Skip to content

6. Avrupa Sosyal Forumu (ASF) fiyaskosu tartışılıyor

5 Temmuz 2010, ekleyen Erkin Özalp

Bu yıl İstanbul’da düzenlenen 6. Avrupa Sosyal Forumu’nun (ASF) ayırt edici özelliği, ilgi ve katılım azlığı oldu. 1 Mayıs’ta 2010’da yüz binlerce insanın Taksim Meydanı’na çıkmış olmasına karşın, 3 Temmuz Cumartesi akşamı Osmanbey’den Taksim Meydanı’na yapılan ASF yürüyüşüne (bianet.org’a göre) yalnızca 3 bine yakın kişi katılmış. Büyük medya kuruluşları ASF etkinliklerine hiç yer vermezken, organizasyonun katılımcı ve destekçileri, başarısızlığın nedenlerini tartışmaya başlamış...  

 
6. Avrupa Sosyal Forumu (ASF), Sivas Katliamı’nın yıldönümü olan 2 Temmuz’u da içine alan 1-4 Temmuz günlerinde gerçekleştirildi. Bir başka deyişle, ASF’nin Türkiyeli düzenleyicileri, tarih seçiminde bile son derece özensiz davranmıştı. Bu özensizliğin üzerini örtmek için Sivas Katliamı’nı anma etkinliklerinde daha aktif bir rol oynayabilirdiler; ama bunu tercih etmediler... Diğer taraftan, İstanbul’daki ASF etkinliklerinin bir başka ayırt edici özelliği, Avrupa’nın ve Türkiye’nin yenilikçi/liberal olmayan sol yapılarının katılımlarının son derece sınırlı kalmasıydı. Böylece, “eski” solun yokluğunda halka daha kolay ulaşılacağı iddiasının bir safsatadan ibaret olduğu da ortaya çıktı...
 
Kuşkusuz, farklı bir dönemde, sermaye medyasının desteğiyle, çok daha “başarılı” sonuçlar da elde edilebilirdi. 6. Avrupa Sosyal Forumu’nun başarısızlığı, bu türden organizasyonların bundan sonra da başarılı olamayacakları anlamına gelmiyor. Ama diğer taraftan, ASF, aralarında DİSK’in ve KESK'in de bulunduğu bazı kuruluşların gerçek güçlerini ortaya koymuş oldu.
 
Almanya’nın solcu günlük gazetesi Junge Welt’in haberine göre, ASF’nin Türkiyeli düzenleyicileri, 10 bin kişilik bir katılım vaat etmiş (Kaynak). Aynı haberde, “Türkiye’nin solcu sendika konfederasyonu DİSK”in de katılım çağrısında bulunmuş olmasına karşın, bu konfederasyonun üyelerinin büyük çoğunluğunun evlerinde kaldıkları belirtiliyor.
 
Junge Welt, katılımın azlığını, İstanbul’un “uzak” bir kent olmasına bağlamayı tercih etmiş... Ama “uzaklık”, 3 Temmuz eyleminin Türkiyeli katılımcıların sayısının azlığını açıklamıyor... Diğer taraftan, yine aynı gazetede, yerel devlet yetkililerinden alınan desteğin sınırlı kalması da nedenlerden biri olarak gösteriliyor. Bu değerlendirme, ASF türü “sivil” organizasyonların ancak “devlet desteğiyle” başarılı olabildiğine de işaret ediyor!
 
bianet.org, ASF’nin bazı katılımcı ve düzenleyicilerine, “3 Temmuz eyleminde niye azdık?” diye sormuş... Şu cevaplar verilmiş (Kaynak):
 
Fransalı sendikacı Christian Mahieux: “Belki yerel yetkililer zorlaştırmıştır, belki de kendilerine özgü zorluklarla karşılaştılar. ASF'ler, hoş periyodik birer eylemliliğin ötesine geçerek kalıcılaşan gerçek ilişki ağları yaratmalı.”
 
Portekiz’den Alberto Matos: “Küresel kriz sendikaları da etkiledi. Yunanistan, Bulgaristan ve Romanya gibi bir çok ülkelerden birçok katılımcı bizzat krizden etkilendikleri için gelememiş olabilirler. Biz Portekiz'den 20 kişi gelebildik.”
 
KESK’in ASF temsilcisi Nevin Kaplan: “Büyük bir katılım olmadığını kabul ediyorum ama nitelikli bir katılım görüyoruz. Hazırlık toplantılarında Avrupa'daki sendikaların bize dönük ‘yapamazlar’ şeklinde önyargıları vardı. Bunları kırmak için de çok çalışmamız gerekti.”
 
DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi: “Katılım anlamında eksiklikler var. Bunu gidermek için ortak çalışmaya ihtiyaç var.”
 
Aktivist Hakan Tahmaz: “[Miting] solun kendisini ne kadar dünyaya kapattığının göstergesi[ydi]. (...) Yunanistan'daki 4. Foruma buradaki katılım kadar biz gitmiştik. İki yıl önceki Malmö ASF’si de dağınıktı ama Avrupa'daki muhalif hareketleri daha başarılı şekilde bir araya getirdi. Aslından Avrupa Sosyal Forumu, Yunanistan'dan sonra baş gösteren tıkanmayı aşamadı.”
 
 

 

Yorumlar

Bianet'de 3 bin sayısı

7 Temmuz 2010, yazan k.a.,
Yorum no: 3796

Bianet'de 3 bin sayısı verilmiş ki çok abartılı bir sayı. 500-600 kişi ya vardı ya yoktu.

İbrahim Okçuoğlu'nun konuyla

7 Temmuz 2010, yazan k.a.,
Yorum no: 3797

İbrahim Okçuoğlu'nun konuyla ilgili önemli bir makalesi:
NEOLİBERALİZM VE SOSYAL HAREKETLER-I
http://ibrahimokcuoglu.blogspot.com/2010/07/neoliberalizm-ve-sosyal-hare...

 

 

AdaptiveThemes