Skip to content

AKP, CHP, MHP, BBP, Y. Küçük, N. Genç aynı cenazede buluştu

27 Mayıs 2010, ekleyen Erkin Özalp

Danışmanlığını yaptığı kişiler arasında Turgut Özal, Süleyman Demirel, Hikmet Çetin, Tansu Çiller, Deniz Baykal, Mesut Yılmaz, Melih Gökçek ve Al Gore'un da bulunduğu Erhan Göksel’in cenazesine katılanlardan bazıları şunlar: 

 
Mesut Yılmaz, BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, AKP milletvekilleri Kürşad Tüzmen ve Reha Çamuroğlu, CHP milletvekilleri Eşref Erdem ve Oğuz Oyan, Türkiye Partisi Genel Başkanı Abdüllatif Şener, Hikmet Çetin, Murat Karayalçın, Yaşar Okuyan, Ali Coşkun, Mehmet Ali Bayar, Sümer Oral, Mehmet Dülger, Ufuk Söylemez, Halil Şıvgın, Sencer Ayata, İstemihan Talay, Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, Ahmet Tan, Yalçın Küçük, Korkut Boratav, Soner Yalçın, Ahmet Erhan Çelik, Murat Yetkin, Yalçın Bayer, Faruk Bildirici, Nihat Genç, Oray Eğin.
 
Çelenk gönderenler: CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Zafer Üskül, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin
 
Kaynak1, Kaynak2, Kaynak3, Kaynak4
 
İLGİLİ HABERLER:
 
Göksel’in son yazdıklarından: ‘Şu sıra çok gözdeyim’
 
Erhan Göksel’in yayınlanamamış röportajı
 

 

Yorumlar

Y Küçük, N Genç birer parti mi?

27 Mayıs 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 3452

Önce Erhan Göksel'in danışmanlık yaptığı uğursuzları sıralamışsınız. Ardından da AKP, CHP, MHP, Yalçın Küçük diye sıralayıp Hocaya dokundurmak istemişsiniz sanırım.

Böyle bir niyet yoksa aşağıdaki birkaç algıdan biri olmalı:
1- Yalçın Küçük ve Nihat Genç de MHP, CHP vs. ayarında birer partidir.
2- Başlıktakilerin hepsi garip ilişkiler içindedir.
3. Siz ve ben dahil, kimse ne yaptığını bilmiyor. Takılıyoruz işte.

Ama mesela Korkut Hoca'yı başlığa almamışsınız. Sol'da yazıyor diye mi? Tekel Eylemleri sırasında da Korkut Hoca buradakini andırır bir milliyetçi-ulusalcı-solcu platforma katılmıştı.

(Bence burada ilginç bir durum varsa, Kürşad Tüzmen ve Reha Çamuroğlu'nun bu cenazeye katılmasındadır. Bu iki ismin Anayasa oylamasında fire olarak adları kaydedilen AKP'li milletvekilleri arasında en dikkat çekenler olmaları sizce de ilginç değil mi? Liberallerin AKP içindeki ulusalcıların komplosu olarak algıladıklarını da hatırlatayım.

Şimdi isterseniz isim isim yazalım:
Erhan Göksel'in cenazesinde buluşanlar: Yalçın Küçük, Nihat Genç, Korkut Boratav, Yaşar Okuyan, Ufuk Söylemez, Kürşat Tüzmen ve Reha Çamuroğlu...

Başlık: AKP karşıtlarını buluşturan cenazede iki AKP'li vekil.

Siyaset mi yapacağız, Türkiye'yi mi okuyacağız, gidişatı mı anlayacağız? Buralardan başlayabiliriz.)

 

27 Mayıs 2010, yazan safuska,
Yorum no: 3453

 

Yalçın Küçük "reel" olarak güçlü bir "politika"cı!

27 Mayıs 2010, yazan Serdal Tümkaya,
Yorum no: 3455

 3452 No'lu yorumun yazarı Sayın Ziyaretçi,

Kim olduğunuzu bilemiyorum; ama tahminim o ki, size kalırsa Yalçın Küçük ne yapsa haklı bir gerekçesi vardır. Gerçi, işaret ettiğiniz bir noktaya tümüyle katılıyorum. Korkut Boratav da o cenazeye katılmış. Ya ikisini de başlığa yazmalı ya da ikisini de yazmamalı. Korkut Boratav'ın düşünüş biçimi herkesin bilgisi dahilinde. Ne var ki, kimse Korkut Boratav'ın öncülüğünde üniversitelilerle düzenli toplantılar yapmıyor. Dahası, Boratav'ın aracılığıyla Marksizme ulusalcılık zehri bulaştırılmıyor; çünkü etkisi yok. Yalçın Küçük ise bürokrasideki, akademideki gençler üzerinde güçlü bir etkiye sahip. Türkiye'de hiçbir siyasi öznenin doldurmayı (iyi ki) başaramadığı boşluğu bir aydınlar toplamı olarak doldurmaya gayret ediyorlar. Bir yandan Marksizmi reel politika bataklığına çekmeye çalışıyorlar, diğer yandan Marksizmi revize edemediklerinden, onun ırzına geçmeyi tercih ediyorlar.        

Tahminleriniz geçerli değil

28 Mayıs 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 3466

Yalçın Küçük'ün her yaptığını haklı bulmuyorum. Hatta, yaptıklarının birçoğunu yanlış buluyorum. Ama Yalçın Küçük'ün bir şeyler yapmak için çırpınmasına, 'aman ellerim kirlenmesin' 'aman bu yaptığım marksizme dokanmasın' diyerek balkondan bakmamasına, gerektiğinde gırtlağa kadar boka dalmaktan çekinmemesine hayranım.

Darısı bütün sevdiklerimin başına...

3466'ya

29 Mayıs 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 3471

3466 mesaj çok doğru söylüyor.Küçük politikanın gereklerini yapıyor yanlışıyla doğrusuyla.Yazılarından da anlaşıldığı gibi birçok bürokrat,asker vs kodamanlarla içli dışlı fakat bunu yapmasındaki amaç politik bir etkinliğe güce sahip olabilmek.Yoksa saf sınıf siyaseti diyerek 300 kişiyle bir mayısı beklemiyor.Yeri gelince de bir çok sol siyasetin yapamadığı kürt halkı savunuculuğunu layıkıyla yapıyor.Yoksa ödp ile sdp arasındaki çirkin kavganın sola daha çok zarar verdiği ortadadır.

Cenazeleri büyütmemek lazım

30 Mayıs 2010, yazan sinangrozni,
Yorum no: 3476

Ülkemizde cenaze törenlerine önem verildiğini söyleyebiliriz. Birisi öldükten sonra, onun hakkında olumlu düşünceler taşımayan insanlar dahi, ya üzüldüğünü belli eder, ya da sükunetini korur.

Son 20 yılda, öncekileri bir yana bırakalım, birçok kitlesel cenaze töreni yaşanmıştır. Uğur Mumcu'nun törenindeki kalabalık, Türkiye tarihinde ender görülenler arasındadır. Daha yakın dönemde, Ecevit'in ve Hrant Dink'in cenazelerine de ciddi katılım olmuştu. Dink'in törenini düşünelim, bu törene farklı siyasi görüşlerden birçok insanın katıldığını söyleyebiliriz. Hatta, bu cenazeye katılıp, birkaç ay sonra çağlayan meydanındaki cumhuriyet mitingine katılan önemli sayıda insanın olduğu da rahatlıkla söylenebilir (Bu arada Dink'in ölümünü, "iyi olmuş" diyerek karşılayan birçok insan olduğu da, ne yazık ki hepimizin malumu). 

Dolayısıyla, bu tip törenlerden yola çıkarak siyasi yorumlar yapmanın verimli olmayacağını düşünüyorum ( Baskın Oran'ın seçim kampanyasının temel motivasyon noktası da, Dink cenazesindeki yürüyüşün kitleselliğiydi).

Bakın cenazeden ne çıktı:

16 Haziran 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 3597

Reha Çamuroğlu CHP'ye geçiyor. Kürşat Tüzmen de bir vadede MHP'ye geçerse şaşırmayın.

http://haber.gazetevatan.com/haberdetay.asp?detay=reha-camuroglu-chpye-k...

Yani cenazeler de doğru okunduğunda bazı ipuçları veriyor siyaset hakkında.

 

 

AdaptiveThemes