Skip to content

Akkardan fabrikasında direniş sürüyor

18 Şubat 2010, ekleyen a. b. patır

Tekel direnişi devam ederken bir başka işçi direnişi de bir haftadır Gebze'deki Akkardan fabrikasında sürüyor. Sendika.org'dan Erhan Altıparmak'ın haberi şöyle:

Ocak ayının 28’inde idari izne çıkarılan ertesi gün evlerine gelen tebligatlarla işten çıkarılan Birleşik Metal-İş sendikasına üye 108 Akkardan işçisi fabrika dışında direnişe geçti. Çalışan işçiler ise işçilere içeriden destek veriyor. 

Gebze’de bulunan Akkardan işçileri 11 Şubat’tan beri fabrika önünde direnişte bulunuyor. İşçilerin işlerine son verilmesinin gerekçesi ise ekonomik kriz. 360 çalışanı bulunan Akkardan fabrikası 2004 yılında Sabancı holdingden satın alınmış yaklaşık 1 yıl önce ise ekonomik krize girmişti. Bu süre içerisinde fabrika yönetimi İş-Kur’a başvurmuş ve işçiler bir yıl içerisinde haftada sadece 3 gün çalışmış, işçilere yapılan ödeneğin geri kalanını İş-Kur sağlamıştı. 

Önce izne çıkarıldılar 
Akkardan işçileri 28 Ocak tarihinde ekonomik kriz gerekçesiyle idari izne çıkarıldılar. Ertesi gün ise işçilerin kâbusu oldu. İşçilerin evlerine işten çıkarıldıklarını bildiren tebligatlar gelmeye başladı. Gebze, Pendik, Darıca, İstasyon gibi bölgelerde oturan işçiler kahvehane ve ev toplantıları yapmaya başladılar. Bunun ardından ise Birleşik Metal-İş sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ile görüşüp sendikayı bilgilendirdiler. 

Sendika da bilgilendirilmedi 
Sendika ile görüşmeler yapan işçiler, işten çıkarılmaların sendikaya da bildirilmediğini öğrendiler. Sendika temsilcileri fabrika yönetimiyle görüşmeler yaptı. Fabrika yönetimi işçilerin tazminatlarını ancak 2 taksitle ödeyebileceklerini söyledi. Sendika ise tazminat hakkının zaten yasal olduğunu, işçilerin işlerine iade edilmesi gerektiği konusunda diretti. Sendika ile fabrika yönetimi hala toplantılar yaparak uzlaşma sağlamaya çalışıyor. İşçiler işçilerin işe iadesini, fabrika yönetimi ise tazminatın 2 taksite bölünerek işçilerin çıkışlarının yasal boyutta sağlanması konusunda diretiyor. 

Çalışan işçilerden de destek var 
360 işçinin 108’ni işten çıkaran fabrikanın çalışan işçileri dışarıda direnişte bulunan işçi arkadaşlarına destek verme kararı aldı. Çalışan işçiler aldıkları karar ile her sabah işe giriş saatlerinden önce işçilerle kucaklaşacak, ardından işbaşı yapacak, direnişin sertleşmesi durumunda ise fabrikaya yaptırım uygulayacaklar. İşe giriş ve çıkış saatlerinde çalışan işçiler, direnişteki işçiler ile birlikte olup sloganlar atarak fabrikanın tutumunu protesto ediyor. 

http://www.sendika.org/yazi.php?yazi_no=29299

 

 

AdaptiveThemes