Skip to content

ABD ve AB, BM’nin Nazi karşıtı kararını onaylamamışlar!

20 Aralık 2009, ekleyen Ayşe K.

Irkçılık, ırk ayrımcılığı, yabancı düşmanlığı ve ilgili diğer tahammülsüzlüklerle savaşım temelinde Rusya tarafından hazırlanan ve BM’ye sunulan karar taslağı, BM Genel Kurulu’nda 18 Aralık 2009 tarihinde kabul edilmiş. Kararın amacı, Nazi hareketinin ve SS üyelerinin övülmesi ve Nazizme karşı savaş vermiş insanlar adına yaptırılan anıtlara saygısızlık edilmesi yönündeki girişimleri kınamakmış.

BM üyesi ülkelerin büyük çoğunluğunun desteklediği karar taslağının oylamasında, ABD bu karara karşı oy kullanırken; tüm AB ülkelerinin de dahil olduğu bazı ülkeler çekimser oy kullanmışlar.

Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ABD ve AB’nin, Nazizmin yüceltilmesi ve 2. Dünya Savaşı anıtlarına saygısızlık edilmesini kınayan BM kararı karşısındaki bu tutumlarının endişe verici olduğu bildirilmiş. Ukrayna, Gürcistan ve Moldova gibi, halkları Nazizme karşı savaşmış eski Sovyet ülkelerinin de oylamada çekimser kalmasının şaşırtıcı olduğunu belirten Rusya hükümeti, bu ülkelerin tutumlarını, Nazizmle mücadelede cesur eylemleriyle bu ülkelere değer katan kahramanlara saygısızlık olarak nitelemiş. Açıklamada, Gürcistan’ın ikinci büyük şehri Ktaisi’de 2. Dünya Savaşı kahramanlarına adanmış bir anıtın yıkılması da barbarlık ve devlet vandalizmi olarak tanımlanmış.

Kaynak:

http://en.rian.ru/russia/20091220/157304558.html

http://en.rian.ru/exsoviet/20091216/157259370.html

Gürcistan’da yıkılan, yıkılırken de iki kişinin ölümüne neden olan anıtla ilgili bir haber:

http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/8423034.stm

 

 

 

AdaptiveThemes