Skip to content

6 konfederasyon: '1 Mayıs'ı Taksim'de kutlayacağız'

5 Nisan 2010, ekleyen Hasan Duru

Aralarında Türk-İş'in de bulunduğu 6 sendika konfederasyonu, bu yıl 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlamaya karar vermiş. Geçtiğimiz yıllarda DİSK ve KESK Taksim için çalışma yürütürken, diğer konfederasyonlar farklı organizasyonlara yönelmişti. Bugün Ankara'da bir toplantı yapan konfederasyon genel başkanları, şu ortak açıklamayı yapmış: 

TÜRK-İŞ, HAK-İŞ, DİSK, MEMUR-SEN, KAMU-SEN, KESK Genel Başkanları 5 Nisan 2010 tarihinde TÜRK-İŞ Genel Merkezi’nde bir araya gelerek 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı’nın 2010 yılı kutlamalarına ilişkin değerlendirmeler yapmış,
ve aşağıda belirtilen kararlar alınmıştır:

“Konfederasyonlarımız, bu yıl 1 Mayıs kutlamalarının ortak yapılması yönünde görüş ve irade birliği içindedir. Konfederasyonlarımız, iş güvencesi, insanca ve özgürce bir yaşam için, eşitlik adalet ve demokrasi için 1 Mayıs’ta alanlarda olma kararı almıştır.

Konfederasyonlarımız, 1 Mayıs kutlamalarında “Taksim Meydanı” tartışmalarının artık geride bırakılmasını istemekte, bunun yolunun da Taksim Meydanı’nın kutlamalara açılmasından geçtiğini düşünmektedir.

Konfederasyonlarımız, bu anlayışla, 1 Mayıs 2010’u İstanbul Taksim Meydanı’nda kutlamaya karar vermiştir. Bunun için yetkililer nezdinde gerekli girişimlerde bulunulacaktır.

Konfederasyonlarımız, 1 Mayıs’ın İstanbul dışındaki belirlenecek illerde de ortak kutlanması kararı almıştır.

Kutlama çalışmaları Konfederasyon temsilcilerinden oluşan bir “Kutlama Komitesi” tarafından yapılacak ve bu komite 1 Mayıs’ın dünyadaki geleneğine uygun bir şekilde kutlanabilmesi için içerik ve teknik olarak her türlü ayrıntıyı belirleyecek ve ilgili kararları alacaktır.

Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.

Kaynak: http://www.turkis.org.tr/index.dyn?wapp=haberdetay0&did=CF2D7C94-6467-4052-A840-F28F6C8AFF35

 

 

AdaptiveThemes