşüncesi hakim olmuş ve mehmetçik 1 projesinden vazgeçilmiştir.
sonuç olarak hem 7,62 mm (vurdumu indiren) hem de türk yapımı (dışa bağımsız) bir piyade tüfeği üretimine karar verilmiştir, adı da modern piyade tüfeği olmuştur. bu projede tasarım çalışmaları devam etmekte ve prototip silah üzerinden geliştirmeler yapılmaktadır. nihayetinde ortada atış yapabilen bir piyade tüfeği vardır ama seri üretime geçilebilmesi ve ortaya kendisinden beklenilen tüm özellikleri sergileyebilen ve hatasız olarak sürdürebilen bir silah çıkması zaman alacaktır."

bilgilerinize arz ederim...

 

piyade-keskin nişancı tüfekleri

11 Şubat 2010, yazan Erkin Özalp,
Yorum no: 1935

Silahlardan anlamam. Ama, kaynağı gösterilen haberden alınan fotoğrafta "Bora 12" adlı "keskin nişancı tüfeği" bulunsa bile, "modern piyade tüfeği" hakkında verilen bilgiler, HK 416'dan (yani daha önce "Mehmetçik 1" denen tüfekten) söz edildiğini ortaya koyuyor. 

Zaten, açıkça, "TSK için HK 416'nin Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu tarafından tasarlanmış bir piyade tüfeği olduğunu belirten yetkililer" deniyor...

Diğer taraftan, milli/ulusal tüfek hakkındaki en önemli iddialardan biri, ısınma sorununu çözen bir "gaz piston sistemi"ne sahip olduğu. Yani, tam da HK 416'nın sahip olduğu sistemden söz ediliyor...

mpt

11 Şubat 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 1946

en yetkin açıklama
http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/hizli/duyurular/PressReleases/Documents/M...
modern piyade tüfeği gaz piston mekanizma, picatinny ray, kademeli dipçik özelliklerinde olacak
hk 417 ye benzeyecek ama özgün bir tasarım olacak, patent parası verilmeyecek

mehmetçik 1 - hk 416 patent parası verilerek türkiye de üretilmesi düşünülüyordu, vazgeçildi, biz kendi silahımızı yaparız dendi ama eski tanıtımlar, fotoğraflar ortada kaldı, düzeltilme yapılmadı

Milli kafa yapısı milli proje milli üretim

11 Mayıs 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 3295

ben özellikle ülkemin insanına fırsat verilsin ve yabancıların arge çalışmalarına ayırdıkları kaynağın yarısı bizim teknik elemanlarımıza verilsin yeri yerinden oynatırız diyorum şimdi özellikle başarılı bir üretim yapabilmek için bir yerden başlamamız gerekir bunu yaparkende elbette olumlu veya olumsuz sonuçlar olacaktır burada önemli olan aynı hatayı tekrar yapmamaktır kimin teknolojisi olursa olsun önemli geğil önemli olan o noktadan sonra kendine göre güncelleyip geliştirip o üründen daha etkili ve stratejiğini ortaya koymaktır ve kendi milli projen haline getirmektir bu bilgisayar optik zomm destekli keskin nişancı tüfeğide olabilir örneğin yüksek irtifada uçabilen israillilerin bize vermeyipte bizim kendi yaptığımız keşif ve denetleme uçağı olan heronlarda olabilir bu gün ülkemde artık olmaz diye birşey yok yeterki ben bunu yapacam deyipte birilerinin start alması ve devlet büyüklerimizinde o insanlara maddi manevi psikolojik olarak destek vermeleridir ülkemin içersinde kıyıda köşede kalmış öyle sanaatkar ustalarımız varki teknik elemanlarımız varki bu değerlerden ülke olarakta istifade etmemiz lazım diyorum bunları örnekler halinde çoğaltabiliriz ülkemizin geliştirmiş olduğu her teknoloji hepimiz ve insanlık için hayırlı olsun diyorum

Nokta ile virgülün sana

11 Mayıs 2010, yazan Ali Mert,
Yorum no: 3300

Nokta ile virgülün sana selamları varmış. Ayrı yazılması gereken -de'ler, -ki'ler falan da hep milli selamlarını göndermişler.  

gönderme

12 Mayıs 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 3312

sen alaycı bir tavırla eleştirilerine devam et ben vatandaş olarak anlatmak istediğimi anlatmış isem benim için yeterli ben 44 yaşında ilk okul mezunu övünerek söylüyorum bir tc vatandaşıyım bu senin için yeterlimi (sayın ali mert bey)

Yeterli. 

12 Mayıs 2010, yazan Ali Mert,
Yorum no: 3313

Yeterli. 

 

 

AdaptiveThemes