Skip to content

'Açılım' toplantısına katılmayan sanatçılar bağnazmış!

2 Mart 2010, ekleyen Erkin Özalp

Bir okurumuz, sitemizin İletişim sayfasını kullanarak, Tayyip Erdoğan’ın eski basın sözcüsü ve Radikal gazetesinin köşe yazarı Akif Beki’nin “açılım kahvaltısına katılmayan sanatçılar” hakkındaki iki yazısına dikkat çekmiş. “Akif Beki gelmeyen sanatçıları fırçalıyor” başlıklı mesajın içeriği şöyle: 

 
 
 
Gelenlerin derdi ikbal değilmiş, patronsuz sanatçılarmış bunlar:
http://www.radikal.com.tr/Default.aspx?aType=RadikalYazarYazisi&Date=21.02.2010&ArticleID=981488
 
Beki, 28 Şubat tarihli yazısında, toplantıya katılmayanları şu şekilde fişlemiş:
 
CHP’ye kampanya müziği yapan Onur Akın geliyor da, Edip Akbayram imtina ediyor.
Yavuz Bingöl katılıyor da, Sebahat Akkiraz yan çiziyor.
Kıraç orada, ama Volkan Konak görünmüyor.
Arif Sağ var da, Musa Eroğlu yok.
Rojin, Aynur, Gülay kalkıp gelmiş, lakin Selda Bağcan karışmıyor aralarına.
Zerrin Özer, Candan Erçetin, Işın Karaca’ya takılan gözler, Leman Sam’ı arayıp bulamıyor.
 
Sabahat Akkiraz’ın adını bile doğru yazmayı beceremeyen (ve üç seferinde de “Sebahat” diye yazan) Beki, aynı yazısını şöyle bağlamış:
 
Sözüm, ‘demokratik açılım’ı konuşmaya gitmeyenlere değil, gitmeyi ‘düşkünlük’ sayanlaradır.
Sanata da, sanatçıya da bağnazlık ve tutuculuktan daha çok yakışmayan ne olabilir?
 
Recep Tayyip Erdoğan’ın toplantısına katılmayan isimlerle ilgili haberlerden biri şöyleydi:
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "açılım"ı anlatacağı kahvaltılı toplantısına katılmayan sanatçılar şöyle dediler:
 
Edip Akbayram: Daveti aldığım gün Bakan Çelik'e katılamayacağımı bildirdim. Ben her zaman düşüncelerimi yaşadığım toplumla paylaşan bir kişiliğe sahibim. İnsanın bu kadar kalabalık ortamda görüş bildireceğini zaten düşünmüyorum. Başbakan'a bu kadar çok sanatçı içerisinde neyi nasıl anlatabilirim ki. Barıştan ve kanın durmasından yana olduğumu her fırsatta belirtiyorum zaten. Katılamayacağımı nazik bir şekilde belirttim. Bunun altında başka bir şey aramak gereksiz.
 
Sabahat Akkiraz'ın kardeşi ve menajeri Hasan Akkiraz: Sabahat Hanım, davet aldı ama çok kalabalık olacağını, dolayısıyla fikirlerini aktarmanın çok zor olacağını düşündüğü için katılmamaya karar verdi.
 
Mahsun Kırmızıgül: 'New York'ta Beş Minare' filmi için Amerika'da mekan arama çalışmasındayım. Bu aralar film için yoğun çalışıyoruz, daha sonra yapılacak olan sinemacılarla ilgili toplantıya katılacağım.
 
Davetli olup katılmayan Sezen Aksu da, programının yoğunluğunu gerekçe gösterdi. (Kaynak)
 
Diğer yandan, Vatan gazetesinden Şule Türker, TEKEL işçilerini destekleyen bazı sanatçıların değerlendirmelerini şu şekilde aktarmıştı:
 
Başbakan’ın Dolmabahçe davetini verdiği saatlerde, Tekel işçileri Ankara’da seslerini biraz daha fazla duyurabilmek, dikkat çekebilmek için miting yapıyordu. Çeşitli illerden 30 bin işçi mitinge destek için Ankara’ya geldi. Boyunlarında turuncu renkli atkılarıyla ön saflarda işçilerle birlikte yer alan Rutkay Aziz, Tarık Akan, Nedim Saban dikkat çekiyordu...
 
Tarık Akan, aynı saatlerde bazı meslektaşlarının Başbakan Erdoğan’ın davetine katıldığı hatırlatılınca, “Bu beni ilgilendirmiyor. Oraya katılan sanatçılar da beni ilgilendirmiyor. Bu bir demokrasi mücadelesi, bu demokrasi mücadelesinde emekçilerin yanında olmak gerekirdi” dedi.
 
Aynı soruya Rutkay Aziz ise, “Başbakan’ın sanatçılarla yaptığı ‘açılım’ toplantısı beni ilgilendirmiyor. Emekçi ve işçilerin yanında olmamız gerektiğini düşündüğümüz için buradayız” diyordu.
 
Eylem çadırını tercih eden isimlerden birisi olan Nejat Yavaşoğulları ise şöyle diyordu: “AKP, kendi cephesini güçlendirmek, destek bulmak için sanatçıları davet ediyor. Buna alet olmamak gerekir. Beni davet etseler, reddeder, katılmazdım.
 
Alandaki isimlerden yazar B. Sadık Albayrak sorulara şöyle cevap verdi:
 
“Başbakan biz buradayken, Dolmabahçe’de sözüm ona sanatçıları topluyor ve demokratik açılım için destek istiyor. Eğer açılım denilen, halkın hiçbir ayrım gözetmeksizin haklarını sağlamak, temel özgürlüklerini gözetmek ise, bunu burada Tekel işçileri talep etmekte, açılımı asıl burada Tekel işçileri yapmakta...”
 
Alandaki bir diğer isim olan Buğra Varol da şöyle diyordu: Bu ülkede kendine “sanatçıyım” diyen emekçinin yanında mücadeleye katılandır. İstanbul’da AKP ile buluşanlar, “patronların sanatçısı” olabilir ancak. Buradakiler ise “halkın sanatçıları”dır. (Kaynak)
 
Türker’in haberinde, farklı tercihlerde bulunanların listeleri de vardı:
 
BAŞBAKAN’IN MASASINDAKİ SANATÇILAR
 
İbrahim Tatlıses, Emel Sayın, Nuri Sesigüzel, Orhan Gencebay, Mustafa Sandal, Yavuz Bingöl, Arif Sağ, Neşet Ertaş, Davut Güloğlu, Kıraç, Kubat, Fatih Kısaparmak, Kenan Doğulu, Orhan Hakalmaz, Ferdi Tayfur, Funda Arar, İzzet Yıldızhan, Özdemir Erdoğan, Fuat Güner, Özkan Uğur, Alişan, Ferhat Göçer, Rojin, Aynur, Gülay, Hüseyin Turan, Murat Göğebakan, Mustafa Sağyaşar, Samsun Demir, Bülent Ersoy, Manga, Muazzez Ersoy, Feryal Öney, Teoman, Ali Rıza Binboğa, Safiye Soyman, Ahmet Koç, Garo Mafyan, Bülent Forta, Onur Akın, Nükhet Duru, Sinan Özen, Demir Demirkan, Demet Akalın, Zerrin Özer, Kayahan, Nilüfer, Sertab Erener, Işın Karaca, Bülent Ortaçgil, Seda Sayan, Bedia Akartürk, Emel Müftüoğlu, Nihat Doğan, Erol Evgin, Zekai Tunca, Cengiz Kurtoğlu, Hakan Peker, Ali Kocatepe, İskender Ulus, Cengiz Erdem ve Şahin Özer.
 
EYLEM ÇADIRINDAKİ SANATÇI VE AYDINLAR
 
Rutkay Aziz, Tarık Akan, Nedim Saban, Yavuz Bingöl, Edip Akbayram, Onur Akın, Suavi, Alper Kul, Mahir İpek, Muzlum Çimen, Nebil Özgentürk, Grup Gündoğarken, Ege, Ataol Behramoğlu, Buğra Varol, Musa Ağacık, Hayati Kalınlıoğlu, Nejat Yavaşoğulları, Orhan Aydın, Sadık Albayrak.
 
İLGİLİ YAZILAR:
 
Tüccar sanatçılar tüccar başbakandan memnun!
 
AKP'nin sanatçı network'leri (ya da çemberleri)
 
 

 

Yorumlar

Akif Beki

2 Mart 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 2112

Bugün de başbakanın "köşe yazarlarını kovun" çağrısı hakkında neden bugüne kadar yazmadığı hakkındaki eleştirilere cevap yazısı yazmış. Lafı bolca evirip çevirmiş ve tayyip'i mazur göstermeye çalışmış. Bu gibi insanlardan başka ne beklenebilir ki?

http://www.radikal.com.tr/Default.aspx?aType=RadikalYazarYazisi&ArticleI...

Edip Akbayram ve Onur Akın

3 Mart 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 2118

Edip Akbayram ve Onur Akın her iki listede de yazıyor,bir yanlışlık olmalı..

Yavuz Bingöl feat Onur Akın

3 Mart 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 2122

Yavuz Bingöl ve Onur Akın hem başbakanın önünde arz-ı endam etmiş hem de direniş çadırlarında yumruk kaldırmışlardır.

Onlarda daha ne maharetler var da, alt yapı müsait değil...

Şevval Sam da oradaydı...

3 Mart 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 2125

Konserden çıkıp Tekel işçilerinin çadırına koşanlardan birisi de Şevval Sam'dı...

Akif Beki Leman Sam'ı gördü mü acaba

4 Mart 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 2139

Leman Sam dün akşam ATV'de Kenan Işık'ın programında konuktu.
Yarıda yakaladım ama ilgiyle izledim.
Kenan Işık 'Devrim istediğiniz günlerde' diye geçmişten bahsedecek oldu, Leman Sam 'Ben hala devrim istiyorum' diye yapıştırdı.

Öyle ama siz muhalif olmanıza rağmen Özal zamanında resmi konserler de verdiniz konuk devlet adamkarına vs. dedi Işık. 'Sahi nasıl oldu bu, çok ilginç?' diye ekleyerek.
Sam cevap verdi: Pek övüneceğim işler değil. Bir çeşit kamu görevi sayarak avunuyorum. Bu işler için dil ve protokol bilen fazla sanatçı olmadığı için bana görev verildiğini sanıyorum.

Programda bir türkü söyledi bir de bir şarkıdan bir kıta: Memik Oğlan ve İlla İlla....
Sömürmedim illaaa, sömürmedim illaa diye biten kıtasını. O dizeyi fazla fazla söyleyerek.

Şirinlik olsun diye programda bir anket yapıyor Işık. Birkaç soru. Diğer cevaplar Sam'ın bilinen çevre duyarlılığına vurgu yapan cevaplardı. Şunlar ise Işık'ı bayağı rahatsız etti gbi geldi bana.
Sordu Işık: Nerede yaşamak istersiniz?
Sam: Küba
Işık: Kahramanınız kim?
Sam: Rosa Luksemburg

Yandaş TV ve gazetelerin bir transformasyon aracı olarak kullanıldığı yazılmıştı. Bunlar karşısında kişilikli sanatçıların nasıl durabileceğine bir örnek olarak kaydedelim.

(Özel not: Leman Sam mı Şevval Sam mı daha güzel, karar vermek çok zor. İkisine de nazar değmemesini diliyorum.)

 

 

AdaptiveThemes