Skip to content

AKP'li vekiller Gazze'ye gitmekten niye vazgeçti?

4 Haziran 2010, ekleyen Fatih Polatlı

Yeni Şafak gazetesininin yazarı ve Mavi Marmara gemisiyle birlikte Gazze'ye giden isimlerden Hakan Albayrak, 17 Nisan 2010 tarihli köşe yazısında, şöyle söylemişti: "Bir grup AK Parti milletvekili, 15 Mayıs'ta demir alması planlanan yardım gemilerinde çoktan yer ayırttı..." (Kaynak) Ancak, Mavi Marmara gemisine hiçbir AKP milletvekili binmedi. Cumhuriyet gazetesinden Erdem Gül, AKP milletvekillerinin Gazze yolculuğundan uzak durmasıyla ilgili olarak şu haberi yapmış: 

AKP’li bazı milletvekillerinin İsrail’in saldırısına uğrayan gemilerle Gazze’ye gitmek istedikleri ancak parti yönetiminin izin vermemesi nedeniyle son anda bundan vazgeçtikleri ortaya çıktı. Edinilen bilgilere göre AKP’li bazı vekillerin saldırıya uğrayan gemilerde bulunması son anda AKP yönetimince engellendi. Geçen yıl aralık ayında AKP’li 16 milletvekili, “Filistin’e Yol Açık” sloganıyla Gazze’ye ulaşmak için bir ziyaret gerçekleştirmişti. Bu ziyarette yer alan AKP’li milletvekillerinden aralarında Türkiye-Filistin Dostluk Grubu Başkanı Zeyit Aslan ile Hüsnü Tuna, Cemal Yılmaz Demir ve başka bazı milletvekilleri de İsrail’in saldırdığı gemilerle gitmek istedi. Milletvekilleri, İHH’nin organize ettiği yardım kampanyası kapsamında saldırıya uğrayan Mavi Marmara gemisinde yer alma isteklerini AKP yönetimine iletti. Ancak parti yönetiminden milletvekillerinin bu talebine vize çıkmadı. Parti yönetimi vekillere izin vermezken açık bir gerekçe göstermedi. Bu aşamada milletvekillerinin gemilerle Gazze’ye gidişlerinin uygun bulunmadığı belirtildi. Milletvekilleri de uzun zamandır hazırlık yürütmelerine karşın parti yönetiminin izin vermemesi nedeniyle son anda gitmekten vazgeçti.

Gitmek isteyenler arasında adı geçen bazı milletvekilleri, “Meclis’te ve parti teşkilatında yoğun çalışmalarımız ve işlerimiz var” derken, parti yönetiminin izin vermemesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını ileri sürdü.

İLGİLİ SAYILABİLECEK HABER:

Yavuz, Midilli ve Mavi Marmara!

 

 

AdaptiveThemes