Skip to content

Ahmet İnsel: 'Otosansür uygulansın, tartışılmasın!'

25 Mayıs 2010, ekleyen Hasan Duru

Ufuk Uras'ın girişimiyle başlatılan "yeni sol" parti kurma çalışmalarına katılan, Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nin (EDP) kurulmasıyla sonuçlanan bu girişimin "Temas Grubu"nda yer alan, ama son anda söz konusu girişimden ayrıldıktan sonra yeni bir girişimin öncüleri arasında yer alan Ahmet İnsel, bu en son yeni girişimin iletişim grubunda bazı tartışmaların yaşanması üzerine, "herkesin kendine otosansür uygulamasını ve mümkün olduğu kadar soliletişim de tartışmaya son verilmesini" önermiş... Bu arada, İnsel, Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP'ye genel başkan seçilmesinden hareketle şu değerlendirmeyi yapmış: "CHP'deki yeni dönem önümüzde yeni bir alan açmaya aday. Bu nedenle de hızla somut işler yapmaya başlamalıyız." Bu bilgilere kolaylıkla ulaşılabiliyor, çünkü yeni solcuların yeni girişiminin e-posta grubunun yöneticileri, yazışmaların herkes tarafından görüntülenebilir olmasını tercih etmiş. Ahmet İnsel'in söz konusu e-mektubu şöyle:

Arkadaşlar,

tartışmaları ben de çoğu üyemiz gibi ibret ve hayretle izliyorum. Bu kadar nefret birikmesi ve bunun taşkınlığı hayra alamet değil.

farklı görüşlerde ama belli ilkelerde ortak bir platformu/ hareketi var etmek istiyoruz.

Burada her konuda herkesin aynı düşünmesini aramak nafile. Ayrıca böyle bir şey hayatta arzu edeceğimiz en son şeyleden biri olmalı.

bazı arkadaşların oldukça dogmatik olduğunu görebiliyoruz. Bunun da ortak çalışma içinde evrileceğine inanıyorum. ama ortak çalışma içinde. şimdilik 10 civarında kişinin arasında geçen ve bu tür email gruplarının neredeyse evrensel kaderi olan bir kolay yoldan hesaplaşma sürdürülüyor. karşılıklı hesap görülme daha doğrusu. bu arada dilimizin nasıl kıyıcı olabildiğini, kendimize söylendiğinde havalara fırladığımız sözleri başkaları ve normal olarak yakınında hissetmesi gerekenler iöçin bile fütursuzca kullanıldığını görüyoruz.

Soliletişim grubunu haberleşmeyle sınırlamak kaçınılmaz gibi görünüyor. Bu arada elbette bu tür olumsuz tartışmaların da eteklerimizdeki taşları dökme yararı var.

Beraber yürümenin ne denli zor olduğunu, zorluk noktalarının nerelerde yoğunlaştığını gösteriyor.

CHP'deki yeni dönem önümüzde yeni bir alan açmaya aday. Bu nedenle de hızla somut işler yapmaya başlamalıyız.

Eşgüdüm Kurulunu 5 Haziran da toplasak buna katılım yüksek olur mu? Toplantıda web sayfasını oluşturmak, tartışma forumu kurmak ve somut konularda yapılacak işleri tartışabiliriz. Bu konuda gelen önerilere göre toplantıyı düzenleyeceğiz.

Bu arada herkesin kendine otosansür uygulamasını ve mümkün olduğu kadar soliletişim de tartışmaya son verilmesini öneriyorum.

16 mayıs toplantısında yapılan konuşmaları bir kişi dışında kimse bu gruba yollamadı. Ben benim konuşmamaı düzeltip yollayacağım birkaç gün sonra. Başkalarının da yapması iyi olur.

herkese selam

ahmet

Kaynak: http://groups.google.com/group/soliletisim/browse_thread/thread/16b07cec661c2d90#

İLGİLİ HABERLER:

Yeni soldaki yepyeni girişimin toplantı sonuçları

Yeni solculardan yepyeni bir yeni girişim!

Yorumlar

vay canina demek sacma....

25 Mayıs 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 3425

sacma cunku seflik, liderlik, onderlik, onculuk, tepeden inmecilik, sansur, otosansur, stalinizm su bu elestirileri yapanlarin gercekte ne mal olduklari belli. ahmet insel'in ufuk uras'tan ne farki var? herkeste elestirdiklerini en fazla kendileri yapar. falanca arkadaslar dogmatikmis filanca arkadaslar zaten azinliktaymis suymus buymus... mubarek, siyasi standartlari ayarlama enstitusu sefi sanki! ama dedim ya, bunlar hep boyleydi zaten.

etik açıdan...

26 Mayıs 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 3436

...herkese açık olarak yayınlanan yazılar da olsa, yazışmaları burada yayınlamanız, hele de muhtemelen bağlamından kopararak tek birini yayınlamanız pek hoş olmamış.

Sansürcü otosansürcü liboşlar

6 Haziran 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 3528

Tam bir şarlatanlık örneği.
Bu liboşlar ne yapacaklarını şaşırdılar herhalde.
J. S. Mill yattığı yerde defalarca dönmüştür (!)
Sola liberalizmi eklemlemeye çalışanların bu türden sefaletlerini gördükçe, insan Marksizmin ne denli derinlikli bir bakış açısı sunduğunu yeniden kavrıyor.
Ey sol liboş takımı: Sizi akepe paklar, hadi liberal yavrucuklar oraya, sizin kokunuz burnumuzun direğini kırdı!

Yazının tamamını okuyun

15 Haziran 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 3584

Bir grup kurulmuş. Grupta yer alanlar, arasında sesi çok çıkanlardan bazıları kırıcı bir uslup geliştirmiş. Grubun çağrısını yapan insanlardan biri, dikkatle incelerseniz 'susun' demiyor. Birbirimizin farklılıklarına saygı duymalıyız. Kıyıcı olmayın anlamında 'otosansür' uygulayın diyor. Tartışmayın demiyor, eteklerimizdeki taşları dökmeliyiz, ancak bu zor bir süreç, be nedenle 'kırıcı sözlere' oto sansür uygulayın' demey çalışıyor gibi geldi bana. Ancak işte tam bu önyargılarımız nedeniyle, İnsel demişse bu anlama gelir deyip abalıya vuruyoruz.

Kılıçdaroğlu'nun önümüze açtığı yoldan kasıt eğer CHP'den medet ummak ise, İnsel'le aynı kanıda değilim. Kılıçdaroğlu başlangıçta yoksulluk, yolsuzluk, emekçiler, işçiler gibi bir söylemle yola çıktı. Sanki Kutuplaşma siyasetine bir darbe vuracak gibiydi. Söylemleri daha titizdi. Yani Kutuplaşma etkisinin ayrıştırıcı özelliklerine karşı gibiydi.

Eğer İnsel Kılıçdaroğlu'nun halkı gerçek sorunlarına yönelteceğini, bu da mevcut kutuplaşmada gedik açacağını, bu durumun sosyalistlerin politika alanını genişleteceğini düşünüyorduysa, kastettiği buysa, buna katılırım.

Şu an bu görünümden uzaklaşan bir yapıda olduğunu, Başbakanın kendi önüne koyduğu kutuplaşma tuzaklarından kaçmayı beceremediğini de eklemem gerek.

 

 

AdaptiveThemes