Skip to content

AKP'nin sanatçı network'leri (ya da çemberleri)

25 Şubat 2010, ekleyen Erkin Özalp

"Mazhar Alanson'dan Balyoz (ya da boş laflar)" başlıklı haberimize gelen ziyaretçi yorumlardan birini haber haline getirmekte yarar gördüm. Belki bu sayede, ziyaretçimizin daha geniş bir dökümün çıkarılması talebinin karşılık bulması da kolaylaşır: 

AKP ile sanatçılar ilgisini kuran bazı çemberler var... Bunların hepsi bir büyük şirket ve onun işini yapan reklamcılar ya da TV kanalı ve yapımcılar üzerinden kuruluyor, akrabalık-dostluk-ticaret ilişkileri ile genişliyor. Sonra reklamcıları, yapımcıları çıkarıp sanatçıları toplayınca büyük bir yekune dönüyor. Reklam sektöründe kimin kimin işlerini yaptığını inceleme imkanı olan biri hepsini dökebilir ve dökmeli. Kim neyi neden destekliyor açıkça görmemiz için. Özel bir bilgiye sahip olmadan görünen birkaç ağın görünen uçlarını şöyle çıkarıyorum:

Türk Telekom Çemberi
Ali Taran, Cem Yılmaz, Mazhar Alanson, Yılmaz ve Mustafa Erdoğan, Gülben Ergen, Demet Akbağ, BKM (ve bunun üzerinden Ata Demirer... Bu çember Demet Akbağ ve Ata Demirer halkalarına bakılırsa gevşek bağlarla Nişantaşı çevrelerine bağlı sanıyorum: Ezel Akay, Cem Özer-Nurgül Yeşilçay, Janset vs. Erdoğanlarca da yine Nişantaşı'na ama Kürt ve yakın çevreye Aynur, Rojin, Mahsun, Feryal-Kardeş Türküler vs.) ..

Turkcell Çemberi
Sinan Çetin, Serdar Erener, Nil Karaibrahimgil, Sertab Erener, Okan Bayülgen, Gülse Birsel, Demet Akalın...

ATV Çemberi
TMC Yapım
Nurgül Yeşilçay (Aşk ve Ceza dizisi), Uğur Yücel (Canım Ailem), Kenan İmirzalıoğlu (Uğur Yücel'e yakın)
Funda Arar, Kıraç (Bu çocuk bu çember yüzünden İP'e oy vermesine, bunu deklare etmesine rağmen bu işlere dahil olmak zorundadır. Bu ikili TRT'de de program yapıyor. Kıraç dizi müziklerini yapıyor ayrıca.)

Bunlardan başka Osman Sınav ve Pana Film ve bağlı oyuncuları da sıralanabilir.

Bir de plastik sanatlar çemberi var:
İstanbul Modern-Egemen Bağış-İKSV-Eczacıbaşı çemberi diyebiliriz sanıyorum. Egemen Bağış bu konuda önemli. Bilgi Üniversitesi'nin Silahtarağa Kampüsündeki Santral müzesinde de rolü var. Resmi satılabilen, sergilenebilen plastik sanatçıların %90'ını da bu çembere bağlayabilirsiniz.

Plastikçilerin durumunu gösteren kısa bir alıntı:
İstanbul Modern’in eğitim projelerine destek amacıyla düzenlediği gecede işadamı Mübariz Mansimov Gurbanoğlu, Balkan Naci İslimyeli’nin özel olarak yorumladığı 85 yıllık Türk bayrağını 650 bin TL’ye satın aldı.
Ethem Sancak da, Ergin İnan’ın desenleri ve Mevlana’nın dizeleriyle donattığı sandalyesini 150 bin TL’ye satın aldı.

http://www.cagdassanat.com/2009/12/bayraga-%E2%80%98gurban%E2%80%99-oldu/

Kaynak: http://www.haberveriyorum.net/haber/mazhar-alansondan-balyoz-ya-da-bos-laflar#comment-2063

Yorumlar

AKP'den doğrudan satın alma

2 Mart 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 2110

Çemberlerde bahsedilen dolayımdan da sıyrılıyor AKP. AKP ödüllü kısa film yarışması açmış. Ödül olarak ise birinciye 50 bin TL, ikinciye 35 bin TL, üçüncüye 25 bin TL, mansiyon olarak da 10 bin TL verilecekmiş.

AKP iktidarının icraatlarını anlatacak olan filmlerin konu başlıkları ise şöyle belirlendi:
‘Eğitim, sağlık, ulaşım, dış politika, ekonomi, Avrupa Birliği, tarım, turizm, insan hakları ve demokrasi, kadın ve aile, sosyal yardım, özürlüler, adalet, çevre ve orman, enerji, TRT, toplu konut, KÖYDES, BELDES, TİKA, Vakıflar.’

Katılımcıları da göreceğiz ama önce jüriye bakalım:
Hüseyin Çelik, (AKP Tanıtım ve Medya Başkanı), Fatma Şahin (AKP Kadın Kolları Başkanı), Fatih Şahin (AKP Gençlik Kolları Başkanı), Osman Sınav (Yönetmen), Hülya Avşar (Oyuncu), Ali Sürmeli (Oyuncu), Coşkun Aral (Belgesel Yapımcısı), Nedim Hazar (Gazeteci), Ali Murat Güven (Gazeteci), Alin Taşçıyan (Gazeteci), Naci Bostancı (Akademisyen).

Coşkun Aral'a çok üzüldük. Diğer isimler Osman Sınav, Yeni Şafak, Kanal 24 dolayımıyla zaten tanıdık. Ama Sinan Çetin varken Aral'ın ne işi var ki bu listede? Çok üzücü.

Radikal'in haberi:
http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetay&ArticleID=9832...

 

 

AdaptiveThemes