Skip to content

Ah Özkök ah, portakal suyu değil, suymuş

25 Eylül 2009, ekleyen Ali Mert

NevYork’u ziyaret edip Princeton Üniversitesi’nde “hazmettire hazmettire” açıklaması yapmak suretiyle çok üst düzeyde temaslarda bulunan Başbakan RT Erdoğan’ın, BM genel sekreteri Ban-Ki-Mun’un öğle yemeğinde büyük başkan Obama’yla kadeh tokuştururkenki fotoğrafı, bugün neredeyse bütün gazetelerde yer aldı.
 
Kadehlerin içinde ne yer aldığı bilgisi ise yalnızca Vatan’da vardı: Obama’nınkinde beyaz şarap, Erdoğan’ınkinde su. Böylece kamuoyu rahatladı.
 
Ertuğrul Özkök için ise yeni bir fırsat ortaya çıktı.
 
Bundan yaklaşık bir yıl önce Doğan grubu ile Erdoğan’ı barıştırma turları çerçevesinde, daha ilk turlar dönülürken Erdoğan’a bir mektup yazan Özkök, “Sayın başbakanım, Boğaz’daki o lüküs restoranlarda ayrı ayrı masalarda yiyip içerken, siz portakal suyunuzu ben şarabımı yudumlarken, ne olurdu sanki, şöyle karşılıklı kadehlerimizi kaldırabilsek, birbirimizi hoşgörebilsek, içsek, güzelleşsek, barışıversek” yollu şeyler söylemişti.
 
Özkök bir Obama olmadığı için de “hadi len” türünden bir yanıt almış, barış bir başka bahara kalmıştı.  
 

Şimdi Özkök, bugün gazetelerde yer alan fotoğrafı evirip çevirmek suretiyle “bakın işte olabiliyormuş, yaşasın” diye yazabilir artık. Hatta abartıp “Evreka, evreka” diye sokaklarda koşturabilir: “Portakal suyu değil, suymuş, kaldırabiliyor, kaldırılabiliyormuş…”

                                         

 

 

AdaptiveThemes