Skip to content

Alman bankası, Alman komünistlerinin hesaplarını kapatmış!

8 Ocak 2010, ekleyen Ali Mert

Almanya'nın ve dünya finans sermayesinin devlerinden Deutsche Bank, Almanya'nın komünist partileri arasında yer alan Almanya Marksist Leninist Partisi'nin (MLPD) bankadaki hesaplarını feshetmiş. Bugün Cumhuriyet gazetesinde Osman Çutsay'ın kaleme aldığı ilgi çekici haber şöyle:

Almanya’da ‘sınıf savaşı’nın yeni boyutları: Deutsche Bank komünistlerin hesaplarını feshetti

Komüniste banka hesabı yok

© Avrupa’nın en büyük bankalarından Deutsche Bank, Almanya Marksist-Leninist Partisi’nin 6 hesabını feshetme kararı aldı. Parti yönetimi, anayasaya aykırı olduğunu belirttiği bu kararı, Hitler faşizmi dönemindeki uygulamalara benzetti.

OSMAN ÇUTSAY

FRANKFURT - Sadece Almanyanın değil, bazı açılardan Avrupanın da en büyük özel finans kuruluşu kabul edilen Deutsche Bankın, ülkenin küçük komünist partilerinden Almanya Marksist-Leninist Partisi (MLPD) ile sınıf savaşımını yeni düzlemlerde sürdürmeye kararlı olduğu ortaya çıktı. Toplam üye sayısı 2 bin 300 olduğu belirtilen MLPD ile bundan böyle bir müşteri ilişkisi içinde olamayacaklarını ilan eden banka, partinin 6 hesabını feshetti. Deutsche Bank basın sözcülüğünden yapılan açıklamada, bankanın, ocak ayı ortasında yürürlüğe girecek bu fesihler için kararıgenel çalışma koşullarındaki maddelere dayanarak aldığı vurgulandı. MLPD yöneticileri ise Essen Eyalet Mahkemesine başvurarak fesih işleminin en azından ertelenmesini isterken, bu uygulamaların Nazi Almanyasındaki uygulamaları andırdığına dikkat çekti.

‘Sola karşı saldırı’

MLPDden yapılan açıklamalarda, bu baskıların bir tesadüf olmadığı savunularak bu yola 27 Eylül seçimleri ve yeni hükümetin kurulmasından sonra başvurulmasının anlamlı olduğu hatırlatıldı. MLPD yönetimi, Angela Merkel hükümetinin kendi içinde sola ve öncelikle de soldaki devrimci yönelime karşı sert tavır alma konusunda görüş birliği sağladığını ileri sürdü. Geçen yılın şubat ayında da Commerzbank, MLPD Başkanı Stefan Engelin özel hesaplarını feshettiğini bildirmişti. Engel, bu fesihlerin gerekçesiz yapıldığını iddia ederek mahkemeye başvurmuştu. Mahkeme, bankadan gerekçe ve kanıt istemiş, Engel de bunu kendisinin haklılığına yönelik bir sonuç olarak selamlamıştı. Commerzbank, tam bu konuda karar alınacağı sıralarda ağır bir krize girmiş ve kamu fonlarıyla 18 milyar Avro karşılığında el değiştirmişti.

Bu arada bir başka Alman bankası Volksbank da MLPDye ait bir hesabı feshettiğini duyururken, partinin Nationalbank ve SEB-Bankta yeni hesaplar açmasına izin verilmediği ortaya çıktı. MLPD Başkanı Engel gelişmeleri şöyle yorumladı:Almanyada bankada hesabı olmayan bir insanın, herhangi bir iş yapması mümkün değildir. Kiralarını, ücretleri, bildirilerin parasını ödeyemez. Böyle siyasal nitelikli bir boykot Hitler faşizmindeki tecrübeler sonucu Alman Anayasasınca da yasaklanmıştır.

MLPD ile Deutsche Bank, 1985 yılında da benzer bir sürtüşme yaşamış, o dönemde partinin iki hesabını fesheden banka, 1986 yılı Kasım ayında mahkemece haksız bulununca fesih işlemleri geçersiz ilan edilmişti. Sovyetler Birliğinde 1956daki ünlü 20nci Kongre ile sosyalist Rusyada ve müttefiki Doğu Almanyada kapitalist restorasyonun başladığını ileri süren MLPD, Çin Halk Cumhuriyetinin kurucusu Mao Zedungun ve kısmen 1980lerin sonunda çözülen Arnavutluk Sosyalist Halk Cumhuriyetinin lideri Enver Hocanın görüşlerini benimsiyor. Partiye, son katıldığı 27 Eylül 2009 genel seçimlerinde sandıktan 29 bin 551 oy çıkmıştı.

 

Yorumlar

ilginç raslantı

8 Ocak 2010, yazan cukurova,
Yorum no: 1640

Yaklaşık 2 saat önce Avrupa Birliği dersinin sınavından çıktım. Az çok herkes tahmin ediyordur nasıl bir ders olduğunu. Ancak öyle siyasal bir ders değil.AB'nin politikalarının etkisini tartışmak yerine öğrenilen tek şey 'Avrupa Birliği'.Haberide okuyunca kendimi tutamadım.
Yukarıdaki haberle ilgili olarak aşağıdaki alıntı İKV'den yapılmıştır.Bakalım AB'ye üyelik koşulu neymiş:
Siyasi kriterler: Avrupa Birliği Anlaşması'nın tam üyelikle ilgili maddesine eklenen demokrasinin güvence altına alındığı istikrarlı bir kurumsal yapı, hukukun üstünlüğü, insan hakları ve azınlık haklarına saygı koşullarıdır.
Ancaaaaakkkk: karşılarında eğer komünistler varsa durup bir kez daha düşünmeleri gerekiyor. Çünkü Avrupa Birliği bu maddenin ardından en önemli üyelik koşulunu açıklıyor.Aynı yerden alıntı:
Ekonomik kriterler: iyi işleyen bir pazar ekonomisi ve AB içindeki piyasa güçlerine ve rekabet baskısına karşı koyabilme kapasitesidir.
Daha açığı serbest piyasa ekonomisini, onlara göre korkutucu amaa gerçek, 'kapitalizm'i ilk sıraya gerçekleştirmeniz gerekiyor.Karşınıza komünist çıkarsa mı? Kapatın banka hesaplarını ne demokrasisi, ne hukukun üstünlüğü!

AB standartlarına göre iki dakika konuşma hakkınız var.

8 Ocak 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 1641

Sonra ben konuşacağım diye buyurmuş AB Başmüzakericisi Egemen Bağış, AB masallarını dinlemek istemeyen öğrencilere... Sonra Özel güvenlikler sökün etmişler gencecik öğrencilerin üzerine. Komünistleri çıkarmışlar salondan yine demokrasi kazanmış.

Ya o soytarı "akademisyen"

8 Ocak 2010, yazan cokdusunmebunları,
Yorum no: 1644

Her zamanki gibi AKPliler almışlar yanlarına bir soytarı devrimcilere sen ne biliyosun çocuksun gibi zırvalarını sunuyordu. Bir de onun yalakası bir tanesi de videoda açıkca görülüyor ki diğer öğrencilere arkadaşlar siz böyle geçin bunlar terörist falan diyordu. Demokrasileri bu kadar işte alın size AB.

 

 

AdaptiveThemes