Skip to content

Alınteri, EHP, Halkevleri, ÖDP, TKP ortak eylemi

22 Kasım 2009, ekleyen Hasan Duru

İstanbul'un Sefaköy semtinde, son metrobüs zammını protesto etmek için sol yapılar tarafından bir ortak eylem düzenlenmiş ve metrobüse ücret ödemeden binilmiş. Alınteri dergisi, EHP (Emekçi Hareket Partisi), Halkevleri, ÖDP (Özgürlük ve Dayanışma Partisi) ve TKP (Türkiye Komünist Partisi) tarafından düzenlenen eylemle ilgili olarak sendika.org'da çıkan haber şöyle: 

Sefaköy’den Bakırköy’e 25 Kasım Türkiye grevinin duyurusunu yapmak için giden ilerici kurum, parti ve örgütler yolda metrobüs zamlarını protesto etti. Zamlara karşı çıkan Sefaköylülerle birlikte ücret vermeden metrobüse binildi.

Belediye binası önünde buluşan Sefaköylüler, Metrobüs durağına giderken yol boyunca “Metrobüs zamları geri çekilsin”, “Ulaşım haktır engellenemez” sloganlarını attı, AKP’nin politikalarını hedefleyen şarkılar söyledi. Metrobüs durağına gelindiğinde yapılan konuşmalarla zamlar protesto edildi. Konuşmaların ardından metrobüs durağında bekleyenlerin de yoğun desteğiyle zammı protesto etmek için ücretsiz ulaşım hakkını talebiyle metrobüse ücretsiz binme eylemi yapıldı.

Metrobüs içerisinde yapılan konuşmalara herkes İstanbul’un dört bir yanında metrobüs zamlarını protesto eylemlerine davet edilirken, yolcular alkışlarıyla destek oldu. Eyleme Halkevleri, ÖDP, TKP, Alınteri ve EHP katıldı.

Kaynak: http://www.sendika.org/yazi.php?yazi_no=27865&ref=bm

 

 

AdaptiveThemes