Skip to content

ABD'de yalnızca beyazların oynayacağı basketbol ligi

21 Ocak 2010, ekleyen Ayşe K.

ABD’de yeni bir profesyonel basketbol ligi kurulmuş: All-American Basketball Alliance (AABA). Bu yeni ligin kurallarına göre, ligde yer alacak takımların, yalnızca, hem annesi hem de babası beyaz ırka mensup, doğuştan ABD vatandaşı oyunculardan oluşmuş olması gerekmekteymiş. Başka bir deyişle, bu ligde siyah ve yabancı oyuncuların basketbol oynaması yasakmış.

Lig yetkilisi Don "Moose" Lewis (tırnak işareti bana ait değil), bu kısıtlamanın ırkçılık anlamına gelmediğini, beyaz insanlar dışındakilere bir düşmanlık beslemediğini ifade ediyormuş. Lewis’a göre, yalnızca beyazların kabul edildiği bir lige ihtiyaç duyulmasının bir nedeni, ABD basketbolunda beyaz ve doğuştan ABD vatandaşı oyuncuların azınlıkta olması, başka bir nedeni ise beyaz ve beyaz olmayan oyuncuların basketbolla ilgili farklı tercihleriymiş. Beyazlar temel basketboldan (fundamental basketball) hoşlanırken, beyaz olmayanlar sokak basketbolu (street-ball) oynamaktaymış. Bu lig de beyazlara, temel basketbol oynama fırsatı sağlamaktaymış. Lewis’ın sonraki açıklamaları ise “ırkçılıkla ilgili olmayan nedenler” hakkında oldukça bilgi verici. Yakın zamanda NBA oyuncusu Gilbert Arenas’ın (siyah bir oyuncu) soyunma odasına tabanca getirdiği için ligden uzaklaştırılması gibi olayları anımsatan Lewis, basketbol fanatiklerinin böylesi bir tarzdan memnun olmadıklarını, böyle sporculardan (anlaşılan yalnızca siyah ve yabancı olanlarından) güvenlik nedeniyle endişe duyulabileceğini, bu durumda, özgür bir ülkede kendilerinin de daha iyi şartlar için harekete geçebilme haklarının bulunduğunu belirtmiş.

Haziran Ayı’nda sezonu açacak olan lig, ABD’nin güney bölgesindeki 12 şehrin takımlarını kapsamayı amaçlamaktaymış. Lig bir de Augusta adlı takımı (takım mıdır, şehir takımlarından oluşan bir grup mudur, emin olamadım) bünyesine katmaya çalışmakta ama bazı basketbol çevreleri gibi söz konusu takım da bu lige pek sıcak bakmamaktaymış.
ABD ve AB ülkeleri, geçtiğimiz ay ırkçılığa, ırk ayrımcılığına, yabancı düşmanlığına karşı alınan bir BM kararına karşı, sırasıyla, ret ve çekimser oy kullanmışlardı (ilgili haber ).
Birkaç gün önce de, ABD cezaevlerinde işkence ve kötü muamele nedeniyle ölmüş 107 göçmene ait ölüm raporlarının yetkililerce basın ve kamuoyundan gizlendiği ortaya çıkmıştı (nytimes).
 
Kaynaklar:
 
Not: “Moose” lakap olsa gerek; kelime anlamı “Amerikan sığırı, Amerika geyiği” imiş (sözlük)

Yorumlar

herşeyi çirkin

23 Ocak 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 1818

herşeyi çirkin ülke.
ırkçılığını bile süsleye püsleye ortaya saçan ülke.
deprem yardımlarını bile tam teşekkülü orduyla ''süsleyen'' ülke.
siyahlarını, yoksullarını sokağa ve kasırgalara savuran ülke.
başkanları siyahi olurken bile her karışından faşizm, ırkçılık ve kan sıçrayan ülke.
.........

 

 

AdaptiveThemes