Skip to content

Alman devlet kuruluşu: Internet Explorer tehlikeli!

16 Ocak 2010, ekleyen Erkin Özalp

Google’ın Çin’de sanal saldırılara uğradığını açıklamasının ve bu saldırıları gerçekleştirenlerin Microsoft’un web tarayıcısı Internet Explorer’daki bir güvenlik açığından yararlandıklarının ortaya çıkmasının ardından, Alman Federal Bilgi Teknolojileri Güvenlik Bürosu (BSI), Internet Explorer 6, 7 ve 8’in, henüz ne oldukları bilinmeyen sorunlar kesin olarak giderilene kadar kullanılmamasını önermiş. Büro tarafından yapılan açıklama şöyle:  

Internet Explorer’da, ne olduğu henüz bilinmeyen önemli bir güvenlik açığı bulunuyor. Söz konusu zayıf nokta, saldırganların, manipüle edilmiş bir web sayfası aracılığıyla, Windows işletim sistemi kullanan bilgisayarlara zararlı kodlar eklemelerini ve bunları çalıştırmalarını mümkün kılıyor. Geçtiğimiz hafta Google’a ve başka ABD’li şirketlere yönelik olarak gerçekleştirildikleri duyurulan hacker saldırıları, muhtemelen, bu güvenlik açıklarından yararlanarak yapıldı.
 
Söz konusu güvenlik açığı, Windows’un XP, Vista ve Windows 7 işletim sistemleri üzerinde çalıştırılan Internet Explorer 6, 7 ve 8 sürümlerini ilgilendiriyor. Microsoft, bir güvenlik tavsiyesi yayımlayarak (http://www.microsoft.com/technet/security/advisory/979352.mspx) risklerin en aza indirilmesinin yollarını tarif etti ve güvenlik açığını kapatacak bir yama üzerinde çalışıyor. BSI, söz konusu zayıf noktanın, kısa sürede, İnternet saldırılarının hedefi haline gelmesini bekliyor.
 
Internet Explorer’ın “güvenli mod”da çalıştırılması ya da aktif “script” uygulamalarının bloke edilmesi saldırıları zorlaştırsa da, bunları tümüyle engelleyemiyor. Bu nedenle, BSI, Microsoft’un yeni bir yama çıkarmasına kadar, başka bir web tarayıcısına geçilmesini öneriyor.
 
Kaynak: https://www.bsi.bund.de/cln_183/ContentBSI/presse/Pressemitteilungen/ Sicherheitsluecke_IE_150110.html
 
ALTERNATİF WEB TARAYICILARI: 
 
Google Chrome: http://www.google.com/chrome
 
Mozilla Firefox: http://www.mozilla-europe.org/tr/firefox/
 
Apple Safari: http://www.apple.com/safari/
 
Opera: http://www.opera.com/

 

 

AdaptiveThemes