Skip to content

AKP Kadın Kolları afişlerinde Zehra Kosova

15 Mart 2010, ekleyen Ali Mert

AKP  Kadın Kolları, 8 Mart dolayısıyla İstanbul'daki bazı ilan panolarına afişler yapıştırmış. "Bu Dünyanın Yarısı Kadın" sloganının kullanıldığı afişlerde, 8, 10 adet fotoğraf var. Milli mücadeleden türbanlı mücadeleye fotoğrafların yer aldığı afişin ortalarında bir yerinde, sosyalist mücadelenin sembol isimlerinden TKP'li Zehra Kosova'nın da fotoğrafı var.

Hani bu haberin ispatı, nerede bunun görseli derseniz; İstanbul'daki "haberveriyorum"culara siparişim var. Ben haftasonu Kıbrıs'tan giriş-çıkış yapma zorunluluğuyla uğramıştım Bizans'a. Dönüşte, Kadıköy'den Sabiha Gökçen havaalanına giden ekspres belediye otobüsünün içinde Kadıköy-Haydarpaşa bölgesindeki panolarda, Natulius alışveriş merkezinin oralarda afişi ve fotoğrafı gördüm. Lakin, otobüs geçerken durumu belgeleyemedim! Şimdi, internette gezindim, AKP Kadın Kolları web sitesinde yahut "bu dünyanın yarısı kadın" araması dahilinde de bir netice elde edemedim. Kadıköy sakini bir habercimiz fotoğraf/belge gönderirse sevinirim!..

Haberin "belge" kısmını geçip, esasına bakarsak, ya "Bu AKP hakikaten iyi çalışıyor, tüm renkleri, bu arada muhaliflerini de kapsamak için baksanıza neler yapıyor, açılımlardan açılımlara koşuyor" denebilir, ya "Eh, komünizmden korkuları kalmadı tabii, onların  'sembol' isimlerin kullanmakta da bir sakınca görmüyorlar, çok rahatlar" denebilir ya da "İşgüzar ve eski solcu bir reklamcı, AKP'ye afiş hazırlarken yapmış yapacağını"!

Başka şeyler de denebilir ama ne denirse densin, Zehra Kosova'yı sermaye azgınlığının bir afişinde görmek, başkanı "eşcinsellik hastalıktır" diyen bir gerici zihniyetin afişinde onu fark etmek... içimi ezmiştir...

Fotoğrafın/afişin belgesi (şimdilik) elimizde olmasa bile, Zehra Kosova'nın gerçekte kim olduğunu merak edenler için video şöyledir: http://www.solvideo.org/video/dee47d7eff5ac1e/Tütün-İşçisi-Zehra-Kosova--“Ben-İşçiyim”

  

Yorumlar

neyse ki soL belgeledi

17 Mart 2010, yazan Ali Mert,
Yorum no: 2322

haberveriyorum.net adında geçen "haber" ifadesine rağmen, sitede masabaşı kes yapıştır dışında pek habercilik olmadığı için belge/fotoğraf siparişim sonuçsuz kaldı ama neyse ki soL var, Zehra Kosova'nın AKP afişlerinde yer aldığını göstererek, AKP Kadın Kolları'na da sorarak konuyu bir güzel haber yapmış: 

AKP afişinde Zehra Kosova'nın işi ne?

AKP Kadın Kolları, 8 Mart için hazırladığı afişlerde Türkiye komünist hareketinin sembolik isimlerinden, tütün işçisi Zehra Kosova'nın fotoğrafını kullandı.

AKP Kadın Kolları, 8 Mart için İstanbul'da astığı afişlerde Türkiye Komünist Partisi'nin neferi, komünist hareketteki sembolik isimlerden biri olan tütün işçisi Zehra Kosova'nın fotoğrafını kullandı.

zehra_kosova.jpg

Konuyla ilgili görüşlerini almak için ulaştığımız AKP Kadın Kolları'ndan 'afişlerle ilgili' yetkili kişinin bulunmadığı bu yüzden açıklama yapamayacakları söylendi. Telefonda görüştüğümüz AKP Kadın Kolları'ndan Ayşegül Kaya isimli kişiye afişlerde Zehra Kosova'nın fotoğrafının kullanılmasının nedenini sorduğumuzda ise ilginç bir yanıt aldık. Kaya, Zehra Kosova'yı tanımadığını afişe kadın fotoğrafları konulduğunu ama kim olduğuna dikkat etmediklerini söyledi. Zehra Kosova'nın kim olduğuna dair verdiğimiz bilgi karşısında da şaşıran Kaya, konuyla ilgili yetkili bir kişinin bize ulaşacağını bir açıklama yapacaklarını belirtti.

Zehra Kosova kimdir?
Tütün işçisi olan Zehra Kosova, 1910 yılında Kosova'da doğdu. Nüfus mübadalesiyle Türkiye'ye göç eden Kosova, ailesiyle Tokat'a yerleşti. 1930 yılında İstanbul'a gelen Kosova, tütün işçisi olarak çalışmaya başladı. Ortaköy'de, Beşiktaş'ta, Tophane'de tütün depolarında çalışan Kosova, burada bir yandan amansız sömürüyle bir yandan da mücadeleyle tanıştı. Tütün işçileri arasındaki sendikal örgütlenmeye katıldı, grevler düzenlenirken ön saflarda yer aldı. Bu sırada tütün işçileri arasında örgütlenme çalışmaları yürüten Türkiye Komünist Partisi'ne üye oldu ve parti tarafından Sovyetler Birliği'ne, Doğu Halkları Emekçi Üniversitesi'ne gönderildi.

1946'da Şefik Hüsnü'nin kurduğu Türkiye Sosyalist Emekçi ve Köylü Partisi'nde görev aldı. Ancak parti çok geçmeden kapatıldı. 1951'de TKP Tevkifatı'nda tutuklandı. Ağır cezaevi koşulları ve baskılara rağmen mücadeleden yılmadı.

1954'te ise Vatan Partisi tutuklamaları sırasında cezaevinde 16 ay yattı.

Yaşamını işçi sınıfı için mücadele adayan Zehra Kosova 18 Ağustos 2001 tarihinde öldüğünde Sosyalist İktidar Partisi üyesiydi. Partisinin Türkiye Komünist Partisi adını alarak, komünist parti yasağını kırdığını göremeden öldü.

Zehra Kosova'nın otobiyografisi “Ben İşçiyim” adıyla İletişim Yayınları tarafından yayınlandı.

Kaynak: 

 

Akparti kitle partisi olduğunu ispatlamıştır

18 Mart 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 2332

Akparti bir kitle partisi olduğunu attığı her adımda ispatlamaktadır. Yıllar önce kadına dair yaptığı fotoğraf sergisinde de Zehra Kosova'nın aynı fotoğrafını kullanmıştı. Afişteki fotoğraflarda hep ilkler var, llk kadın öğretmen, ilk milletvekili, ve İlk kadın sendikacı(Zehra Kosova) ..... Akparti Kadın Kollarını tekrar tekrar tebrik ediyor sizin de güncellikten uzak bir haber yaptığınızı hatırlatmakta fayda görüyorum.

kitle ve iktidar

18 Mart 2010, yazan Ali Mert,
Yorum no: 2334

demek bilinçli olarak kullanıyorsunuz Zehra Kosova'yı afişlerinizde. o zaman ürkerim işte. hani işgüzar bir reklamcının zırvalaması zannediyordum. hatta hatta, 8 mart nedeniyle solcular ilan panolarının üstüne afişleme yapmışlardır, Akp afişinin üzerine de denk geldiği için bende bir göz yanılsaması olmuştur diye bile aklımdan geçiriyordum! (gerçi belgesi çıkınca, o ihtimal ortadan kalktı). demek "kitle partileri" denilenler "marjinal partiler"in sembollerini de yutarlar. "kitle medyaları" da bunu "marjinal medyalara" yaparlar. işi garibi devrimleri de kitleler yaparlar. aklım karıştı, canetti'den okunmalı, "kitle ve iktidar"... 

İşçi düşmanları

18 Mart 2010, yazan cokdusunmebunları,
Yorum no: 2341

Haberde açık açık AKP arandı, tanımıyoruz, bilmiyoruz cevabı alındı diyor. Öbürü de fırlamış bilinçli kullanıldı demiş. Neyse zaten işçi düşmanlarının kıvırtma potansiyeli yüksektir, ne desek bir yalan uydururlar. Yalnız Zehra Kosova sizin elinizi yakar, tütün işçilerini ettiğiniz zulüm daha ayını doldurmadı. Gidin ilk kadın patronun resimleriyle oynayın.

 

 

AdaptiveThemes